Bílé legendy - Milton

2. 7. 2013 Michaela Burdová Autor fotek: Showjumpingnostalgia.com

Sotva vkráčel do kolbiště se svým sebevědomým výrazem, kočičí ladností i vnitřním klidem zkušeného závodníka, tribuny zašuměly. Po dokončení parkuru se ještě často divákům předvedl impozantním výskokem. Ovšem ne každý fenomenálně úspěšný kůň má zároveň charizma a je magnetem pro veřejnost. Milton měl obojí. Je legendou, na kterou se nezapomíná.

První milionář

Přes 1,5 milionu liber a 30 automobilů z Miltona činily nejbohatšího koně světa. Dvakrát vítězem finále světového poháru, dvakrát týmové zlato na ME, jednou zlatá na ME v jednotlivcích. Milton dokázal absolvovat nepřetržitou řadu 35 čistých parkurů nejvyšší obtížnosti, z toho pět čistých dvojkol. Jeho úspěchy jsou však jen jednou částí pohnutého příběhu rodiny Bradleyových. Příběhy koní jsou vždy současně příběhy lidí...

Caroline BradleyOlympijský sen Caroline Bradley

Caroline Bradley se narodila v roce 1946 a ve dvaceti letech již debutovala v reprezentačním týmu Velké Británie. Zvítězila v řadě prestižních soutěží, mj. v roce 1975 vyhrála Derby Hamburg na New York, triumfovala v týmech na GP Aachen se svým nejlepším koněm Tiger. V roce 1979 byla s Tigerem opět členkou britského týmu, který získal zlatou medaili na Mistrovství Evropy v Rotterdamu. V Calgary vyhrála Prezident Cup, zvítězila i v Grand Prix Paříž. V roce 1980 se stala sportovkyní roku a vedla žebříček jezdců s nejvyššími výhrami. Ve stejném roce na Tiger zvítězila v Derby Hickstead a v Queen Elisabeth II Cup. V tomto roce jí byl udělen královnou Alžbětou II. řád britského impéria a stala se přední světovou jezdkyní v době, kdy ještě na kolbištích startovalo málo žen. Byla vítána v královské rodině, měla přátelský vztah s princeznou Annou. Tiger byl v roce 1981 prodán, ale Caroline koupila nového mladého koně, Miltona.

Ošklivé káčátko

Už když ho viděla jako hříbě, neváhala s jeho odkoupením. Jakkoliv okolí nedávalo malému šedému hříběti příliš nadějí, od začátku v něm viděla budoucího šampiona. Původně se jmenoval Marius Silver Jubilee, ale Caroline ho přejmenovala na Milton. Caroline i její matka Doreen, také bývalá aktivní jezdkyně, v začátcích Miltonova výcviku velmi rychle pochopily, že mají doma něco extra. Nespěchaly na něj, Carolina tvrdila, že je ještě moc mladý na vyhrávání. Když se pak objevil na prvních závodech pro mladé koně, tehdejší člen britské reprezentace David Broome na něj vzpomíná: „Poprvé jsem viděl Miltona skákat na závodech v osm ráno. Hned jsem se ptal Caroline, kolik za něj chce. Odpověděla, že není na prodej, tak jsem jí řekl, že se jí na tohle neptám, ať prostě řekne cenu. Usmála se a odpověděla - myslím, že tohle bude můj olympijský kůň."

Caroline ho trénovala a jezdila až do své tragické smrti v roce 1983, kdy v pouhých 37 letech podlehla srdečnímu kolapsu na závodech v Suffolku po dojetí prvního kola.

Kam s ním?

Smrt dcery převrátila život Toma a Doreen Bradleyových naruby. Kromě osobní ztráty museli rychle řešit, co s 29 natrénovanými koňmi. Jedno věděli zcela jistě - Milton není na prodej, je a bude pro ně připomínkou Caroline. Rozhodli se ho poslat k Johnovi Whitakerovi, protože Caroline obdivovala jeho talent. John Whitaker však byl zrovna na cestách na závody a nemohl si Miltona vzít dřív než za šest týdnů. Bělouš tak skončil nejprve u Stevena Hadleyho. Ten s ním absolvoval několik soutěží, kdy ho bělouš jen utvrzoval o svých výjimečných schopnostech. „Dobře se o něj starej, řekl tehdy ošetřovatelce. Je to nejlepší kůň, jakého jsi kdy viděla." Bohužel se péče nezdařila, Milton si při stříhání poranil šlachu a svou slibnou kariéru na rok a půl přerušil.

Veterinář britského týmu John Macures v této pauze vidí velkou výhodu. „Mnoho superskokanů je v mládí vystaveno nadměrné zátěži. Díky tomuto zranění se s Miltonem postupovalo velmi zvolna a ohleduplně. Ve svých devíti letech měl zkušenosti šestiletých koní." Poté, co se Milton uzdravil a zatěžoval trpělivost svých majitelů přeskakováním ohrad a vycházkami po silnici před domem, se konečně dostal do stájí Johna Whitakera - zdravý, vypasený a připravený trénovat.

