Rekordní 4. CZQHA Show 2005

21. 6. 2005 Jitka Kynclová Autor fotek: Katarzyna Pec

Již čtvrtý ročník svátku majitelů, jezdců a příznivců American Quarter Horse se konal v sobotu 11. června na Nové Americe. Zaznamenali jsme rekordních 144 startů ve 28 třídách, z nichž některé byly otevřeny vůbec poprvé.

První z nich je western horsemanship, kde mají soutěžní dvojice za úkol projet zdánlivě jednoduchou úlohu a jsou posuzovány dle přesných a jemných pobídek jezdce a reakce koně v souladu s těmito pobídkami. Druhou z těchto disciplín je western riding, kde záleží na kvalitě letmých přeskoků. Na tuto náročnou zkoušku si troufla Ika Machalíková s Peppy Golden Scooter a nad německým hostem také zvítězila.

Oproti loňským letům byly obsazeny v podstatě všechny vypsané třídy (až na roční, dvouleté a tříleté halterové třídy valachů). Všechny třídy zaznamenaly nárůst v počtu soutěžních dvojic, počínaje haltery (např. 15 klisen ve třídě starší klisny) přes 15 účastníků ve western pleasure open po 14 startovních dvojic v reiningu junior.

Raritou byli rovněž účastníci z Německa, jelikož se jednalo o první zahraniční účast na show v jezdeckých disciplínách. Bernd Stamm a Tina Ullbrich přivezli koně, známé z evropské soutěžní scény trailu, western pleasure, western ridingu a hunter under saddle (Kays Asset, Hint of Marlana).

Soutěžní den začal tedy předvedením koní na ohlávce v kategoriích hřebci, klisny a valaši dle věkových skupin. Pokračovalo se showmanshipem at halter, po obědě byl pro koně postaven nelehký trailový parkur. Následoval western pleasure, který se začíná v poslední době opět těšit své ztracené oblibě a hlavně se - i v České republice - vrací ke své původní kvalitě a určení, tedy ohodnocení koní, kteří jdou uvolněně, přirozeně a na kterých je radost jezdit. Po western ridingu a western horsemanshipu už přišla část se samozřejmě nejvyšším počtem startujících dvojic: reining, kde se představila celá naše reiningová reprezentace. Předposledním stupněm na žebríčku více než prokázané universality sportovních schopností quarter horse byla uhlazená anglická třída hunter under saddle.

Vrcholem celého dne ovšem byl divácky napjatě očekávaný cutting, kde předvedli své umění práce s dobytkem zástupci PB ranče. Je skutečně zážitek vidět koně, jak samostatně, na zahozené otěži, hbitě jako kočka víří nohama zem v pohybu, který je ideálně vždy kousek před vybraným dobytčetem. Právě tento "cow sense" dělá z quarter horse tolik žádané koně rančerů a honáků dobytka.

Rozhodčím byl známý trenér reiningových a ropingových koní Carl McCuistion z Oklahomy, který je držitelem karty rozhodčích nejen pro AQHA, ale i pro NRHA a NRCHA. Posuzoval tak, jak je u AQHA rozhodčích zvykem: spravedlivě, ale velmi přísně. Sem tam přimhouřil oko, když udělil například jezdcům v anglické disciplíně hunter under saddle radu namísto možné diskvalifikace. Carl je svéráz. Ten, kdo byl na show a viděl jej zblízka, ví, o čem píšu, nicméně jeho malá zvláštnost mu neubrala nic na vážnosti a vrozeném respektu.

Letošní ročník show se opět vydařil a přesvědčil diváky o tom, že u nás jsou výborní koně Quarter Horse a že se jezdci a předvádějící každým rokem lepší. K atmosféře pozitivně přispělo určitě i společenské setkání vpředvečer show s country hudbou kapely Cestáři. Poděkování patří všem, kteří se o hladký průběh show zasloužili a samozřejmě sponzorům.

Příbuzné články:

 

Související odkazy:

 

Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…