IV. Pedro Torres Academy Cup 2022 – mezinárodní závody Working Equitation s rekordní účastí Masters jezdců

25. 10. 2022 Lenka Šteklová

Již čtvrtým rokem ve dnech 29. 9. – 02. 10. 2022 pořádal spolek Czech Society for Working Equitation (CSWE) ve spolupráci s Pedro Torres Academy tradiční, kompletní závody Working Equitation s mezinárodní účastí.

IV. Pedro Torres Academy Cup 2022 byl opět přehlídkou kvalitně předvedeného Working Equitation, a to od jezdců ze 7 zemí Evropy. Rekordní byl počet ve třídě nejtěžší – Masters, kde bylo na startovní listině 14 jezdeckých dvojic. Většina se účastnila Mistrovství světa WE ve Francii tento rok. Nikdy v České republice nebyla tato nejvyšší třída obtížnosti tak kvantitativně a kvalitativně zastoupena. Čeští diváci tedy mohli vidět opravdu skvělou ukázku disciplíny na té nejvyšší úrovni, jakou je možné na mezinárodních závodech dosáhnout.

Obliba závodů Pedro Torres Academy Cup každým rokem vzrůstá. Pořádající spolek CSWE a osobně Pedro Torres každý rok přípravě závodů věnují maximální úsilí a vždy se snaží zase o kousek výše posunout pomyslnou laťku kvality. Pro rozvoj disciplíny WE v ČR je důležité, aby zájemci o WE mohli vidět výkony nejlepších evropských jezdců a všechny 4 testy, které tradiční Working Equitation závody obsahují (drezurní test, test ovladatelnosti, test rychlosti, test s dobytkem).

Výjimečné nejsou závody Pedro Torres Academy Cup jen počtem Masters jezdců, nebo testem s dobytkem. Je to především přátelská, rodinná atmosféra a kouzlo osobnosti Pedra Torrese, co dělá tyto závody jedinečnými.

Pedro Torres je srdcem závodů. Pro spolek CSWE a pro WE veřejnost v České republice je nesmírnou ctí, že tak zaneprázdněný trenér a jezdec si najde ve svém plném kalendáři několik dní čas a ten plně věnuje jezdcům na závodech Pedro Torres Academy Cup. Obětavě každý den Pedro tráví hodiny na opracovišti a pomáhá všem jezdcům svými cennými rady. Každý jezdec ve všech třídách obtížnosti má jedinečnou možnost absolvovat s Pedrem prohlídku testů ovladatelnosti a rychlosti. Během prohlídek tratí se jezdci a trenéři dozvědí přímo od několikanásobného mistra světa, jak nejlépe překážky projíždět, tipy pro jednotlivé překážky, nájezdy a trasy. Pro jezdce WE jsou tyto prohlídky tratí s Pedrem zážitkem s velkou informační hodnotou. Podpora Pedra není daná jen na čas závodů. Pedro každoročně před závody svědomitě kreslí plánky testů ovladatelnosti a rychlosti. Vždy jsou to technicky a divácky skvěle připravené tratě, které prověří techniku a spolupráci jezdecké dvojice. Pedrovo upřímné fandění jezdcům a osobní dárky od Pedra pro každého účastníka jen dokreslují jeho obrovské zapálení a entuziasmus Pedra pro závody Pedro Torres Academy Cup a podporu českého Working Equitation a CSWE.

CSWE s Pedrem Torresem každým rokem připravují pro účastníky závodů překvapení. Letošní ročník se opravdu v tomto směru povedl. Společná párty spojená s přednáškou Pedra o překážkách Working Equitation byla skvělá. Pedro každou překážku WE popsal, upozornil na správné překonání překážky a dodal osobní zkušenosti, typy nebo zážitky. Následná milá, veselá párty stmelila přátelství Working Equitation jezdců napříč evropskými státy.

CSWE může prozradit, že s Pedrem již plánují překvapení pro příští ročník 2023 a to, co společně vymysleli, je jedním slovem paráda. Brzy se dozvíte podrobnosti o plánovaném příštím ročníku. Sledujte FB skupinu CSWE, kde zjistíte, co pro účastníky V. Pedro Torres Academy Cup 2023 Pedro a CSWE vymysleli.

Jak je z textu patrno, tak CSWE a Pedro Torres svými závody Pedro Torres Academy Cup budují mezinárodní závody opravdu vysoké evropské úrovně. Vysoce početně obsazená Masters třída, zastoupení mnoha evropských států a všechny 4 testy disciplíny – to je v České republice jen Pedro Torres Academy Cup a v Evropě jen pár závodů za závodní sezónu. Pokud vás disciplína Working Equitation zajímá, tak byste určitě příští rok, opět v termínu posledního víkendu v září, neměli chybět v LOWE Obořiště a užít si tyto výjimečné mezinárodní závody.

