Nový mistr republiky: Sheriff Rodeo Corralu Martin Vodvářka

4. 10. 2007 Tereza Žondrová Autor fotek: Johana Moutelíková, Tomáš Sychra

Poslední víkend v září se rozhodlo o novém mistru republiky v rodeových disciplínách, pořádaných pod Rodeo Corralem - Westerners International. Pořadatelem posledního rodea v letošním roce byl ranč Halter Valley poblíž Plzně. Celou akci tu se svým teamem připravil Milan Pata, který během dne stihl celou událost moderovat a aktivně se zúčastňovat i jako jezdec. Nutno podotknout, že jako úspěšný jezdec, který vyhrál hned dvě dobytkářské disciplíny!Slavnostní nástup proběhl úderem dvanácté hodiny. Zazněla česká i americká hymna, byli představeni všichni přítomní jezdci, sponzoři a bullteam.

První vypsanou disciplínou byl Pole Bending Junior, ve kterém zvítězila Andrea Kohoutková. V posledním závodu roku tak potvrdila své kvality a převahu v této disciplíně, ve které v podstatě kralovala celý rok. Její klisna Lady Diablo Bar ji po celou sezónu ochotně a pod jemným vedením následovala a ladně se otáčela kolem tyčí. Nutno podotknout, že bez jakéhokoliv pobízení biče či ostruh nebo použití martingalů, tie-downů apod. Prostě čisté a vyrovnané jízdy. Byly i časy, kdy svým soupeřkám „nadělila“ dvě vteřiny! Škoda, že účast na rodeích vzdala Helenka Kocourková, diváci mohli vidět vyrovnaný souboj loňské juniorské vítězky a jezdkyně, jdoucí si za svým předsevzetím. Helena nakonec obsadila celkové šesté místo a v příštím roce se jí otevírá možnost vstupu do seniorské třídy.Poté se otevřela šance pro seniory, jejich první vypsanou disciplínou byl Calf Roping. V této disciplíně došlo k zásadní události. Historie českého lasování prošla jistým vývojem, kdy se zkracoval limit této disciplíny nebo se zamezilo jezdcům po neúspěšném hodu znova „nabít“ laso. Tento požadavek vzešel z řad samotných jezdců a úpravy pravidel následně vedly ke zvýšení úrovně Calf Ropingu v Čechách. Na půdě ranče Halter Valley došlo dne 29. září 2007 k překonání českého rekordu v rychlosti zalasování telete. Jejím pokořitelem je samotný pořadatel Milan Pata, který dle pravidel zalasoval v neuvěřitelném čase 0:02:92! Své laso vhodil na krk telete v moment otevření výpustě a dobytče se v podstatě nemělo šanci ani rozkoukat. Druhým úspěšným jezdcem byl Vláďa Šedivý s koněm Tittanic Affair v majetku manželů Horníčkových. Následoval je David Burjánek s Jackem a časem 0:10:48. Český Calf Roping je sice stále ve vývoji, ale časy našich jezdců se pomalými kroky blíží k americké úrovni…

Další disciplínou byla Alley, ve které zvítězila Alena Zvolská se svým 13ti letým ryzákem Frascatim. Druhým byl Bohuslav Kolář se svým Paint Horse Blue Eye Billy a třetím opět David Burjánek s Jackem.Barrel Race Junior se sice jel na kluzkém a hlubokém povrchu, ale i přesto se děvčatům podařilo dosáhnout dobrých časů. Vítězkou se stala Andrea Kohoutková.Následoval Team Penning, kde zvítězila trojce Tereza Knihová, Jimmy Magura a Ruda Paul, kteří v nejkratším čase zvládli zahnat do malého corralu dvě telata. Druhou nejúspěšnější trojcí byli Silva Bartošová s Ponkou, Silvie Večeřová s Aničkou a Václav Pubrle. Další úspěšné trojce zahnaly po jednom kusu dobytka.

