Vydařené závody Working Equitation v Tamare Ptice

20. 7. 2018 Barbora Svobodová Autor fotek: Kristýna Malenínská

24. června 2018 se v areálu Tamare Ptice uskutečnily závody v rozvíjející se disciplíně Working Equitation pod hlavičkou spolku Working Equitation Česká republika, z.s.

Zájemci ještě předtím mohli absolvovat seriál čtyř seminářů, které měly různá tematická zaměření. V březnu se zahájilo tématem "Souznění jezdce a koně", kde se jezdci seznámili s překážkami a kladl se důraz na drezurní přiježděnost. Dubnové téma "Zkouška důvěry" zaujalo nejvíce zájemců. Pořadatelé si pro účastníky připravili různé výzvy v podobě deštníků, balónků a bannerů kolem kolbiště. Překážky byly doplněny balíky sena pod skokem, party stanem uvnitř ohrádky, vlajícím zábradlím u můstku a různorodého podkladu a všichni si mohli vyzkoušet jízdu s vlajkou. Na květnovém semináři "Promyšlené předvedení" se již více dbalo na vedení koně mezi překážkami, přesné linie, nájezdy/odjezdy a přechody. Na červnovém semináři "Závodní tipy" si účastníci vyzkoušeli celý závodní test ovladatelnosti. Trenérky je upozornily, na co si dát pozor, aby soutěž úspěšně dokončili, a pomohly s rozmyšlením nájezdů a s překonáním problematičtějších překážek.

Závodní den začal brzy ráno drezurním testem národní soutěže č. 2 základní třídy, která byla rozdělena podle kategorií na Seniory (22+ let) a Děti & Juniory (7-15 a 16-21 let). Následovala 15minutová prohlídka společně pro soutěže č. 2 a č. 1.

Otevřená soutěž č. 1 neobsahovala drezurní test a mohli se jí zúčastnit i ne-členové spolku WEČR. V testu ovladatelnosti soutěžící překonávali překážky: rovnou uličku se zazvoněním na zvonec a vycouváním, jednoduchý slalom, přenesení kelímku z jednoho stojanu na druhý, vyjmutí garrochy ze sudu, napíchnutí kroužku na býkovi, odložení garrochy zpět do sudu, skok, zvednutí džbánku nad hlavu, osmičku mezi barely a dřevěný můstek. Rozhodčí v testu posuzují kvalitu překonávání překážek a v souhrnných známkách hodnotí i poslušnost a prostupnost koně, sed jezdce a celkovou prezentaci dvojice.

Národní soutěž č. 2 ovládli kladrubští koně, kategorii seniorů vyhrála Veronika Slavíčková s bílým valachem Solo Famara XXI-10 a mezi dětmi a juniory zvítězila Barbora Pleskačová s teprve 5letým černým hřebcem Sacramosem Margetou XIII-20. V kategorii senioři vybojovali 2. a 3. místo zástupci stejné stáje Lenka Nováková s Fiery Rose a Martina Doubnerová se Sandrou, které zvládly natrénovat i bez domácí jízdárny. 2. a 3. místo v kategorii děti & junioři obsadily Alice Weinfurtová s lusitánským koněm Gabrielem a Jindra Kučerová s fjordským ponym Leontýnou. V této kategorii závodil i nejmladší jezdec Daniel Jiříček, kterému je teprve 11 let a na svém poníkovi Cipískovi předvedl hezkou jízdu.

Otevřenou soutěž č. 1 mezi 5 účastníky s přehledem vyhrála Pavla Turzová s teplokrevným Galileem. Tato dvojice je důkazem, že i velcí koně mohou WE úspěšně jezdit, když jsou řádně přiježděni. Krásné 2. místo vybojovala Anna Lálová s irským tinkerem Silvii-GoGo následovaná teprve třináctiletou Karolínou Gruberovou s hřebcem Dollom Valmontem.

V soutěži č. 3 předvedli střední třídu 4 soutěžící v kategorii senioři a 4 v kategorii děti & junioři. Test ovladatelnosti obsahoval oproti základní třídě navíc pevnou branku a kavaletu, která se překonává stranovým pohybem tak, aby zůstala pod břichem koně. Vyšší obtížnost je však dána hlavně tím, že se celý test jede ve cvalu s jednoduchými změnami, nebo letmými přeskoky. Test rychlosti obsahoval provazovou branku místo pevné a hlavním cílem bylo projet celou trasu v co nejrychlejším čase bez penalizací.

O 1. místo v kategorii senioři se nakonec popraly již zkušené dvojice Babeta Melčová s polským Bankietem a Tereza Slabá s welshem Dollom Valmontem. Velmi vyrovnané výkony u tak rozdílných koní nejen barvou, ale i velikostí a stavbou těla krásně ukázaly, že working může jezdit opravdu jakékoli plemeno. O pár sekund rychlejší test rychlosti nakonec rozhodl o vítězství Babet. Radka Polcerová s koněm Delta, jako jediní zástupci westernového stylu, obsadili 3. příčku, při prvním startu v disciplíně WE předvedli pěkný výkon stejně jako Michaela Vaňková s Castylií, které jely poprvé třídu S.

Kategorii děti a junioři ovládla Jindra Kučerová, která s Lidkou vyzkoušela třídu S už loni. Pro ostatní soutěžící byly tyto závody první zkušeností v této třídě. Vítězství v povedeném testu rychlosti pomohlo Tereze Pekárkové s Colorkou k 2. místu. Kristýna Maternová s Gin Tonicem a Natálie Pánková s Rivoltou také předvedli krásné výkony.Do všech soutěží věnovali úžasné odměny sponzoři Energys, NovaEqui, Horse&me.eu a VKubik, krásné floty vyrobila Pavla Turzová. Díky nim si každý mohl odvézt domů nejen vzpomínku, ale všichni do 5. místa i skvělé věcné ceny a poukázky.

Při dekorování předvedli výherci čestná kolečka s vlajkou spolku Working Equitation Česká republika a ukázali ještě jednou charakter workingových koní.

Všichni předvedli krásné výkony a dokončili všechny testy, čímž se v národních soutěžích kvalifikovali na Mistrovství České republiky - WEČR 2018, které se bude konat 30. 8.-1. 9. 2018 v jezdeckém areálu Královický Dvůr. Srdečně vás zveme, přijďte podpořit úžasnou disciplínu a její soutěžící.

Další informace a kalendář akcí naleznete na www.wecr.cz

Nejbližší závody se konají tento víkend, 21.-22. července, v Líčkově u Žatce (Chov koní Tasov). Můžete tedy vyrazit za inspirací!

Podobné články

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…