Westernové ježdění - Showmanship at Halter (2)

14. 3. 2008 Jana Bílková

Polovinu hodnocení v  "showmanship at halter" představuje vzhled a chování soutěžícího i koně. Další díl našeho seriálu o westernovém ježdění tedy pojednává o tom, jak by měli být soutěžící i kůň vystrojeni pro účast v této disciplíně.

Příprava na showmanship je specifická v mnoha směrech. Předně je nutné naučit koně výborné ovladatelnosti na ohlávce. Pro tuto disciplínu se zejména u koní amerických plemen používají kožené ohlávky, bohatě zdobené stříbrnými ornamenty a kožené vodítko s řetízkem. Pravidla přímo koženou ohlávku nepředepisují a je možné použít i běžnou, čistou, dobře padnoucí nylonovou ohlávku.
Zdobená kožená ohlávka, vodítko s řetízkem.

Soutěžící musí být čistě a upraveně oblečen. Pro tuto westernovou disciplínu platí trochu odlišné zásady odívání než u jezdeckých disciplín. Místo jezdeckých kalhot je možné obléct kalhoty s nažehlenými puky, kalhoty musí být dostatečně dlouhé (přes kotníky). Košili může u dam nahradit i blůzka, velmi vhodné a ke klobouku slušivé je sako, které současně s rukavicemi patří do obvyklé výbavy pro showmanship. Lepším dojmem působí užší střihy.
Je to také jediná disciplína, při které mají soutěžící číslo připevněné na svých zádech. Pro dámy je tak samozřejmostí i dlouhé vlasy vyčesat nahoru do účesu.

Veškeré oblečení musí být čisté. Je běžným jevem, že před nástupem do arény jsou soutěžící svým doprovodným týmem oprašováni, ometáni kartáči a ošplícháváni leskem. Není divu, neboť znečištění oděvu může znamenat diskvailfikaci. Na soutěžícím nesmí být piliny, seno, prach ani jiná nečistota. Což platí samozřejmě i o botách.

Mezi závažné chyby patří mít při předvádění koně na nohou ostruhy nebo chapsy.

Podobné je to i s úpravou koně. Jak již bylo v předchozím díle zmíněno, kůň musí být v dobrém výživném stavu, zdravý a pozorný. Musí být dokonale vyčištěný, čehož prakticky nejde dosáhnout lépe než důkladným umytím a následným vyčesáním. Aplikace lesku má výhodu, že se na koně hůř chytá prach.

Hříva a ocas musí být dobře rozčesané. Mohou být i zapletené, ale nesmí být zdobené mašlemi nebo sponami.

Kopyta mohou být nalakovaná, nebo ponechaná přírodní. Některé laky na kopyta odpuzují prach, takže kůň procházející i hlubším pískem zvedá ze země při každém kroku dokonale lesklá kopyta. Pokud je kůň podkovaný, musí podkova dobře sedět.
Kůň i soutěžící vystrojení pro showmanship at halter.

Samostatnou kapitolu tvoří stříhání chlupů. Kde všude se tedy koně pro showmanship stříhají? V první řadě to je cestička v hřívě na zátylku, v místě, kde leží nátylník ohlávky nebo uzdečky. Délka této cestičky je přibližně na délku koňova ucha. Dále se mohou zkrátit nevzhledné chlupy na hlavě koně - např. na spodní straně hlavy či chloupky, vyčnívající z uší. Také bývá zvykem u amerických plemen ostříhat rousy či oblast nad kopytem, zejména pokud má kůň na nohou bílé odznaky. V takovém případě se vystříhávají pouze bílé chlupy.
Stříhání se doporučuje provádět zhruba týden před soutěží, aby dorůstající chloupky dodaly střihu přirozený vzhled.

Před předvedením se může výraz koně podtrhnout za pomoci dětského olejíčku, kterým se koni obtáhnou oči, nozdry a huba. Toto zvýraznění často zjemní rysy koně a přitáhne pohled k jeho výrazu. Olejíčkem lze také vylepšit kořen ocasu.

Podobné články

Praxe ukazuje, že čistě zajetá jízda bez penalt, byť s horším ohodnocením, vede spíše k umístění, nežli riskantní efektní jízda, při níž se soutěžní…

Pro zájemce o soutěžení v podobných disciplínách bývá často oříškem, co se vlastně jak hodnotí v jednotlivých úlohách. Dnešní díl westernového…