Radotínské rodeo otevřelo sezónu

1. 6. 2006 Tomáš Sychra Autor fotek: Tomáš Sychra

Nedílnou součástí westernových soutěžních disciplín jsou dobytkářské disciplíny, při kterých se nejvíce projeví přiježděnost a vlastní inteligence koní. Na rozdíl od klasických WRC disciplín, parkurového či drezurního ježdění, má kůň v rodeovém corralu nejvíce prostoru pro samostatné rozhodování. Také divácky jsou tato klání zajímavá a přinášejí hodně adrenalinové podívané.

V podvědomí veřejnosti je uloženo, že jde o zábavu drsných chlapů, ale v Radotíně jsme se mohli přesvědčit, že to je zábava i krásných a něžných žen.

Tento rok začala rodeová sezóna tradičně v Praze - Radotíně a netradičně o týden později, to znamená 6. května. Na pořadu byla 2. divize. Rodeo získává díky své pohlednosti a atraktivitě mnoho diváků, které letošní krásné počasí a skvělé výkony jednotlivých jezdců a koní určitě nezklamalo.

Velmi malebný bývá již nástup soutěžících a pracovníků technické čety, bez které se rodeo pořádat nedá (obr. 1). Po nástupu celé rodeo zahájili zástupci indiánských kmenů tradičním obřadem, žádajícím bohy o úspěch pro všechny závodníky, nestrannost rozhodčích, hezké počasí a bezpečnost pro jezdce i zvířata - tedy nejen koně, ale i dobytek (obr. 2).

Celé rodeo komentoval a vtipně doprovázel Petr Binhack, sheriff RC (na obrázku 3 s mikrofonem). Na témže obrázku za ním sedí v modré košili pan Jan Krámek, o jehož pohár se v Radotíně tradičně soutěží jako o cenu pro celkového vítěze.

Po slavnostním rozchodu (obr. 4) v čele s českou a americkou vlajkou a vlajkou WI-CZ se rozběhl program.

První disciplínou bylo lasování telete - calf roping (obr. 5). Při této disciplíně se tele pouze chytí do lasa a nechá se odběhnout, aby nedošlo k jeho zranění. Tento rok ale telata byla hodně rychlá a tak sladit pohyb koně, telete a letícího lasa se podařilo jen jedenkrát.

Další disciplínou, kterou jeli i dorostenci, byla jízda mezi tyčemi - pole bending. Na obrázku 6 vidíme, proč je pro westernového koně tak důležité laterální ohnutí. Samozřejmostí byly i přeskoky mezi tyčemi a to v maximální rychlosti a bez toho, že by došlo k jejich poražení. (To hned naskakují trestné vteřiny.)

Program měl nebývalý spád, ale i přesto si každý z diváků mohl nakoupit suvenýry a potřeby pro sebe i své koně (obr. 7) nebo se občerstvit pitím i specialitami. Na obrázku 8 vidíme naše indiánské bratry, jak debužírují skvělé steaky na grilu a zapíjejí je pivem.

Po jízdě zručnosti se program vrátil k další dobytkářské disciplíně, kterou je zahánění telete - team penning. Pro ty, kteří tuto disciplínu neznají, jen krátké seznámení. Tele má velmi vyvinutý stádový pud a proto je těžké ho od stáda oddělit. Pro potřeby této disciplíny je celá ohrada rozdělena na dvě poloviny bílou čarou. Na jedné je stádo telat, ve kterém jsou vždy tři telata označena stejnou barvou a ve druhé polovině je malý corral. Trojice soutěžících má za úkol oddělit jedno až tři stejnobarevná telata od stáda a zahnat je do corralu. Přitom na polovině corralu nesmí být více jak dvě telata ze stáda s jinou barvou. Časový limit jsou dvě a půl minuty. A teď v obrazové podobě. Na obrázku 9 trojice soutěžících vybírá přidělenou barvu. Snaží se tele zahnat ke corralu na opačné straně arény (obr. 10). Tele se úporně vrací ke stádu a jezdci mu za pomoci svých koní brání v návratu. (obr. 11). Když se to podaří, je třeba všechna vybraná telata opatrně zahnat do corralu (obr. 12). Corral smí zavřít (obr.13) jen ten jezdec skupiny, který předem oznámí svůj úmysl zvdižením ruky. V tuto chvíli se zastaví měření času. Na obrázku 13 vidíte vítěze této disciplíny, kterým se za necelé dvě minuty podařilo vytřídit a do corralu zahnat všechna tři telata s jednou barvou. A pak že u nás nemáme schopné kovboje.