Milton s Johnem WhitakeremV jezdeckých kruzích byly pochybnosti o výběru toho pravého jezdce pro Miltona, ale vzhledem k tomu, že Caroline vždy Johna Whitakera uznávala, byla to pro majitele zásadní volba. Jeho působení mělo jednu výhradu - Bradleyovi si nepřáli, aby Milton startoval na olympiádě. Důvodem byla pieta ke Caroline - měl to být její olympijský kůň a Bradleyovi by se těžko smiřovali s tím, že pod pěti kruhy sedlá Miltona někdo jiný. Druhým argumentem byl názor, že koně startující na olympijských hrách obvykle dále nepokračují v kariéře. Nesouhlas s účastí Miltona na OH v Soulu pro Miltona znamenal ze strany národní federace distanc účasti v britské reprezentaci na mezinárodních závodech po dobu několika měsíců. Bradleyovi svůj postoj změnili vůči Olympijským hrám v Barceloně, kde bohužel malé zaváhání a klopýtnutí ve dvojskoku Miltona vyřadilo ze hry o medaili. John Whitaker tento neúspěch okomentoval slovy: "Milton měl ve své kariéře jen jeden špatný den. Ve finále na OH v Barceloně."

O začátcích tréninku John Whitaker říká: "První rok jsem měl pocit, že když se odrazí, nikdy nepřistaneme. Jeho síla odrazu nekorespondovala se slabším předkem. Potřeboval čas a prostor k odrazu, protože měl sklon přední nohy zvednout a natáhnout a pokud jste mu na to nedali čas, tak někdy shodil."

Poprvé startoval na mezinárodních závodech v Berlíně v malé Grand Prix, kde skončil třetí. Další rok byl již cennou součástí britské reprezentace. Během šesti měsíců se z nadějného nováčka stal prvotřídním špičkovým koněm. Milton nezískával své úspěchy zadarmo - ve své kariéře se potkával s takovými špičkami parkurového světa, jakými byl Jappeloup nebo Big Ben. Neexistoval parkur, který by Miltonovi nevyhovoval. "Zvládl všechno, říká Steven Hadley,byl velice inteligentní, měl ohromný skokový potenciál a úžasnou schopnost dokonalé rovnováhy v doskoku."

Aristokrat, nebo levoboček?

Kde se vzal ten ohromující skokový potenciál „Bílého rytíře kolbišť"? Miltonův oficiální rodokmen je plný skokanské krve. Jeho otcem je holandský teplokrevník Márius, se kterým Caroline Bradley dosáhla mnoha mezinárodních úspěchů. Márius je synem Marco Polo (trakén) z matky Aston Answer (původní jméno Eppauletta). Otec matky byl špičkový skokan Any Questions (angloarab x plnokrevník), matkou Eppauletty byla Penny Wort po plnokrevném Top Walk. Zajímavé je, že Márius nebyl v Holandsku licentován.

MiltonMiltonův původ tedy obsahuje v mateřské i otcovské linii úspěšnou skokanskou krev. Přesto se vyskytly pochybnosti, když se jeden z novinářů pozastavil nad tím, že Milton se nepodobá žádnému z Máriových potomků. A vznikly dohady o původu nepříliš vznešeném pro mezinárodní hvězdu - otcem Miltona mohl být hřebec connemara pony Celtic Trusca Princ alias Mick, který u chovatele plnil úlohu prubíře - vedle svých pasteveckých povinností, při kterých si rád krátil cesty přes ohrady. Dožil se úctyhodných 36 let a jeho majitel uschoval krevní vzorek a žíně pro kohokoliv, kdo by chtěl odhalit pravdu o rodokmenu Miltona. Nikdy k žádnému šetření nedošlo, a to především z úcty ke Caroline Bradley.

Ať je to jak chce, důležitý je výsledek - Milton byl originál, byl krásný, úspěšný a vnášel do mezinárodních kolbišť fascinující kouzlo Pegasů. John Whitaker, když byl v dobrém rozmaru, štípl Miltona za sedlem a on předvedl nadšenému obecenstvu perfektní levádu, cvik španělské jezdecké školy.

Milton odešel na věčné pastviny 4. července v roce 1999 ve stájích Johna Whitakera. V srpnu předešlého roku byl kvůli kolice operován, ale velmi těžko se zotavoval. Je pohřben na ranči Johna Whitakera v Yorkshire.

Čtěte a sledujte také:

www.showjumpingnostalgia.com
http://www.youtube.com/watch?v=2R9FYYhJBX0
http://www.youtube.com/watch?v=mLEWRkAFGDU

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…