III. Pedro Torres Academy Cup – víkend plný Working Equitation

1. 11. 2021 Lenka Šteklová

Na EQUICHANNELu jsme vás zvali na víkend 15. – 17. října do LOWE Obořiště. Slibovali jsme, že uvidíte to nejlepší, co se dá v České republice z Working Equitation vidět. Tak jak závody dopadly a splnili jsme očekávání?

Spolek Czech Society for Working Equitation může být s průběhem závodů určitě více než spokojen. Opravdu byl třetí ročník Pedro Torres Academy Cup 2021 ukázkou kvalitního, tradičního Working Equitation. Od prvního ročníku závodů Pedro Torres Academy Cup je kvalita a tradice WE základním pilířem těchto závodů. Kromě upřednostnění kvality před kvantitou diváci také jistě ocenili, že mohli sledovat skvělé jezdecké výkony mezinárodních jezdců ve všech 4 tradičních testech patřících do Working Equitation: drezurní test, test ovladatelnosti, test rychlosti a test práce s dobytkem.

Co také mohli diváci vidět, nebo spíš pociťovat, to byla skvělá, přátelská atmosféra závodů. Největší energií a hnacím motorem byl Pedro Torres. Ano, ten Pedro Torres. Několikanásobný mistr světa Working Equitation, špičkový, uznávaný jezdec a trenér po celém světě. Tento skvělý člověk je každoročním čestným hostem a mentorem závodů Pedro Torres Academy Cup.

Spolek Czech Society for Working Equitation má to velké štěstí, že právě Pedro Torres je dlouholetým hlavním trenérem, podporovatelem a přítelem spolku a je ochotný ve svém maximálně nabitém kalendáři vždy najít chvilku a jezdcům CSWE se věnovat. Těší ho, že může podporovat růst tradičního Working Equitation v České republice a je vždy ochoten pomoci. Jeho nadšení, podpora a přátelství bylo jistě patrné i během III. Pedro Torres Academy Cup 2021. Ostatně absolvovat prohlídku testů ovladatelnosti a rychlosti s Pedrem Torresem, naslouchat jeho radám, typům a vtipům… to je něco, co dělá závody Pedro Torres Academy Cup unikátním zážitkem, který nemá obdoby v České republice ani jinde v Evropě.

Popularita Pedro Torres Academy Cup vzrůstá. O tom svědčí také výjimečný počet zúčastněných jezdeckých dvojic. Nikdy v České republice nebylo k vidění tolik zahraničních jezdeckých dvojic. Do LOWE Obořiště přijeli zástupci národních WE teamů ze Švédska, Švýcarska, Rakouska, Polska, Maďarska, Německa a dokonce i Portugalska. Samozřejmě se III. Pedro Torres Academy Cup v hojném počtu hrdě účastnili také jezdci z České republiky, a to v drtivé většině ze spolku Czech Society for Working Equitation.

A jak tedy závodníci v III. Pedro Torres Academy Cup 2021 dopadli?

Celkem 26 jezdeckých dvojic se rozdělilo do 4 tříd obtížnosti. Nejnižší třídou obtížnosti na III. Pedro Torres Academy Cup 2021 byl třída „Lehká – L – Novice“ (třída L není nejnižší soutěžní třídou obtížnosti WE). V soutěži L – Novice soutěžily tři jezdecké dvojice. Dva jezdci z Polska a jedna Češka, Pavla Turzová. Právě Pavla Turzová se svým Galileem vyhrála ve třídě „L“.

Po třídě „lehké – L“ následuje další stupeň obtížnosti: třída „Střední – S – Intermediate“. V té soutěžilo 6 jezdeckých dvojic. Pět z České republiky a jedna z Německa. Na prvních čtyřech místech se umístili zástupci České republiky a vyhrála Alena Buriánková s hřebcem Safaris Cool Cat.

