Reprezentanti spolku Working Equitation Česká republika v Polsku zářili!

4. 7. 2021 Šárka Kopecká

I přes veškeré strasti dnešní doby se polská organizace Working Equitation Polsko rozhodla uspořádat mezinárodní závody v této poměrně nové a bouřlivě se rozvíjející disciplíně. V početné sestavě se akce zúčastnili i Češi.

Ve dnech 26.–27. června 2021 se starobylé město Wrocław stalo dějištěm mezinárodních závodů ve Working Equitation – pracovním jezdectví. Ve světě je tato disciplína od roku 2004 zastřešována asociací World Association for Working Equitation (WAWE), která vydává pravidla pro mezinárodní soutěže třídy Masters.

V rámci Mezinárodních závodů ve Wrocławi byly vypsány soutěže ve všech třídách – tedy od začátečnických tříd až po třídu Masters, která se v tomto případě jela podle mezinárodních pravidel právě proto, že se jednalo o kvalifikační závod pro Mistrovství světa, které se bude konat příští rok v červenci ve Francii.

Protože ještě ne všichni mají představu o výkonnostních třídách Working Equitation, pro jistotu je zde uvedeme:

  • V – S vodičem: zařazen je pouze test ovladatelnosti a základním chodem je krok; třída je určená převážně pro děti na vedeném koni
  • Z – Základní: drezura a ovladatelnost, základním chodem je klus
  • L – Lehká: drezura a ovladatelnost, od této třídy je základním chodem cval, změny cvalu jsou přes klus nebo krok
  • S – Střední: drezura, ovladatelnost a rychlost, změny cvalu jsou přes krok
  • P – Pokročilá: drezura, ovladatelnost a rychlost, od této třídy jsou změny cvalu prováděny letmým přeskokem
  • M – Mistrovská: drezura, ovladatelnost a rychlost, ve třídě je povinné vedení koně jednou rukou

Vzhledem k tomu, že velké množství národních i mezinárodních závodů muselo být v letošním roce kvůli protipandemickým opatřením zrušeno, se česká workingová reprezentace rozhodla pozvání do Wrocławi využít a vyjela v početné sestavě.

Jindra Kučerová a kůň Lidka

Ve Střední třídě reprezentovala Českou republiku Jindra Kučerová s koněm Lidka. Tato dvojice byla již po drezurním testu jasným favoritem na vítězství a svou pozici ještě více upevnila perfektně zajetým testem ovladatelnosti. Ostatním účastníkům utekla ve výsledcích o více jak 8%! Svoje nadšení pro disciplínu pak dvojice potvrdila poctivě zajetým rychlostním testem. Bylo to tedy zlato pro Českou republiku!

Jindra Kučerová a Lidka – 1. místo ve střední třídě

V Pokročilé třídě se drezurní test jezdci z WEČR, Břetislavovi Růžičkovi na koni Legolas, příliš nevyvedl, ale jak to tak ve workingu bývá, nakonec se na přední pozice dvojice dostala, a to díky precizním jízdám v testu ovladatelnosti a testu rychlosti.

Břetislav Růžička s Legolasem u provazové branky

Závěrem tedy Břetislav Růžička a Legolas brali v Pokročilé třídě krásné stříbro.

V nejvyšší kategorii Master startovalo několik polských, českých a portugalských jezdců. Šárka Kopecká na koni GinTonic svoji první drezurní Master úlohu zajela se ctí a měla z ní dobrý pocit.

Šárka Kopecká s koněm GinTonic při absolvování můstku

To se ovšem bohužel nedalo říci o dvojici Tereza Slabá a Dollom Valmont. Plemenný hřebec se bohužel rozhodl v úloze se svojí jezdkyní příliš nespolupracovat. Tereza ovšem svůj boj nevzdala a obě jezdkyně v závěru vybojovaly kvalifikační výsledky pro mistrovství světa.

Tereza Slabá a Dollom Valmont při nabírání kroužku

O to více se musely obě jezdkyně snažit v testu ovladatelnosti, kde si nakonec vyjely velmi dobré hodnocení, což pro ně byly nad očekávání dobré výsledky. Opět měly testy zajeté nad kvalifikační limit a mohly se začít v tichosti radovat. Šárka Kopecká se navíc po těchto dvou kolech dělila o třetí pozici s portugalským jezdcem Goncalem Soaresem.

Teď už jen zbývalo dojet rychlostní test. Terezčin výkon s „Montym“ potvrdil jezdecké dvojici kvalifikaci, a i když už měl koník všeho plné zuby, se ctí docválal až do cíle bez trestných vteřin a Terezka se tak mohla radovat. Šárka a její sportovní duch neměly sílu jet na jistotu. Jak Šárka říká „Working dělá atraktivní právě rychlostní test“ a neměla tedy srdce právě toto kolo ošidit a jet na jistotu. I přes vidinu možnosti ukořistit pro ČR bronz z nejnáročnější třídy Master se rozhodla jet na plný plyn, což se jí ale stalo osudným. Při první překážce Trojlístek, ve snaze být velmi rychlá, bohužel nedotočila kruh kolem sudu a byla diskvalifikována. Nicméně se Šárce a GinTonicovi výsledky z drezurního testu a testu ovladatelnosti do kvalifikace na MS započítávají. 

Babeta Kvapilová při stínování drezurních testů

V pátek dopoledne proběhlo také mezinárodní školení rozhodčích, které vedla prezidentka mezinárodních rozhodčí, portugalská rozhodčí Claudie Elsner Matos. Za spolek WEČR se účastnila Babeta Kvapilová, Tereza Slabá, Alžběta Baslová a Břetislav Růžička. Claudie Matos úroveň našich rozhodčích velice chválila a Babeta Kvapilová se jí dokonce stala během závodu pravou rukou. Přispěla tak svými poznámkami k hladkému průběhu soutěže a zároveň i skvěle reprezentovala český working v očích takto významného funkcionáře.

Claudia Matos na základě těchto zkušeností přijala pozvání i k nám do České republiky a bude jednou z mezinárodních rozhodčích při závodu Czech Summer Open, který se bude konat 20.–22. května 2022 v Královickém Dvoře.

Čeští rozhodčí při stínování drezurních testů

Závěrem tedy lze říci, že výprava spolku Working Equitation Česká republika byla velmi úspěšná. Workingu zdar!

Srdečně vás také zveme na Mistrovství Working Equitation Česká republika, které se bude konat ve dnech 3. – 5. září 2021 v Královickém Dvoře.

Informace naleznete zde.

Podobné články

První mezinárodní závody disciplíny Working Equitation pod hlavičkou WEČR se kvapem blíží. Ve dnech 20. až 22. května bude Královický Dvůr u Slaného…

Na EQUICHANNELu jsme vás zvali na víkend 15. – 17. října do LOWE Obořiště. Slibovali jsme, že uvidíte to nejlepší, co se dá v České republice z…