Červencové závody Working Equitation v areálu Chov koní Tasov

15. 8. 2018 Barbora Svobodová Autor fotek: Kateřina Vojáčková, Jindra Kučerová

Na samotě Tasava nedaleko Žatce se 21. a 22. července uskutečnily již druhé závody letošní sezony pod hlavičkou spolku Working Equitation Česká republika, z.s. (WEČR). V šesti soutěžích od třídy V (s vodičem) po třídu P (pokročilá) se představilo široké spektrum jezdeckých dvojic.

Překážky v testu ovladatelnosti si mohli vyzkoušet i nečlenové spolku v otevřené soutěži třídy Z. Zvítězila Pavla Turzová s Galileem, pro které to bylo letošní již druhé vítězství. Národní soutěž třídy Z, do které se započítává i drezurní část, zvítězila Michaela Plešingrová s koněm Pims Beat. Míša byla v soutěži jedinou zástupkyní kategorie Děti.

Největší účast měla národní soutěž třídy L, které se zúčastnilo devět soutěžících. Tato třída je v českém workingu novinkou. Spolek Working Equitation Česká republika, z.s. ji podle německého vzoru zavedl, aby jezdcům usnadnil přechod mezi základní a střední třídou, a zdá se, že najde mnoho svých příznivců. Test ovladatelnosti se již jede ve cvalu, ale jsou povoleny jednodušší přechody přes klus a některé překážky jsou lehčí než ve třídě S.

Vítězný test ovladatelnosti a druhá příčka v drezurním testu znamenalo celkové vítězství pro Veroniku Slavíčkovou s koněm Solo Famara XXI-10. Nejlepší drezurní úlohou se 68,26 % se na celkové 2. místo probojovala Barbora Pleskačová se Sacramoso Margeta XIII-20. Starokladrubáci opět předvedli, jak vhodná je tato disciplína pro české národní plemeno. Druhou příčkou v testu ovladatelnosti si zajistila své bronzové místo Lenka Nováková s Fiery Rose. Třídu L uvidíme i na mistrovství, kde v ní budou bojovat zástupci kategorie Junioři.

Ve střední třídě S se předvedli čtyři soutěžící. Anna Lálová s irskou tinkerkou Silvie Go-Go a Kateřina Pejšmanová s andaluským hřebcem Gallardo Car absolvovali v této třídě premiéru. Silvie si užila pauzu mezi vychováváním hříbat. Citlivý Gallardo nás pobavil při dekorování, kdy nám ukázal, jak se těší na svou roli plemeníka. Snad je i přes rodinné povinnosti uvidíme na dalších akcích WEČR.

Pěkný stabilní výkon předvedla Jindra Kučerová s Lidkou, které obsadily 2. místo. Babeta Melčová s Bankietem obhájili vítězství z červnových závodů v Tamare Ptice. Dvojice oproti předchozím rokům výrazně zlepšila test rychlosti, což z nich v kombinaci s pěkným projevem v drezurním testu a promyšleným předvedením testů ovladatelnosti dělá pro další soutěžící náročného soupeře. Ve třídě S se pojede i mistrovství České republiky jednotlivců kategorie Senioři. Porazí je někdo, nebo obhájí třetí vítězství sezony WEČR? Přijďte to zjistit 31. 8. a 1. 9. 2018 do Královického Dvora.

Soutěž v pokročilé třídě P se za loňský a letošní rok jela v ČR poprvé. Utkali se tři jezdci - zkušení parkuráci, Břetislav Růžička s českým teplokrevníkem Legolasem, propagátoři portugalského stylu ježdění Šárka Kopecká s lusitánem Gin Tonicem a zástupci westernu Radka Polcarová s malopolskou Deltou.

V drezurním testu se nejlépe vedlo Šárce, která jako jediná projela těžkou drezurní úlohu bez omylu, poučila se z chyby ve stejné úloze, kterou si zajela začátkem června na závodech v Německu, a to jí pomohlo k vítězství. Test ovladatelnosti se stal nešťastným pro Radku, která byla z testu vyloučena za neprojetí výstupními značkami po překonání rovnoběžných kavalet. Šárka Kopecká ukázkově předvedla, jak se má jezdec zachovat, pokud mu vypadne garrocha z ruky. Musí slézt, s garrochou (3,5 m dřevěná tyč) nalézt zpět na koně a překážku dokončit.

Test rychlosti zvládli všichni, i když Břéťa měl namále, uličkou projel jako vítr a pouze jedno kopýtko, které zůstalo v prostoru překážky, ho zachránilo od vyloučení. I přes tuto chybku však vítězstvím dostál své přezdívce “Speedy”. První místo ve dvou testech pomohlo Břetislavu Růžičkovi k celkovému vítězství, Šárka Kopecká se umístila na 2. místě.

Sobotní závodní atmosféru si užily i děti s vodičem. Volí se takové překážky, aby se děti za jízdy mohly držet oběma rukama sedla nebo madel. K vidění byly krásně sladěné trojice jezdec, vodič a kůň. Projetí překážek bylo doplněno hravou hudbou. Nejmladším workerkám, Aničce Lálové a Janičce Růžičkové, jsou teprve 2 roky, a přesto krásně zvládly všechny překážky. Všichni byli na závěr odměněni flotou, čokoládovou medailí, malým dárečkem a balíčkem dobrot. Zaběhli si i čestné kolečko, při kterém si někteří udělali koníka ze svých rodičů.

Závody si všichni užili v přátelské atmosféře a odvezli si kromě flotů a odměn hlavně zážitky. Těšíme se na další akce zábavné disciplíny Working Equitation.

Podobné články

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…