Koně a hříbata 12/2011: Jedu, jedeš, jedeme... na Hell Creek ranch

1. 12. 2011 Zuzana Tillerová Autor fotek: Zuzana Buráňová

Po čase tu pro vás máme opět upoutávku na časopis Koně a hříbata, v prosincovém čísle si přečtete o haflinzích z Hell Creek ranche. A nejen o nich, obsah čísla tu máte také k dispozici. A na závěr ještě novinka - mrkněte do článku!

Ranč, který se vám právě chystám představit, se nachází v podhůří Šumavy, ve Volyni. A abych vám alespoň trošku přiblížila, kam nás naše tříhodinová cesta zavedla, město Volyně leží v severozápadní části Jihočeského kraje v okrese Strakonice.

Hell Creek ranch se zabývá chovem koní plemene hafling, se kterými se také účastní závodů. Zaměřují se na westernové ježdění - rodeové dobytkářské disciplíny Team Penning (oddělení tří kusů ze stáda), Team Sorting (třídění dobytka), Cattle Penning (zahánění), Trailer Loading (oddělení a naložení telete do přívěsu) a další (dříve například také Alley - vedení dobytčete uličkou).

V době zimní návštěvy naší redakce byli koně společně ve výběhu nedaleko hřbitova, od jara do podzimu mají k dispozici rozhlehlé pastviny.
Chovu koní se zde věnují již více jak 20 let - prvním koněm byla v roce 1990 kříženka haflinga Jiskra, ze které odchovali hřebečka Lukase (otec ČT - český teplokrevník) a Toma. Po čtyřech letech, tedy v roce 1994, si z Rakouska přivezli dvě rok a půl staré kobylky haflinga se jmény Lota a Lasy. O tři roky později odchovali první hříbě haflinga Lady (z Lasy po Madit), kterou mají dodnes.
V současné době ranč obývá čtrnáct koní, přes léto je většinou stav ještě vyšší, protože zde jsou koně na výcvik či klisny na připouštění.

Haflingové z Hell Creek ranchce

Co ranč nabízí

O ranči i koních jsem si povídala s Lenkou Narovcovou, která také ochotně asistovala nejen při focení koní, ale i psů - na ranči se totiž vyskytuje také chovná stanice australských ovčáků.
Tradiční jízdu na koních v nabídce ranče nenajdete (i když věřím, že šikovný člověk na pomoc s koňmi se vždycky může hodit), místní nabízí především pomoc při výcviku mladých koní a jezdců na vlastních koních, obsedání koní a jejich přepravu. Od dubna letošního roku také nabízí připouštění plemenným hřebcem, ke kterému se ještě vrátíme. A určitě se tu najde nějaký ten koník z odchovu ranče na prodej.

Koně

Haflingové z Hell Creek ranchU všech koní zde dbají na základní přiježděnost, která je velmi důležitá nejen pro případnou závodní kariéru jednotlivých koní. Vše začalo hobby závody, nyní již působí na poli oficiálních westernových závodů - ve kterých disciplínách konkrétně, to už určitě víte z úvodu tohoto článku.
Místní koně mají - jak už je to u haflingů tradicí - velice jednoduchá a lehce zapamatovatelná jména. Pojďme si je nyní alespoň trošku představit.
Klisna Lasy se narodila roku 1993, po Wald z Lady, import Rakousko, nyní působí jako chovná klisna, učitelka pro případné začínající jezdce, je velmi trpělivá.
Klisna Lady z roku 1997, po Madit z Lasy, nyní je chovná, občas lehké vyjížďky. Na ní Lenka začínala na hobby závodech.
Klisna Lucky narozená roku 2003, po Napoleon z Lady. Lucky je klisna z místního odchovu. Společně se účastní rodeí a westernových závodů. Její silnou stránkou jsou dobytkářské disciplíny. Nyní by měla čekat své první hříbě po paint horse hřebci.
Klisna Legacy z roku 2004 je vlastní sestra Lucky, společně se účastní rodeí, je velmi rychlá a obratná, specializují se s ní na dobytkářské disciplíny a Barell Race. Společně v roce 2009 vyhráli pohár WI-CZ v rodeu.
Klisna Lady Jane z roku 2005 a Laguna z roku 2007 - obě jsou určené na rekreační ježdění.
Klisna Lordana se narodila roku 2008, vlastní sestra Lucky, je v základním výcviku. Předpoklad dobrého rodeového koně :-)
Klisna Luna narozená roku 2010 je prvním hříbětem klisny Legacy po St. Martin.
Najít zde můžete také tři mladé hřebce, a to konkrétně Noeho z roku 2009, Nicka a Nagana z roku 2010.
A v letošním roce se narodil jeden hřebeček a jedna kobylka, matky jsou Lady a Lasy a obě hříbátka jsou po Napoleonovi. Pojmenována byla jmény Lea a Nibby.

Plemeník

Nejnovější „přírůstek" je již zmiňovaný plemenný hřebec Ajax-G narozený 2003, loni v létě importovaný z Itálie, od jara působí zde na ranči. S nulovým podílem arabské krve, disponuje vynikajícími chody, jeho otcem je legendární tyrolský plemeník ANDRIT II. Ajax-G je zařazen v akceleračním programu. Je velmi klidné a vyrovnané povahy s výborným skokovým potenciálem. Je to prostě mazel, má velmi rád společnost lidí a je na něm vidět radost z pohybu. Je velmi lehce jezditelný. Letos v říjnu úspěšně složil výkonnostní zkoušky v Mněticích.

Titulka 12/2011Obsah čísla 12/2011:

Plemeno: Moravský teplokrevník
Starám se o...: Jane (Buchtu)
Fotoseriál: Koně a psi
Jedu, jedeš, jedeme: ...na Hell Creek Ranch
Začátky v sedle: Klušeme...
Sběratelská karta: Moravský teplokrevník
Pohled: Paint horse, klisna Becky MC Cue

Plakáty:
A2: Quarter horse, hřebec Boon N Sizzle
A3: Shagya arab, valach Sharm El Sheikh
A3: Český teplokrevník klisna Megy, ČT-QH valach Bart a paint horse klisna Hobo Dana Red
A3: Fjordský kůň, valach Yörk

Ostatní:
Fotografování koní: Úvod
Dekování koní
AIVA - letem provazovým světem
Bylinky pro koně: Med
Nativní britská plemena: Highland a Shetland pony
Tanec s koňmi
Drezúrní abeceda: V
Václav Vydra: S koňmi trochu jinak
Bondův ponykoutek a Žužuova poradna
Příběhy a foto čtenářů
Listárna a osmisměrka
Komiks Koniklec

...a další

Časopis Koně & hříbata si pro vás také nachystal ještě před koncem roku novinku, nabízí oboustranné samolepky koní, psů a jiných zvířat. Vybrat si můžete ve spodní části objednávkového formuláře na adrese www.koneahribata.cz/doposilka.

Hodí se na sklo auta, domu či prosklenou skříň, po nalepení je samolepka vidět z obou stran. Je to výborný vánoční dárek.

SamolepkaSamolepkaSamolepkaSamolepkaSamolepkaSamolepka

 

Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…