Czech Summer Open 2019 - závody Working Equitation s mezinárodní účastí již odstartovaly!

4. 7. 2019 Redakce Autor fotek: Kateřina Vojáčková

V jezdeckém areálu Královický dvůr již tento pátek začínají dosud největší závody v disciplíně Working Equitation – Czech Summer Open 2019. Naplánováno je více než 70 startů, diváci uvidí koně více než 15 plemen – od poníků a nejrůznějších kříženců, přes iberská a jiná barokní plemena, westernové koně až po teplokrevníky.

Půjde zároveň o první závody, kde budou moci čeští diváci vidět nejvyšší mistrovskou úroveň, která se v této disciplíně jezdí, „Master“, kde jezdec vede koně jen jednou rukou. A na start se také poprvé postaví vedle českých jezdců i zahraniční jezdci – z Rakouska, Německa, Polska a Nizozemí.

„Jezdecká disciplína Working Equitation je založená na tradičním ježdění, vrací se do historie a simuluje sportovním způsobem to, k čemu se koně kdysi používali. Každá pořádající země organizující mezinárodní závody se snaží ukázat vlastní tradice, představuje svá řemesla a výrobky. Proto jsme rádi, že ji konečně můžeme naplno představit českým divákům i v mezinárodním kontextu,“ říká Šárka Kopecká, předsedkyně spolku Working Equitation Česká republika. V úrovni Master se také poprvé představí dvě české zástupkyně. Největší hvězdou však bude bezesporu německý jezdec Mihai Maldea.

Jeho jméno jistě není pro příznivce Working Equitation žádnou neznámou. Tento dlouholetý reprezentant má totiž za sebou řadu úspěchů. Se svojí bleskurychlou kříženkou quartera Candy byl v roce 2016 vicemistrem Evropy, dvakrát mistrem Německa a součástí stříbrného týmu z mistrovství světa v roce 2014. Candy již sice odešla do důchodu, ale Mihai už má připravené nástupce – lusitány Do-Inca a Benjamima.

Na závodech, které proběhly před měsícem v rámci mnichovského Pferd International, se mu podařilo vybojovat s Benjamimem celkové třetí místo a mohl si užít i speciální kolo, které pořadatelé připravili pro deset nejrychlejších jezdců – speed test na trávníku velkého mnichovského skokového kolbiště. A že to byla jízda. A právě s Benjamimem by měl Mihai Maldea dorazit i na závody Czech Summer Open. Pojďme si tedy tohoto jezdce blíže představit.

Mihai se narodil v Rumunsku, do Německa přišel v roce 2000. Koním se věnoval od malička, v Německu tedy začal pracovat ve westernovém městečku „Pullman City“ v Eging am See. Vystupoval v rámci indiánských i ohnivých představení, předváděl trikové ježdění, kaskadérské kousky, ale i drezuru ve volnosti, práci s garrochou, španělské ježdění. A tady už byl jen krůček k Working Equitation, první závody, kterých se zúčastnil, se konaly právě v Pullman City, a Mihai tak objevil svoji vášeň. Jako jezdec německého týmu získal na mistrovství Evropy v italské Umrii v roce 2010 4. místo. O rok později v Lyonu vybojovalo německé družstvo, jehož byl součástí na Mistrovství světa, místo třetí a on sám byl druhý nejrychlejší ve speed trailu. A pak už se pravidelně umisťoval na předních místech téměř na všech závodech. V současné době má téměř každý víkend naplánované nějaké soustředění. Jsme tedy velmi poctěni, že si našel ve svém nabitém rozvrhu čas a přijede ukázat i českému publiku, jak vypadá Working Equitation na špičkové úrovni.

Czech Summer Open ovšem není samozřejmě jen soutěž Master. Na úrovni P (pokročilí) se odehraje souboj dvou loňských mistrů republiky – seniorského Břetislava Růžičky a šampionky kategorie dětí Kristýny Maternové. Startovní listina ovšem obsahuje i další známá jména a jezdci budou moci své síly poměřit i s jezdci ze zahraničí.

I nižší třídy S (střední), L (lehká) a Z (základní) jsou bohatě zastoupené, kromě kategorie seniorů budou o medaile bojovat i děti a junioři. V neděli dostanou příležitost i děti v kategorii vodičů a své první zkušenosti v disciplíně Working Equitation budou sbírat i soutěžící v otevřené soutěži.

Všechny tři dny bude pro diváky připraven i zajímavý doplňkový program. Na děti čeká malování na obličej, budou si moct zasoutěžit, dámy se budou zkrášlovat u stánku vizážistek. Přestávky vyplní různé ukázky – dog-dancing, výcvik koní pro práci ve filmu, čtverylka a další.

Pokud tedy ještě nemáte program na víkend, nenechte si tuto jedinečnou příležitost ujít. Přijďte se seznámit s touto netradiční, náročnou, ale především zábavnou disciplínou.

Předběžný soutěžní program:

Pátek:

  • Slavnostní představení rozhodčích a jezdeckých dvojic
  • Drezura
  • Pauzy vyplní: Dogdancing, Týna Maternová a její maskot Colunguele, čtverylka organizátorů, jízdy pro děti v sulce tažené ponym Vall-E

Sobota:

  • Testy ovladatelnosti
  • Pauzy vyplní: ukázka Králičí Hop, soutěže pro děti a dospělé
  • Dekorování soutěží Z a L

Neděle:

  • Rychlostní testy soutěží S, P a M
  • Otevřená soutěž pro začínající jezdce
  • Soutěž pro děti s vodičem
  • Pauzy vyplní: soutěž pro dospělé a děti, stánek malování na obličej pro děti, stánek líčení od vizážistek zdarma, jízda pro děti v sulce tažené poníkem Piškotem

 

Podobné články

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…