Červencové závody Working Equitation v areálu Chov koní Tasov

15. 8. 2018 Barbora Svobodová Autor fotek: Kateřina Vojáčková, Jindra Kučerová

Na samotě Tasava nedaleko Žatce se 21. a 22. července uskutečnily již druhé závody letošní sezony pod hlavičkou spolku Working Equitation Česká republika, z.s. (WEČR). V šesti soutěžích od třídy V (s vodičem) po třídu P (pokročilá) se představilo široké spektrum jezdeckých dvojic.

Překážky v testu ovladatelnosti si mohli vyzkoušet i nečlenové spolku v otevřené soutěži třídy Z. Zvítězila Pavla Turzová s Galileem, pro které to bylo letošní již druhé vítězství. Národní soutěž třídy Z, do které se započítává i drezurní část, zvítězila Michaela Plešingrová s koněm Pims Beat. Míša byla v soutěži jedinou zástupkyní kategorie Děti.

Největší účast měla národní soutěž třídy L, které se zúčastnilo devět soutěžících. Tato třída je v českém workingu novinkou. Spolek Working Equitation Česká republika, z.s. ji podle německého vzoru zavedl, aby jezdcům usnadnil přechod mezi základní a střední třídou, a zdá se, že najde mnoho svých příznivců. Test ovladatelnosti se již jede ve cvalu, ale jsou povoleny jednodušší přechody přes klus a některé překážky jsou lehčí než ve třídě S.

Vítězný test ovladatelnosti a druhá příčka v drezurním testu znamenalo celkové vítězství pro Veroniku Slavíčkovou s koněm Solo Famara XXI-10. Nejlepší drezurní úlohou se 68,26 % se na celkové 2. místo probojovala Barbora Pleskačová se Sacramoso Margeta XIII-20. Starokladrubáci opět předvedli, jak vhodná je tato disciplína pro české národní plemeno. Druhou příčkou v testu ovladatelnosti si zajistila své bronzové místo Lenka Nováková s Fiery Rose. Třídu L uvidíme i na mistrovství, kde v ní budou bojovat zástupci kategorie Junioři.

Ve střední třídě S se předvedli čtyři soutěžící. Anna Lálová s irskou tinkerkou Silvie Go-Go a Kateřina Pejšmanová s andaluským hřebcem Gallardo Car absolvovali v této třídě premiéru. Silvie si užila pauzu mezi vychováváním hříbat. Citlivý Gallardo nás pobavil při dekorování, kdy nám ukázal, jak se těší na svou roli plemeníka. Snad je i přes rodinné povinnosti uvidíme na dalších akcích WEČR.

Pěkný stabilní výkon předvedla Jindra Kučerová s Lidkou, které obsadily 2. místo. Babeta Melčová s Bankietem obhájili vítězství z červnových závodů v Tamare Ptice. Dvojice oproti předchozím rokům výrazně zlepšila test rychlosti, což z nich v kombinaci s pěkným projevem v drezurním testu a promyšleným předvedením testů ovladatelnosti dělá pro další soutěžící náročného soupeře. Ve třídě S se pojede i mistrovství České republiky jednotlivců kategorie Senioři. Porazí je někdo, nebo obhájí třetí vítězství sezony WEČR? Přijďte to zjistit 31. 8. a 1. 9. 2018 do Královického Dvora.

Soutěž v pokročilé třídě P se za loňský a letošní rok jela v ČR poprvé. Utkali se tři jezdci - zkušení parkuráci, Břetislav Růžička s českým teplokrevníkem Legolasem, propagátoři portugalského stylu ježdění Šárka Kopecká s lusitánem Gin Tonicem a zástupci westernu Radka Polcarová s malopolskou Deltou.

V drezurním testu se nejlépe vedlo Šárce, která jako jediná projela těžkou drezurní úlohu bez omylu, poučila se z chyby ve stejné úloze, kterou si zajela začátkem června na závodech v Německu, a to jí pomohlo k vítězství. Test ovladatelnosti se stal nešťastným pro Radku, která byla z testu vyloučena za neprojetí výstupními značkami po překonání rovnoběžných kavalet. Šárka Kopecká ukázkově předvedla, jak se má jezdec zachovat, pokud mu vypadne garrocha z ruky. Musí slézt, s garrochou (3,5 m dřevěná tyč) nalézt zpět na koně a překážku dokončit.

Test rychlosti zvládli všichni, i když Břéťa měl namále, uličkou projel jako vítr a pouze jedno kopýtko, které zůstalo v prostoru překážky, ho zachránilo od vyloučení. I přes tuto chybku však vítězstvím dostál své přezdívce “Speedy”. První místo ve dvou testech pomohlo Břetislavu Růžičkovi k celkovému vítězství, Šárka Kopecká se umístila na 2. místě.

Sobotní závodní atmosféru si užily i děti s vodičem. Volí se takové překážky, aby se děti za jízdy mohly držet oběma rukama sedla nebo madel. K vidění byly krásně sladěné trojice jezdec, vodič a kůň. Projetí překážek bylo doplněno hravou hudbou. Nejmladším workerkám, Aničce Lálové a Janičce Růžičkové, jsou teprve 2 roky, a přesto krásně zvládly všechny překážky. Všichni byli na závěr odměněni flotou, čokoládovou medailí, malým dárečkem a balíčkem dobrot. Zaběhli si i čestné kolečko, při kterém si někteří udělali koníka ze svých rodičů.

Závody si všichni užili v přátelské atmosféře a odvezli si kromě flotů a odměn hlavně zážitky. Těšíme se na další akce zábavné disciplíny Working Equitation.

Podobné články

Podzimní víkendy ke konci září jsou tradičně obdobím, kdy spolek Czech Society for Working Equitation pořádá mezinárodní závody Working Equitation:…

Deník

První zářijový víkend patřil v areálu Královický Dvůr tradičně už 5. ročníku Mistrovství České republiky v disciplíně working equitation, na kterém…