Dalším stupněm obtížnosti je třída „Pokročilý – P – Advanced“, což je tradičně v podání Pedro Torres Academy Cup přípravou na třídu nejvyšší – Masters. Drezurní úloha, test ovladatelnosti i rychlosti jsou stejné jako v Master třídě. Rozdílem je, že jezdci mohou držet otěže oběma rukama. Jako příprava na soutěže nejvyšší třídy Masters je to skvělá příležitost. Letošní ročník třídy „P – Advanced“ byl vskutku mezinárodní: tři zástupkyně Německa, jedna Polka, jedna Češka a jeden Portugalec. Právě portugalský jezdec David Duarte de Oliveira třídu P – Advanced vyhrál.

Třída nejvyšší obtížnosti – třída Masters – vytvořila ze třetího ročníku Pedro Torres Academy Cup 2021 výjimečné závody WE, které v České republice nikdy nebyly k vidění. Jedenáct jezdeckých dvojic z celé Evropy v Masters třídě! Bylo na co se dívat… O kvalitě předvedení Working Equitation nemohlo být pochyb. Třída Masters byla kvalifikační pro mistrovství světa, které se bude konat v roce 2022 ve Francii. Kvalifikační podmínky splnilo sedm jezdců z jedenácti.

V Masters třídě s přehledem zvítězila Tirile Tuchschmid Monnier ze Švédska se svým koněm Samson Menezes. Druhé a třetí místo patřilo švédskému WE týmu Asa Cidh a Idamarii Johansson. Idamarie přijela z dalekého Švédska se svým koněm Hoxi. Hoxi je synem legendárního Oxidada od Pedra Torrese. Zájemcům o WE jistě nemusíme Oxidada představovat a všem ostatním vřele doporučujeme se na videa s Oxidadem a Pedrem podívat – je to zážitek a esence Working Equitation.

Jistě čtenáře zajímá, jak si v tak velké evropské konkurenci vedli čeští zástupci WE. S potěšením můžeme konstatovat, že se naši jezdci mezi skvělými WE jezdci určitě neztratí. Členky spolku Czech Society for Working Equitation Stanislava Kindlová s Faustem a Lenka Šteklová s Diospirou byly ze všech českých jezdců nejúspěšnější. Stanislava s Faustem byla šestá, Lenka s Diospirou sedmá. Mimochodem Diospira je dcerou již zmiňovaného Oxidada a do České republiky za Lenkou přicestovala teprve před pár týdny. Spolek Czech Society for Working Equitation je hrdý, že má ve své členské základně tak unikátní klisnu a těší se, co holky spolu v budoucnu ukážou. Češky se držely pospolu. Za Stanislavou a Lenkou se na osmém místě umístila Šárka Kopecká s GinTonicem.

Kompletní přehled výsledků je dostupný na online platformě gira.io.

Po těchto závodech je jasné, že spolek Czech Society for Working Equitation bude mít na mistrovství světa minimálně dvě jezdecké dvojice: Stanislavu Kindlovou s Faustem, kteří mají kvalifikaci splněnou ze závodů v Polsku, a Lenku Šteklovou s Diospirou. Ty splnily kvalifikační podmínky právě na III. Pedro Torres Academy Cup 2021.

Za organizační team III. Pedro Torres Academy Cup 2021 můžeme konstatovat, že letošní ročník byl velice povedený. Jezdci a koně byli spokojeni, atmosféra byla po celou dobu závodů skvělá a přátelská. O vysoké úrovni jezdeckých ukázek nemůže být pochyb a splněné kvalifikace českým jezdkyním je více než příjemné plus.

Všem, kteří se podíleli na chodu závodů III. Pedro Torres Academy Cup 2021, velice děkujeme a všem příznivcům a zájemcům o Working Equitation slibujeme, že o nás ještě uslyšíte… třeba právě o vznikajícím centru LOWE. Protože: We Love Working Equitation = LOWE

Czech Society for Working Equitation

Podobné články

Již čtvrtým rokem ve dnech 29. 9. – 02. 10. 2022 pořádal spolek Czech Society for Working Equitation (CSWE) ve spolupráci s Pedro Torres Academy…

Podzimní víkendy ke konci září jsou tradičně obdobím, kdy spolek Czech Society for Working Equitation pořádá mezinárodní závody Working Equitation:…