Jak napsat recenzi

2. 1. 2010 Alena Pětrošová

Knih o koních přibývá jak hub po dešti. Nejen v češtině, ale především v jiných jazycích. Četli jste nějaké z nich, které vás zaujaly? Máte chuť využít možnosti napsat vlastní článek na Equichannelu a v něm se podělit o své "zážitky" s knihou? Napište recenzi... Jak na to vám poradí Alena Pětrošová.

Vzbudila jsem se dnes s rozhodnutím: koupím si novou knihu! O dvě hodiny později jsem stála zklamaná před regálem v jednom velkém nejmenovaném pražském knihkupectví. Zjistila jsem totiž, že pokud vynechám takové ty klasické dětské encyklopedie, tak všechny dobré knihy týkající se témat, o která se zajímám, už ve své knihovně mám. Touha po vzdělávání mě neopustila, takže jsem po příchodu domů zasedla k internetu a začala se probírat obrovským počtem cizojazyčných knih. Jenže jak vybrat knihu, když nemám možnost do ní nahlédnout, prolistovat, začíst se? Dobrá, některé internetové obchody umožňují náhled několika prvních stran, obsahu a rejstříku, ale to většinou není dostačující. Alespoň pro mě ne - úvodní slovo na prvních stranách často bývá odlišné od hlavního textu.

V diskuzi zde na EQ se posléze zrodila myšlenka - proč si navzájem nepomoct? Máte-li doma nějakou zahraniční knihu, která není na českém trhu běžně k dostání, udělejte si chvilku a napište krátkou recenzi o tom, čím se kniha zabývá. Pomůžete tak ostatním na cestě za získáváním nových informací a kdo ví, třeba i vás jednou recenze od jiného uživatele EQ ponoukne k zakoupení knihy, o které byste jinak třeba ani nevěděli, že existuje.

Jak ale napsat dobrou recenzi?

V následujících bodech najdete pár užitečných rad.

 • Do názvu článku napište název knihy a jméno autora.
 • Pokud není autor notoricky známý, můžete poskytnout stručnou informaci o jeho odbornosti, zaměření, či o jeho působnosti.
 • Stručně a jasně napište, co je hlavním tématem knihy, čím se zabývá a jak se tím zabývá - např. je-li spíše teoretická a k zamyšlení, či obsahuje-li praktické rady a návody.
 • Uveďte, pro jakou cílovou skupinu je kniha psaná - zaměření či sportovní disciplína bývá většinou jasná - ale vezme si z textu něco začátečník nebo je požadováno hlubší proniknutí do problematiky?
 • Je vhodné ukázat, jak je kniha rozdělena na kapitoly či podtémata, díky čemuž lze posoudit její logiku a přehlednost, a také uvést, zda obsahuje fotografie či kresby, které vhodně doplňují text a pomáhají jej správně pochopit.
 • Zapojte i vlastní názor na knihu, nezapomeňte jej ale zřetelně oddělit od názorů autora. Zhodnoťte, pokud chcete, co se vám na knize líbí, co vás zaujalo a co naopak postrádáte nebo v čem jsou informace nedostačující.
 • Vaše myšlenky shrňte do krátkého smysluplného závěru.
 • Vždy si po sobě text ještě jednou přečtěte (a nejlépe s časovým odstupem)!
 • Doufám tedy, že až se příště probudím s touhou udělat si radost novou knihou, budou mi inspirací hojné recenze od vás, uživatelů Equichannelu. :)

  Za hodinu se můžete těšit na vzorovou recenzi zahraniční knihy z pera Katky Lipinské. A v pátek před obědem na vás bude z titulky Equichannelu mrkat další recenze zahraniční knihy - tentokrát od Michaely Burdové.

  Podobné články

  Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.

  /data/imgs/00313045l.jpg

  Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…