Nedílnou součástí byly i ukázky lasování, které vždy zpestří program (obr. 14). Během ukázek práce s lasem a bičem se na kolbišti připravila další disciplína a tou byla jízda mezi barely - barrel race. Mimo soutěž jí zahájila teprve sedmiletá nejmladší účastnice rodea (obr. 15). Když se na ni podíváme, jak elegantně vede svého grošáka, tak si musíme připustit, že rodeové disciplíny jsou nejen pro chlapy, ale že i ženy, dívky a holčičky v nich dělají rodeovému sportu skvělou reklamu. Vlastní disciplína je náročná pro koně, a to hlavně na jejich fyzické dispozice a schopnost zrychlení. Od jezdce vyžaduje odvahu a perfektní vedení koně (obr. 16 a 17). Na obou snímcích vidíme jak ovládání koně sedem, tak "odbrždění" koně při výjezdu ze zatáčky kolem barelu.

Poslední disciplínou, při které tuhne trochu krev v těle, je zápas s býčkem - steer wrestling. Letos byla telata jak velká, tak i hodně rychlá. Tato disciplína vyžaduje odvahu, dobře přiježděného koně a grif a sílu. Jezdec musí v plné rychlosti cválajícího telete (obr. 18), to je tak kolem 40 km za hodinu, skočit teleti na krk, využít dynamiky jeho pohybu, vychýlením hlavy jej vyvést z rovnováhy (obr. 19) a skolit k zemi (obr. 20). Nebezpečné to je hlavně pro jezdce, zvláště když je tele tak velké.

To byl tedy soutěžní závěr letošního prvního rodea, po kterém následovalo slavnostní zakončení a triumfální jízda vítěze poslední disciplíny a celkového vítěze s modrým pohárem (obr. 21).


Příští a tentokrát prvodivizní rodeo bude v Radotíně 2. září. Předtím ale obě divize pocestují po krajích českých a moravských a můžete je vidět na následujících místech a termínech:
17.6. Hoslovice u Čestic na Šumavě (2.divize)
24.6. Turnov (1.divize)
15.7. Malenice na Volyňkou (2.divize)
29.7. Hodějov (2.divize)
5.8. Česká Ves u Jeseníku (1.divize)
12.8. Karpacz pod Sněžkou z polské strany (1.divize)
2.9. Praha - Radotín (Mistrovství České republiky 1.divize)
16.9. Přeštice (Pohár Westerners International - CZ, 2.divize)

Poznámka: 1. divize - Mistrovství České republiky v rodeu, 2. divize - Pohár WI-CZ.

Součástí rodeí je soutěž juniorů o Pohár Dyka Krchova.

Rodeo rozhodně stojí zato vidět a užít si trochu toho prachu a pachu koní a dobytka. Přijďte se přesvědčit na některou z jeho zastávek a zafanděte si nejen drsným mužům a krásným ženám, ale především jejich krásným a skvělým koním.


Redakční poznámka pod čarou:
Na webu Rodeo Corralu jsem našla nejen spoustu dalších krásných fotek (viz odkaz níže), ale také moc pěkný článek Milana Macha o tom, jak se žije pořadateli rodea. Myslím, že k dokreslení celé akce byste si jej měli povinně přečíst :o)) Odkaz je http://www.westerners.cz/corraly/rc/clanky/zpoved.htm - "Zpověď pořadatele rodea" HG

Příbuzné články:

Další fotografie:

Související odkazy:

Podobné články

Czech Quarter Horse Association připravila další ročník Festivalu hřebců amerických plemen. A ani v letošním roce nebudete ochuzeni o předvedení…

Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…