Koně a hříbata 1/2012: Recenze internetového kurzu Majitel koně

26. 1. 2012 Zuzana Tillerová Autor fotek: Zuzana Buráňová

Ještě než za pár dní vyjde nové, únorové číslo časopisu Koně a hříbata, tu pro vás máme upoutávku na to lednové. Zajímá vás, jaký názor má šéfredaktorka časopisu Zuzana Buráňová na internetový kurz Svazu soukromých chovatelů koní?

Být majitelem koně je snem mnohých z nás. Kdo z našich čtenářů nikdy nepomyslel na to, jaké by to bylo vlastnit koně? Starat se o něj, mít s ním vztah, sžít se s ním a nemuset se o něj dělit se spoustou jiných jezdců... ale co vše to obnáší? V dnešní době už není nutné listovat stránkami knih o koních a hledat na různých místech odpovědi na naše otázky. Dnes si můžete zaplatit internetový kurz!

Mít vlastního koně je snem mnohých z násSouvislé vzdělávání je součástí jezdeckého sportu i pohybu kolem koní jako takového. Není možné „zakrnět" v jednom dosaženém bodě, čím více toho člověk o koních ví, tím lépe jim může být tím správným partnerem, ať už jako hobby jezdec či na závodech. Svaz soukromých chovatelů koní, o.s., toto moc dobře ví, a proto organizuje přednášky, školení a kurzy a podílí se na realizaci informačních, mediálních i souvisejících marketingových projektů. Své aktivity staví na základě tzv. Strategické vize rozvoje chovu koní v ČR do roku 2013, která úzce souvisí s plemenitbou koní v ČR.

Pokud se ale skutečně věnujeme koním, na absolvování kurzů nám moc času nezbývá. Už jen čas strávený cestováním za těmito kurzy raději strávíme přímo u koní - nebo ne? :-) Ale co kdyby tu byla možnost jednoduše večer sednout k počítači a věnovat se studiu z tepla svého domova?Nebylo by to perfektní využití dlouhých zimních večerů? A právě tuto možnost nám přináší školicí centrum SSCHK - o kterém jsme vás již informovali v minulých číslech!

Toto školicí centrum reaguje na zjevný nedostatek potřebného odborného vzdělání převážné většiny chovatelů koní, ošetřovatelů i jezdců. Cílem studia připravovaných kurzů je osvojení dovedností a získání znalostí důležitých pro management řízení koní v různých vývojových cyklech.

E-kurzy

Projekt školicího centra byl původně zaměřen na vytvoření učebních pomůcek pouze v tištěné podobě. Byla by ale škoda v dnešní době nevyužít toho, že má téměř každý doma počítač s připojením k internetu. Proto vznikla webová doména školicího centra (vzdelavani.chov-koni.cz) s možností elektronického vzdělávání pomocí e-kurzů. Ty jsou jakousi nástavbou učebních textů (psaných týmem odborníků na objednávku Svazu soukromých chovatelů, o.s.) a jsou doplněné tematickými fotografiemi a video ukázkami (které pomohou popisovanou problematiku přiblížit a prezentovat praktickými postupy).

Většina e-kurzů je placená, stejně jako byste si zaplatili za vzdělávání kdekoliv jinde, ale na stránkách najdete i několik kurzů, které jsou k dispozici zcela zdarma. Můžete si tak vyzkoušet, jak na vás bude vzdělávání na internetu působit a jestli se naučíte něco nového. Mezi tyto kurzy zdarma patří kurz Sportovní soutěže, Dostihové závody a Organizace a plánování tréninku koní. A rovněž i tzv. Webcasty, což jsou audiovizuální prezentace pořízené z pořádaných seminářů. Nutno dodat, že na webu je k dispozici i zdarma online poradenství s praktickými odborníky specialisty.

Z přiložené tabulky obsahující seznam témat a lekcí jednoho z e-kurzů zdarma vyplývá, že se e-kurz dané problematice věnuje velice podrobně a může tak být přínosný opravdu pro každého.

E-kurz Majitel koně

Pojďme se ale již věnovat e-kurzu, který jsem měla možnost vyzkoušet. Jedná se o premiový kurz, který je nejobsáhlejší svým teoretickým a odborným obsahem a reaguje na stoupající zájem mnoha lidí vlastnit koně pro své osobní potřeby (rekreace, amatérský i profesionální sport, podnikatelé v oboru, chovatelé). Dle anotace lekce poskytuje komplexní odborné tematické celky, jako je krmení, podkování, trénink koně, principy plemenitby, ošetřování, etologie aj. Záměrem kurzu je zvýšení teoretických i praktických dovedností všech majitelů koní napříč sektorem koní.

E-kurz Majitel koně je velmi obšírný, dozvíte se v něm informace o nákupu koně, ošetřování jednotlivých kategorií koní, o krmení a výživě, dále základy veterinární péče, základy podkovářství, princip fyziologie zátěže koní apod. Obsahuje i výkonnostní a chovatelské zkoušky, transport koní, etologii. Nechybí ani téma majitel dostihového koně a podstata plemenářské práce v chovu, které byly původně zařazeny hned po úvodní kapitole, ale po mé výtce pro nelogické seřazení byly zařazeny až na konec, čímž mě tvůrci kurzů velmi potěšili. Všechny kapitoly jsou tedy již seřazeny přehledně, některé na sebe i navazují.

Velmi pěkně a podrobně je zpracováno ošetřování koní, a to jak ošetřování jednotlivých kategorií koní, tak i vlastní ošetřování koní. První z nich obsahuje welfare, podstatu ošetřování, ošetřování chovných klisen, ošetřování sajících hříbat a praktické ošetřování v profesionální stáji. Vlastní ošetřování koní se potom věnuje čištění koní, mytí, dekování, bandážování, stříhání, péči o kopyta, péči o koně po práci, sedlání koně, uzdění koně a způsoby vedení koně. Dle mého názoru je právě znalost správného ošetřování koně zcela základní a bez těchto informací (nejen přečtených, ale i zažitých v praxi) by si nikdo koně pořizovat neměl.

E-kurz Majitel koně je velice přehledný, jakmile člověk proroluje osnovu, rychle se zorientuje a ví, co má od tohoto kurzu přibližně očekávat, tedy čemu se kurz věnuje. Obsahově mi v tomto kurzu nic nechybí, témata jsou rozebrána do nejmenšího detailu. Většina lekcí je také doplněna pěknými fotografiemi a videem, které se dané problematice věnuje.
Co je ale slabou stránkou celého e-kurzu, je omezená práce s kurzem jako takovým a především zdlouhavé načítání. Na tomto by to chtělo určitě ještě zapracovat. Protože mám v tomto směru více výhrad, rozeberu je v samostatné kapitole.

Ukázka

Práce s e-kurzem

Doporučuji jako první zhlédnout video manuál v sekci Jak studovat, ten objasní, jak se v kurzu pohybovat a jak funguje. Některé prvky mohou mást či fungovat jinak, než jsou mnozí z nás zvyklí.
Recenze rozhodně musí obsahovat i zhodnocení celé práce s danou věcí, v tomto případě s e-kurzem. Mezi základní výhodu dnešního internetu patří to, že informace jsou dodávány „svižně" a díky rychlým linkám už nehrozí, že bychom na načtení obrázku či celé stránky nějak dlouze čekali. Proto mě docela zaskočilo, když se kurz nějakou dobu spouštěl a poté se při vrácení do osnovy tato nahrávala znovu, místo aby se načetla z paměti prohlížeče.

Navíc tato možnost vrácení do osnovy kurzu z jednotlivých lekcí je velice omezená (tlačítko zpět mne vrátí až do údajů o mém profilu). Do této osnovy se lze dostat kliknutím na tlačítko Moje studovna, které je ale v tu chvíli aktivní a podbarvené bíle, takže působí spíše jako „tady právě jsi" a funguje tedy pro mne zvláštním způsobem. Praktické jsou šipky umožňující proklikávání mezi jednotlivými lekcemi, bohužel při proklikání na začátek kurzu pouze vyběhne hláška „Dostali jste se na začátek kurzu" - opět bych očekávala např. u této hlášky možnost vrátit se do osnovy celého kurzu. A když se tedy běžné tlačítko zpět chová nestandardně, určitě bych na stránky doplnila odkaz „Zpět na osnovu kurzu", místečko je pro to jako dělané v levé časti pruhu s šipkami.

Co pro mne ale bylo zcela základním nedostatkem, bylo zobrazení textu kurzu v průběhu mého studia tohoto kurzu. Text na mne působil neostře, písmo bylo velmi drobné a nebylo možné jej přiblížit, a to v žádném ze zkoušených prohlížečů (Firefox, Chrome, Internet Explorer). Nejspíš byla vypnuta možnost přiblížení, která je standardní vlastností všech flashových prvků, a běžné přibližování textu na flashové okno nepůsobí.

