Mistrovství České republiky ve westernových disciplínách 2008

28. 10. 2008 ivana pohlova Autor fotek: Jiří Pohl

Mistrovství Western Riding Clubu ČR 2008 se konalo začátkem října v Horce nad Moravou, v jezdeckém areálu pana Vlastimila Sedláčka. Po celé dva dny, kdy mistrovství probíhalo, se bylo na co koukat, sportovní výkony jezdců rok od roku stoupají a účast byla opravdu velká.

Ti kdo si během celé sezony vyjeli nominace, se chtěli utkat o mistrovské tituly, krásné stříbrné přezky, poháry, deky a šerpy pro koně.

Rozhodčí pro tento rok byla paní Evelina Boes z Německa.

Novinkou na letošním ročníku bylo rozšíření disciplín Western Horsemanship a Showmanship at Halter o třídy Open, doposud byly tyto disciplíny vypsané jen jako třída Amater. Také Western Pleasure byl nově rozdělen podle věku koní na Junior a Senior. Takové rozdělení by bylo vhodné i v disciplíně Trail, kde se náročnost úloh stále zvyšuje a mladí koně, kteří teprve sbírají zkušenosti ze závodů, soupeří se staršími a zkušenými v jedné kategorii.

Tom Zajac a budoucí mistryně

Tom Zajac a budoucí mistryně.

První den mistrovského klání, sobota, byla velice deštivá a vzhledem k venkovnímu opracovišti bylo dost těžké, aby jezdci i koně sebe a svoji výstroj uchovali v nablýskaném stavu, takže wrangleři měli plné ruce práce s očistou svých svěřenců. Počasí se nakonec umoudřilo a v neděli ráno bylo sice velice chladno, ale slunečno. Do nedělních bojů o tituly se ze sobotních rozjížděk dostalo v každé disciplíně deset jezdců, a výkony některých byly tak vyrovnané, že do poslední chvíle se nevědělo kdo bude ten nejlepší.

Podívejme se ale na jednotlivé disciplíny, které se v rámci mistrovství jely:

V sobotu ráno se začínalo poklidnou disciplínou Showmanship At Halter Amater a Open, jelikož zde byl menší počet soutěžících, nebyla v této disciplíně rozjížďka, takže brzy jsme znali jména prvních mistrů letošní sezony. V této disciplíně se předvádí kůň na ohlávce, hodnotí se jak upravenost předvádějícího a jeho koně, tak dovednost v předvedení koně. Úloha obsahuje obraty, couvání, zastavení…. Nově zde byl požadován obrat vlevo o 540 stupňů, kdy soutěžící stojí z pravé strany koně.

Pak následovala disciplína Western Horsemanship, také zde byla třída Amater a Open. V každé třídě startovalo okolo 15 jezdců a do nedělního finále se dostalo 10 nejlépe hodnocených. Sobotní rozjížďky se nejlépe povedly Petře Šotkovské, ale nedělní finále trochu zamíchalo pořadím a třídu Amater vyhrála Hofmanová ml. a Open – Hofmanová st.

Hofmanová st.

Hofmanová st.

Hofmanová ml.

Hofmanová ml.

V dalších disciplínách Western Riding Open a Superhorse Open startovalo po 8 jezdcích. Zde se rozjížďky nejely, ale sčítaly se body ze soboty i neděle. V disciplíně Superhorse se podařilo,,známé firmě“ Pavlovi Málkovi obhájit v neděli svoje vedení ze soboty.

Pavel Málek

Pavel Málek

Ve Western Ridingu se v sobotu dařilo nejvíce Karle Gabrielové, ale v neděli při druhých jízdách ji předjela Veronika Cejpová na starém známém Jasperovi a s dostatečným bodovým náskokem si zajistila svůj další mistrovský titul.

Martina Čmielová a Veronika Cejpová.

Jednou z nejvíce obsazených disciplín byl Trail Open. Ten se jel na rozjížďky a do neděle postupovalo opět deset nejlepších, body se ze soboty i neděle sčítaly. V sobotu nejlépe zajel Vašek Orlita, ale v neděli několik bodů ztratil, a tak si titul Mistr ČR odvezla Ivana Pohlová.

Ivana Pohlová

Ivana Pohlová

Následovala disciplína reining – Amater, Senior a Junior. V reiningu Senior a Amater si s přehledem své dva tituly odvezla Helena Týralová. Při reiningu Junior jsme mohli vidět rozjížďku mezi Martinou Čmielovou a Tondou Solanským, oba nasbírali stejný počet bodů, a tak rozjížďka musela rozhodnout, kdo se bude radovat z vítězství. Rozjížďková jízda Martiny byla lepší, takže ona obdržela titul, ze kterého měla ohromnou radost.

Helena Týralová

Helena Týralová

Neméně adrenalinové byly rychlostní disciplíny, které se nejely na rozjížďky, ale rovnou na finále. V Barrel Race bylo 9 jezdců, některé jízdy byly dost vyrovnané, ale prvenství si nakonec odvezla Petra Čechová. Za to v Pole Bendingu bylo jasno – mistrovský titul putoval do Děčína k Daně Provazníkové.

Ještě nesmíme zapomenout na Western Pleasure Junior a Senior. Tato disciplína, kde se posuzují chody koně, se jela jen v neděli a ve třídě Junior ji vyhrála Lucie Hudcová a ve třídě Senior Petra Poláčková.

Zde máme nejlepší dvojice jednotlivých disciplín:

Reining Junior: Martina Čmielová - Moonlight Dun It

Reining Senior a Amater: Helena Týralová - AP Colonel San Chico 

Trail Open: Ivana Pohlová - NA Golden Queen

Western Riding Open: Veronika Cejpová - Jasper

Superhorse Open: Pavel Málek - Crazy Spotted

Barrel Race Open: Petra Čechová - Lucky Peppy King

Pole Bending Open: Dana Provazníková - Gery

Western Pleasure Senior: Petra Poláčková - Smiling Duckle

Western Pleasure Junior: Lucie Hudcová - Smiling Sunny Day

Western Horsemanship Open: Hofmanová st. - Destiny

Western Horsemanship Amater: Hofmanová ml. - Ramon Sisco Jess

Showmanship at Halter Open: Veronika Cejpová - Pine Oak Lizzy

Showmanship at Halter Amater: Petra Žáková - Pepyiebajet

Kompletní výsledky najdete na www.wrc.cz

 

 

Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…