Letošní rok jsme mohli vidět úspěchy těchto jezdců:

V třídě nejobtížnější – Masters – zvítězila švýcarská dvojice: Tirile Tuchschmid Monnier a její lusitano Samson Menezes. Tato dvojice vyhrála i loňský ročník závodů Pedro Torres Academy Cup. Letošní ročník ale doslova ovládla. Vyhrála test ovladatelnosti, test rychlosti a byli také nejrychlejší při zahánění telátka od stáda (test s dobytkem). Tirile doufá, že příští rok přijede a zvítězí v těchto závodech třikrát za sebou. Ze 14 soutěžních dvojic této nejvyšší třídy obtížnosti se ze dvou českých jezdkyň (Lenka Šteklová a Pavla Rubíčková) dařilo lépe Lence Šteklové s její lusitano klisnou Diospirou – byly v celkovém pořadí na sedmém místě.

Třída pokročilá – třída P – měla 5 účastníků. Vyhrál španělský jezdec Victor Manuel Richarte Sirvent s koněm Adonis. Jediná česká jezdkyně Michaela Spoustová se svým Ritenuto byla na třetím místě.

Třída střední – S – byla početně velmi dobře zastoupena. Bylo to dané také tím, že CSWE výjimečně sloučila Mistrovství České republiky Working Equitation CSWE se závody IV. Pedro Torres Academy Cup 2022 a právě třída S byla zároveň třídou mistrovskou pro seniory. Mistrem České republiky WE CSWE pro rok 2022 se stala Alena Buriánková s hřebcem Safaris Cool Cat. Alena se Safírkem také v této třídě vyhráli test rychlosti. Celkově, ze všech 16 jezdeckých dvojic třídy S byla nejlepší dvojicí Ladislav Kindl a hřebec Fausto. Fausta jistě znáte z reportáží o WE. Je skvělým koňským parťákem Stanislavy Kindlové. Stáňa se ale nemohla kvůli krátkodobé zdravotní indispozici závodů zúčastnit, a proto půjčila Fausta svému muži Ladislavovi.

Třídu lehkou – L – vyhrála mladá jezdkyně Adéla Brychcínová s ponym Dráček. Adélka je svěřenkyní Lenky Šteklové a pravidelně s ní trénuje. I když je Lenka ve WE zkušená a trénovali všichni společně opravdu poctivě, tak v konkurenci dalších 5 jezdců, z čehož byli 4 dospělí jezdci, nepředpokládaly Adélka ani Lenka větší úspěch. O to větší a dojemnější byla ohromná radost Adélky i její trenérky. O Adélce a Dráčkovi jistě příští závodní sezonu v kategorii juniorů uslyšíme.

Juniorskou mistrovskou třídu vyhrála a juniorským mistrem České republiky Working Equitation CSWE se pro rok 2022 stala Nikola Stříbrná s koněm Franco IX. Nikolka tímto ročníkem ukončila svou juniorskou kategorii a bude se posouvat dále.

Test s dobytkem byl, podle pravidel WAWE, ježděn v týmech po 4 jezdcích. V den testů s dobytkem bohužel kvůli zdraví koně nemohla odstartovat jedna polská dvojice. I tak ale tým Czech LOWE Poland měl v součtu nejrychlejší časy a proto ze všech týmů vyhrál první místo. Složení týmu bylo: Richard Bogusch s hřebcem Jivago, polská dvojice Ewelina Zón a Little King Pine, Nikola Márová s Remedys Scoot Kendy. V týmu byla také mladá polská jezdkyně Lena Chlebik s ponym Haribo. Pony Haribo byl skoro menší než soutěžní telata, proto všichni obdivovali statečnost mladé polské jezdkyně. Vůbec nejrychlejší čas ze všech jezdeckých dvojic testů s dobytkem měla zmíněná reprezentantka Švýcarska: Tirile a její kůň Samson.

Celkové výsledky najdete na www.gira.io. Pro další informace o závodech Pedro Torres Academy Cup sledujte stránky závodů www.pedrotorresacademycup.com a FB skupinu CSWE.

Podobné články

Podzimní víkendy ke konci září jsou tradičně obdobím, kdy spolek Czech Society for Working Equitation pořádá mezinárodní závody Working Equitation:…