Barrel Race Senior připravil překvapení v podobě Jimmyho Magury a jeho Marse, kteří zvítězili v čase 0:19:09. Tato dvojce tráví čas především vystoupeními a show pro diváky: „Na trénování „beček“ není čas,“ přehodil z koutku do koutku svůj doutník Jimmy a odešel po vítězné jízdě vykrokovat svého tmavého hnědáka. Utekl tak tradičně se umísťujícímu Radkovi Holubovi se zkušeným Presley Daky Joe, který v této rychlostní disciplíně pravidelně „bere“ jeden ze tří stupňů vítězů. Třetí dojela Kristýna Tesařová s Bonnym.Královská disciplína Steer Wrestling připravila velice zajímavou podívanou pro diváky a i jezdci se navzájem povzbuzovali k seskoku, který znamenal dopad do bahenní lázně arény. Celkovým vítězem se stal opět Milan Pata, který se ze hřbetu svého 17ti letého Jacka ladně sesunul na tele a v čase 0:24:62 ho povalil na zem. Jen si tak mimochodem odskočil od mikrofonu, vyhrál tuto disciplínu a vrátil se ke svým moderátorským povinnostem. Druhým byl Radek Holub a třetí na kost promáčený Zdeněk Geba.
Po závěrečné disciplíně došlo k sečtení všech bodů ze všech závodů I. a II.divize a v juniorského poháru Dyka Krchova. Nejúspěšnější juniorskou jezdkyní se podle očekávání stala Andrea Kohoutková, která si převzala nádherný pohár a sklidila ovace diváků. Druhé místo v celoročním hodnocení získala Kristýna Matějková s Roxanou a třetí Kateřina Šoltysová, která sedlala dva koně – Šebora a Felinu.

Pohár WI-CZ získala s celkovým počtem 35 bodů Eliška Haberlová, která letošním rokem vstoupila do seniorské kategorie. Se svým Golfem předváděla klidné a taktické jízdy, dařilo se jí především v Alley a Barrel Race, ve kterém byla úspěšná již jako juniorská jezdkyně (jejím nejlepším umístěním bylo celkové II.místo v poháru Dyka Krchova). V případě, že do příštího roku „vypiluje“ i Calf Roping, může pomýšlet na vysoké umístění také v I.divizi pro rok 2008. Jen o 4 body méně měl nováček Mirek Fencl se svým mladým svěřencem Beny Boyem. Pro oba je to jistě velký úspěch a motivace do závodů pro příští rok. Třetí místo obsadil Zdeněk Geba s palomino valachem Bolerem, jehož do první divize pomohlo vynést i celkové vítězství na rodeu v Malenicích.Pak se jen netrpělivě očekávalo vyhlášení Mistra republiky v rodeovém ježdění pro rok 2007. V průběhu sezóny se strhával souboj mezi úřadujícím Mistrem Radkem Holubem a pomalu bodujícím Martinem Vodvářkou. Radek měl velké ambice obhájit loňský titul. Byly závody, kdy s lehkostí získával tituly All Around Champion, byly i dny, kdy se mu vůbec nedařilo a nezískal snad jediný bodík. Pro Martina hovořila vysoká umístění v Barrel Race a Team Penningu. I přes to, že v tento den získal pouze tři body za 4.místo v Barrel Race a nenastoupil do Steer Wrestlingu, který pro něj v průběhu roku znamenal i zranění, stal se celkovým vítězem prvodivizních závodů. Tím, že v letošním roce zvítězil, se mu podařilo zatím jako jedinému v historii Rodeo Corralu WI-CZ získat tento titul podruhé. Při slavnostním vyhlášení obdržel od sponzora RC fy Max Haken - Pinto nádherné sedlo s raznicí Mistr republiky 2007. Tímto patří dík p. Hakenovi za jeho sponzorský dar, jenž věnoval do naší soutěže.

Díky také patří pořadateli Milanu Patovi za zajištění hladkého průběhu závodu a také jeho skvěle pracujícímu bullteamu. Hlavní rozhodčí Petr Binhack objektivně posuzoval všechny podané výkony. Atmosféra i počasí byli báječné a doufejme v další možné uspořádání rodea na půdě ranče Halter Valley.

Foto: Johana Moutelíková, Tomáš Sychra


Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…