Westernové ježdění - Showmanship at Halter (1)

22. 2. 2008 Jana Bílková

Přestože je název seriálu Westernové ježdění, dnes si představíme disciplínu, v níž jezdec na koni nesedí, ale vede jej na ohlávce.

Jak již anglický název napovídá, jde o předvedení koně na ohlávce.
Hned v úvodu vymezím disciplínu "Halter" a disciplínu "Showmanship at Halter" a jaký mají k sobě vztah.
Halter je chovatelská disciplína, jejímž účelem je posoudit stavbu těla a charakter koně, přirovnatelné ke svodu koní. Halter je tedy disciplína, v níž se posuzují koně příslušející k určitému plemeni. Kategorie halteru jsou závislé na věku a pohlaví koně.
Disciplína halter hledá ideál příslušníka určitého plemene. Tento plemenný standard může také procházet vývojem, jako jsme tomu byli svědky v minulých desetiletích u amerických plemen, kde byli pro disciplínu halter šlechtěni "kulturisti na tenkých nožkách s malými kopýtky". Tento ideál krásy se však v extrémním provedení ukázal nepraktický pro jezdecké účely i pro celkové zdraví koně, a tak je nyní v trendu i v halteru citelný návrat k dobře osvalenému pracovnímu koni.
Pokud má předvádějící koně vyleštěného, do všech detailů upraveného, a dokáže při předvedení udržet koně plně ovladatelného, ochotného a pozorného, dává tím koni větší šanci zaujmout. Disciplína showmanship at halter je soutěží právě lidí, kteří koně předvádějí. V showmanshipu tedy narozdíl od halteru není objektem posuzování kůň, ale jeho vodič.
Vedení koně při showmanshipu
V disciplíně showmansip at halter slouží tedy kůň jako rekvizita, jeho příslušnost k plemeni ani stavba těla nehraje při soutěži roli. Kůň by měl být ale zdravý a v dobrém výživném stavu, je vizitkou svého předvádějícího. Matnou srst špatné kvality lesk ve spreji nenapraví, stejně tak není žádoucí předvádět vychrtlé zvíře bez jiskry v oku.
Pro soutěž vypisuje rozhodčí úlohu, kterou má každý z účastníků předvést. Podobně jako ve western horsemanshipu bývají všichni soutěžící seřazeni v aréně, jeden po druhém procházejí s koněm určitou trasu vymezenou kužely a po skončení úlohy se řadí opět na konec řady soutěžících. Proto je nutné, aby kůň, který se má soutěže účastnit, byl schopen v klidu stát mezi cizími koňmi.
Samotná úloha je sestavovaná tak, aby prokázala schopnost soutěžícího koně efektivně rozhodčímu předvést, vyzdvihnout přednosti koně a zanechat profesionální dojem.

Podobné články

Praxe ukazuje, že čistě zajetá jízda bez penalt, byť s horším ohodnocením, vede spíše k umístění, nežli riskantní efektní jízda, při níž se soutěžní…

Pro zájemce o soutěžení v podobných disciplínách bývá často oříškem, co se vlastně jak hodnotí v jednotlivých úlohách. Dnešní díl westernového…