Klobouky, vlajky a hlavně rychlost – doména přítkovské western rodeo show

2. 7. 2009 Veronika Vonková Autor fotek: archiv autorky

Sobota 20. června 2009 byla v Přítkově u Teplic opět zasvěcena koním. V soutěžích barrel race, pole bending, hats, flag race a key hole poměřilo síly hned 19 jezdců - a jak se dozvíte z následující reportáže, o zábavu nebyla nouze!

Na start již 7. ročníku tradičních westernových závodů, pořádaných vždy 2x ročně, se letos na jaře postavilo 19 koní, mezi kterými jsme poznávali prověřené i neznámé tváře z řad hobby jezdců. Profíky tentokrát nezastupoval nikdo a tak jsme mohli být svědci toho, jak se na hřbetech svých koní proháněl pan veterinář, místní děti, prodavačky, sekretářky a další úplně obyčejní lidé, které známe ze svého blízkého okolí a o kterých byste nikdy neřekli, že se o volných odpoledních věnují těmto ušlechtilým zvířatům.

Pořádající Ranč Severní hvězda v čele s Irenou Jelínkovou a Jirkou Procházkou (letos sami nestartovali) tentokrát připravil 5 disciplín v pořadí: Pole Bending (slalom), Barrel Race (barely), Flag Race (vlajky), Hats (klobouky) a Key Hole (klíčová dírka). Všechny disciplíny se jely dvoukolově a časy se po vzoru oficiálních závodů sčítali, což byla pro všechny novinka.

barrel raceTradiční disciplíny není třeba nijak vysvětlovat a komentovat. Slalom a barely byly hlavně o zkušenostech a připravenosti jednotlivých koní a jezdců a mezi vítěze nezasáhli žádní nováčci. Výsledky všech jezdců byly velmi vyrovnané. Na některých jezdcích i koních byla však vidět nervozita z prvních závodů, přesto jeli v klidu a koníci si rychle zvykali na hudbu a okolní hluk.

V součtu obou kol pole bending nakonec zvítězil Libor Louda s arabským běloušem Emírem, 2. místo obsadila Miluška Rollová s valachem Artexem (ČT x chlad.). Oba dva jsou již prověřenými a zkušenými jezdci, od kterých se úspěch tak trochu očekával. Třetí místo vybojovala Petra Kleinová s klisničkou Golden Star.

V barelech se pořadí vyměnilo a na prvním místě skončila Miluška Rollová opět s Artexem, 2. byl Libor Louda s Emírem a pro 3. místo si dojela opět Miluška Rollová, tentokrát s fjordským valachem jménem Zebra.

Další disciplíny byly pro některé návštěvníky novinkou. O co se v nich vlastně jednalo?
Při přenášení vlajek byl kladen důraz hlavně na souhru jednotlivých dvojic a schopnost si pomoct při nečekaných situacích. V koralu stály v rozích dva barely a na každém z nich v podstavci zapíchnutý praporek. Úkolem dvojice jezdců bylo dojet každý k jednomu z barelů, sebrat praporek a přenést ho na barel druhý, kde bylo potřeba ho opět umístit do podstavce. Jezdci si mohli navzájem pomáhat a vlaječky si vyndávat navzájem či předávat. Této možnosti nakonec nikdo nevyužil a všichni jezdci poctivě splnili svůj úkol. Časomíra se vypínala až po průjezdu obou jezdců a konečné časy se v jednotlivých kolech pohybovaly průměrně kolem 30 vteřin.

vlajkyTřetí místo zde obsadila chladnokrevná klisna Aranka s jezdkyní Alenou Jentschovou a haflingerka Nelly s Šárkou Trubačovou. O vítězi disciplíny se rozhodlo až v závěrečném rozjezdu kvůli shodným časům. První místo nakonec vybojovali Jirkovští s klisnami Polly a Dolly (pony a PH), kteří i na potřetí zajeli ukázkovou, bezchybnou jízdu s časem 19 sekund! Tím o 6 sekund porazili dvojici Miluška Rollová/Artex + Petra Michálková/Sheila (hafl.), když se druhá jmenovaná zpozdila při zasazování vlajky.

Sbírání klobouků byla lahůdka, kde museli svou obratnost dokázat hlavně jezdci. Kdo si kdy zkusil zvedat ze sedla něco na zemi, tak ví, že to není nic snadného. Každý jezdec před startovním výstřelem uložil svůj klobouk na špalíček vysoký ne víc jak 15 cm umístěný na protější straně koralu, načež se vrátil na startovací čáru. Odstartovalo se - cílem se muselo projet s kloboukem opět na hlavě. Sesednutí či nesesednutí z koně hrálo nakonec velkou roli ve výsledných časech. A nesesednout - o to se snažila většina jezdců i třeba kvůli pobavení diváků. Často bylo slyšet smutné zahučení v publiku - to když klobouk spadl z podstavce a jezdec se musel sehnout ještě o kousilínek níž. Největší potlesk si zřejmě zasloužil MVDr. Jura Vrabec, který se i přes svou výšku a přes výšku svého appa-valacha Rockyho dokázal sehnout. A i když Rocky už-už chtěl běžet zpět, Jura klobouk zvedl a za burácivého potlesku projel cílem.

Při nástupu vítězů se ukázalo, že i výška koní byla rozhodující. 3. místo obsadila haflinga Sheila s Petrou Michálkovou, 2. místo fjord Zebra s Miluškou Rollovou a 1. místo vybojovala úžasně rychlou a bezchybnou jízdou, při které snad ani kolem podstavce nepřibrzdila, Šárka Trubačová s haflingou Nellou.

Bylo by neskutečné, kdyby se v této disciplíně neodehrálo nic neočekávaného. Jiřinka Löfflerová byla diskvalifikována poté, co se její hucularab Kim rozhodnul běžet do cíle dřív, než stihla Jiřka pořádně dosednout. Stojíc v jednom třmenu docválala jen do půlky koralu a pak už okusila tvrdost přítkovského písku. Druhého kola se již nezúčastnila.

klíčová dírkaPoslední disciplína, nazývaná klíčová dírka, už byla jen třešničkou na dortu a krásným a slunečným odpolednem, které se tentokrát opravdu povedlo. 3. místo obsadila opět Miluška Rollová s Artexem a 2. místo Libor Louda s Emírem. Velkým překvapením bylo vítězství Jitky Obešlové s appaloosa valachem Artem, která se zúčastnila jen této disciplíny a Jitka i přes poškozené vazy v levé noze zajela bezkonkurenční čas v obou kolech pod 10 vteřin! Pro pohár si pak přiskákala po jedné noze a do sedla ji museli pomáhat.

Po ukončení poslední disciplíny bylo zvykem vyhlásit největšího koňského sympaťáka, kterého vybírali diváci (pravidelně to vyhrával obrovský hnědý valach Barley). Tentokrát nastala obměna. Vždy 6 umístěných koní v každé disciplíně bylo ohodnoceno body a na závěr se měl vyhlásit nejúspěšnější kůň dne. O vítězi však nebylo do poslední chvíle rozhodnuto. O výhře Libora Loudy s jeho bílým arabem Emírem o 1 jediný bod nad Miluškou Rollovou s Artexem nakonec rozhodla právě až klíčová dírka (L. Louda druhý, M. Rollová třetí).

Diváci se nenudili ani chvíli. