Vydařené závody Working Equitation v Tamare Ptice

20. 7. 2018 Barbora Svobodová Autor fotek: Kristýna Malenínská

24. června 2018 se v areálu Tamare Ptice uskutečnily závody v rozvíjející se disciplíně Working Equitation pod hlavičkou spolku Working Equitation Česká republika, z.s.

Zájemci ještě předtím mohli absolvovat seriál čtyř seminářů, které měly různá tematická zaměření. V březnu se zahájilo tématem "Souznění jezdce a koně", kde se jezdci seznámili s překážkami a kladl se důraz na drezurní přiježděnost. Dubnové téma "Zkouška důvěry" zaujalo nejvíce zájemců. Pořadatelé si pro účastníky připravili různé výzvy v podobě deštníků, balónků a bannerů kolem kolbiště. Překážky byly doplněny balíky sena pod skokem, party stanem uvnitř ohrádky, vlajícím zábradlím u můstku a různorodého podkladu a všichni si mohli vyzkoušet jízdu s vlajkou. Na květnovém semináři "Promyšlené předvedení" se již více dbalo na vedení koně mezi překážkami, přesné linie, nájezdy/odjezdy a přechody. Na červnovém semináři "Závodní tipy" si účastníci vyzkoušeli celý závodní test ovladatelnosti. Trenérky je upozornily, na co si dát pozor, aby soutěž úspěšně dokončili, a pomohly s rozmyšlením nájezdů a s překonáním problematičtějších překážek.

Závodní den začal brzy ráno drezurním testem národní soutěže č. 2 základní třídy, která byla rozdělena podle kategorií na Seniory (22+ let) a Děti & Juniory (7-15 a 16-21 let). Následovala 15minutová prohlídka společně pro soutěže č. 2 a č. 1.

Otevřená soutěž č. 1 neobsahovala drezurní test a mohli se jí zúčastnit i ne-členové spolku WEČR. V testu ovladatelnosti soutěžící překonávali překážky: rovnou uličku se zazvoněním na zvonec a vycouváním, jednoduchý slalom, přenesení kelímku z jednoho stojanu na druhý, vyjmutí garrochy ze sudu, napíchnutí kroužku na býkovi, odložení garrochy zpět do sudu, skok, zvednutí džbánku nad hlavu, osmičku mezi barely a dřevěný můstek. Rozhodčí v testu posuzují kvalitu překonávání překážek a v souhrnných známkách hodnotí i poslušnost a prostupnost koně, sed jezdce a celkovou prezentaci dvojice.

Národní soutěž č. 2 ovládli kladrubští koně, kategorii seniorů vyhrála Veronika Slavíčková s bílým valachem Solo Famara XXI-10 a mezi dětmi a juniory zvítězila Barbora Pleskačová s teprve 5letým černým hřebcem Sacramosem Margetou XIII-20. V kategorii senioři vybojovali 2. a 3. místo zástupci stejné stáje Lenka Nováková s Fiery Rose a Martina Doubnerová se Sandrou, které zvládly natrénovat i bez domácí jízdárny. 2. a 3. místo v kategorii děti & junioři obsadily Alice Weinfurtová s lusitánským koněm Gabrielem a Jindra Kučerová s fjordským ponym Leontýnou. V této kategorii závodil i nejmladší jezdec Daniel Jiříček, kterému je teprve 11 let a na svém poníkovi Cipískovi předvedl hezkou jízdu.

Otevřenou soutěž č. 1 mezi 5 účastníky s přehledem vyhrála Pavla Turzová s teplokrevným Galileem. Tato dvojice je důkazem, že i velcí koně mohou WE úspěšně jezdit, když jsou řádně přiježděni. Krásné 2. místo vybojovala Anna Lálová s irským tinkerem Silvii-GoGo následovaná teprve třináctiletou Karolínou Gruberovou s hřebcem Dollom Valmontem.

V soutěži č. 3 předvedli střední třídu 4 soutěžící v kategorii senioři a 4 v kategorii děti & junioři. Test ovladatelnosti obsahoval oproti základní třídě navíc pevnou branku a kavaletu, která se překonává stranovým pohybem tak, aby zůstala pod břichem koně. Vyšší obtížnost je však dána hlavně tím, že se celý test jede ve cvalu s jednoduchými změnami, nebo letmými přeskoky. Test rychlosti obsahoval provazovou branku místo pevné a hlavním cílem bylo projet celou trasu v co nejrychlejším čase bez penalizací.

O 1. místo v kategorii senioři se nakonec popraly již zkušené dvojice Babeta Melčová s polským Bankietem a Tereza Slabá s welshem Dollom Valmontem. Velmi vyrovnané výkony u tak rozdílných koní nejen barvou, ale i velikostí a stavbou těla krásně ukázaly, že working může jezdit opravdu jakékoli plemeno. O pár sekund rychlejší test rychlosti nakonec rozhodl o vítězství Babet. Radka Polcerová s koněm Delta, jako jediní zástupci westernového stylu, obsadili 3. příčku, při prvním startu v disciplíně WE předvedli pěkný výkon stejně jako Michaela Vaňková s Castylií, které jely poprvé třídu S.

Kategorii děti a junioři ovládla Jindra Kučerová, která s Lidkou vyzkoušela třídu S už loni. Pro ostatní soutěžící byly tyto závody první zkušeností v této třídě. Vítězství v povedeném testu rychlosti pomohlo Tereze Pekárkové s Colorkou k 2. místu. Kristýna Maternová s Gin Tonicem a Natálie Pánková s Rivoltou také předvedli krásné výkony.Do všech soutěží věnovali úžasné odměny sponzoři Energys, NovaEqui, Horse&me.eu a VKubik, krásné floty vyrobila Pavla Turzová. Díky nim si každý mohl odvézt domů nejen vzpomínku, ale všichni do 5. místa i skvělé věcné ceny a poukázky.

Při dekorování předvedli výherci čestná kolečka s vlajkou spolku Working Equitation Česká republika a ukázali ještě jednou charakter workingových koní.

Všichni předvedli krásné výkony a dokončili všechny testy, čímž se v národních soutěžích kvalifikovali na Mistrovství České republiky - WEČR 2018, které se bude konat 30. 8.-1. 9. 2018 v jezdeckém areálu Královický Dvůr. Srdečně vás zveme, přijďte podpořit úžasnou disciplínu a její soutěžící.

Další informace a kalendář akcí naleznete na www.wecr.cz

Nejbližší závody se konají tento víkend, 21.-22. července, v Líčkově u Žatce (Chov koní Tasov). Můžete tedy vyrazit za inspirací!

Podobné články

Podzimní víkendy ke konci září jsou tradičně obdobím, kdy spolek Czech Society for Working Equitation pořádá mezinárodní závody Working Equitation:…

Deník

První zářijový víkend patřil v areálu Královický Dvůr tradičně už 5. ročníku Mistrovství České republiky v disciplíně working equitation, na kterém…