ANKETA Nejkrásnější kůň 2011: orientální plemena

30. 6. 2011 Ing. Jiří Křepelka Autor fotek: archiv autora a pořadatelů

Do dnešní půlnoci máte POSLEDNÍ MOŽNOST hlasovat pro orientální plemena // Včera skončila divize koní ze západu a my se podíváme pro změnu na východ. Následujících 15 dní můžete hlasovat v naší anketě na titulní stránce Equichannel.cz o nekrásnějšího orientálního koně; vyhraje achaltekinec, plnokrevný arab nebo shagya?

Do ankety se můžete zapojit snadno: stačí se přihlásit do systému (postup registrace a přihlášení do systému najdete v návodu) a na titulní straně vpravo pod kalendářem zakliknout v anketě koně, který se vám zdá být nejkrásnější.

Nehlasujte v diskusi pod článkem, takové "hlasy" nejsou platné a nezapočítávají se. Jediná možnost je kliknout po přihlášení na zvoleného koně v anketě na titulní straně.

Koně jsou do ankety nominováni jednotlivými chovatelskými organizacemi. O postupu do finále rozhodnete svými hlasy: vítěz této divize má účast zaručenou, ale počet preferencí může zařadit mezi 10 nejlepších i umístěné na dalších místech.

Na webu se postupně představí zástupci 25 nejpopulárnějších a nejrozšířenějších plemen, chovaných v České republice. Prezentace je připravena po divizích (skupinách): po této přijdou na řadu již jen sportovní teplokrevná plemena.

Portréty koní každé divize se „zdrží" na webu stejnou dobu (15 dní) a hlasovat o nich půjde jedině kliknutím.

Do finále postoupí 10 koní - ti nejlepší z divizí a čtyři další koně s nejvyššími preferencemi (počtem získaných hlasů). O pořadí finalistů pak rozhodnou opět hlasy uživatelů internetu.

Vítěz ankety a koně umístění na 2. - 4. místě budou představeni a dekorováni v Pardubicích na výstavě Koně v akci. Stane se tak v sobotu 3. září. Anketu pořádají Asociace svazů chovatelů koní a Dostihový spolek, a. s., Pardubice.

Orientální plemena - kandidáti divize:

Achaltekinský plnokrevný kůň

1086 Damask

Hřebec, tmavý plavák, nar. 2003

Chovatel: Hřebčín Akhalt - Service, Rusko
Majitel: Zdenka Skopalová, Slapy nad Vltavou

Typický představitel plemene. Přísluší k ve sportu prověřené linii Arab, která dala světu vítěze olympiády v drezuře, hřebce Absenta (Řím, 1960).
V plemenitbě působí od roku 2006, kvalita jeho potomstva ho vynesla v aktuálním světovém žebříčku achaltekinských plemenných hřebců na 11. místo (celkem hodnoceno 268 plemeníků).

Je pravidelným účastníkem pardubické výstavy Koně v akci, kde opakovaně zvítězil v ukázkovém dostihu východních plemen.

achaltekinský plnokrevný kůň 1086 Damask

Arabský plnokrevný kůň

2897 Shamir Ibn Ansata Sinan

Hřebec, smíšený tečkovaný bělouš, nar. 1996

Chovatel: L. E. Bouquet (Švýcarsko)
Majitel: Regutec, s. r. o., Němčičky u Židlochovic

Kůň s výtečným exteriérem, ochotný k ježdění, velice dobře ovladatelný.

Evropský sportovní šampionát arabských koní 2004 - zlatá medaile All-Round a bronzová medaile z parkuru, 2004 - všestrannost CCI* - 1.místo, 2004 - všestrannost CCI**- kvalifikace pro CCI ***, 2005 - Český národní seniorský šampión.

arabský plnokrevný kůň 2897 Shamir Ibn Ansata Sinan

Shagya - arab

Tami CZ - Sh-A-110

Klisna, bělka, nar. 1990

Chovatel: Hřebčín Albertovec
Majitel: Otto Dlabola, Slotov

Reprezentantka čistokrevného speciálního arabského plemene, které vznikalo na sklonku 18. století v rakousko - uherských vojenských hřebčínech (Radovec, Mezöhegyes a Bábolna). Cílem bylo vytvoření koně evropského typu, kostnatějšího s korektním fundamentem, mimořádně tvrdého a odolného.

Shagya arab má svým zevnějškem, temperamentem a charakterovými vlastnostmi splňovat požadavky pro všechny druhy běžného jezdeckého sportu.

shagya-arab Tami CZ - Sh-A -110

Podobné články
Dotyk

Žena v Anglii milovala koně. Trávila s nimi všechen čas a aby se k nim lépe dostala, používala kámen. Šlo o zdobenou stélu z nedaleké zahrady. Jenže…

Idnes.cz

Divadlo a hraní ho chytly až s věkem, kdy opustil práci prodavače aut v mototechně. Vášní ke koním ochořel spolu s bratrem Karlem mnohem dřív. Rozumí…