Vzhledem k tomu, že většina lidí má problémy s dlouhodobým čtením textu z monitoru, byla práce s e-kurzem tímto značně omezena. Text se totiž četl mnohem hůře než na běžných internetových stránkách.
Byla by to velká škoda, protože právě text je základním pilířem celého kurzu a pokud člověka po chvíli čtení bolí oči, moc se toho nenaučí. Proto jsem apelovala na tvůrce kurzu, aby se na tento problém zaměřili, a nyní je již text díky úpravě z jejich strany dostatečně veliký pro pohodlné studium a byla přislíbena změna velikosti písma u všech kurzů (tedy nejen u recenzovaného kurzu Majitel koně).

Závěrem

Internetové kurzy jsou dobrým nápadem a věřím, že si najdou své příznivce. A když alespoň trošku napomůžou vzdělanosti našich majitelů, jezdců a ošetřovatelů koní, pak je záměr rozhodně přínosem.
Celý projekt internetového vzdělávání v jezdectví má podle mě velkou šanci na úspěch a vítám jej. Něco takového tu chybělo. Stačí doladit drobné chybky ve fungování a bude to dokonalé. A já vás budu o dalším vývoji rozhodně informovat.

SLEVA PRO ČTENÁŘE
Pro čtenáře časopisu Koně & hříbata jsme získali slevu na kurzy 30 %!
Při nákupu e-kurzu stačí zadat kód: koahr12
Slevu lze využít do 15. 2. 2012

Seznam témat a lekcí kurzu Sportovní soutěže

 • Koně a jezdectví v 21. století
 • Vývoj koně
 • Využitelnosti koně
 • Hrdinové, legendy a celebrity
 • Výcvik jezdce v jezdecké škole
 • Bezpečnost práce s koněm
 • Čištění koní
 • Uzdění koně
 • Sedlání koně
 • Výcvik jezdce začátečníka na lonži
 • Jízdárenské cviky a povely
 • Organizace jezdecké lekce na jízdárně
 • Rekreační ježdění v terénu a na jízdárně
 • Sportovní soutěže
 • Práce na opracovišti
 • Prostředí pro konání soutěží
 • Jízda sportovních soutěží
 • Kodex chování sportovního jezdce
 • Dostihové závody (bonus)
 • Náležitosti potřebné k účasti koně v dostihu
 • Příprava koně v tréninkovém středisku
 • Taktika jízdy dostihu
 • Velká pardubická

UkázkaDostupné e-kurzy

 • Etologie koní
 • Vlastní ošetřování koní
 • Chov a odchov koní
 • Principy plemenitby koní
 • Výkonnostní a chovatelské zkoušky
 • Krmení a výživa
 • Základy podkovářství
 • Základy veterinární péče
 • Výcvik mladého koně
 • Výcvik a trénink drezurního koně
 • Výcvik a trénink dostihového koně
 • Výcvik a trénink skokového koně

Premiové ekurzy

 • Jezdec začátečník
 • Jezdec pokročilý
 • Chovatel koní
 • Ošetřovatel koní
 • Jezdec ++
 • Majitel

Novinky

 • Postup lonžování koně
 • Příprava koně pro vytrvalost - endurance

Obsah čísla 1/2012:

Titulka 1/2012Plemeno: Welsh Part-Bred
Starám se o...: Edieho T
Fotoseriál: Na zimní vyjížďce
Jedu, jedeš, jedeme: ...na JK Ranch Líšná
Začátky v sedle: Cval
Sběratelská karta: Welsh part-bred
Pohled: Pony, valach Glen Spotty

Plakáty:
A2: Hafling, klisna Sáva
A3: Český teplokrevník, valach Svit
A3: Kalendář 2012 s kartuziánským hřebcem
A3: Shetlandský pony, klisny Air of Chestnut Stable a Zenny v. d. Hegelsom

Ostatní:
Fotografování koní: Práce v terénu
Recenze internetového kurzu
AIVA - letem provazovým světem II
Bylinky pro koně: Zelený čaj
Stránka plná soutěží
Tanec s koňmi: Ano-Ne
Drezúrní abeceda: X, Z
Václav Vydra: S koňmi trochu jinak
Bondův ponykoutek a Žužuova poradna
Příběhy a foto čtenářů
Listárna a osmisměrka
Komiks Koniklec

...a další

Podobné články

Všechno jednou končí... Tak bychom mohli uvést upoutávku na poslední vycházející číslo časopisu V sedle. Editorial a článek o sarkoidech si přečtěte…

Celá staletí si vědci lámou hlavu nad orientačním smyslem koní. Někteří koně najdou i v cizím prostředí vždy cestu domů, jiní zabloudí i za vlastním…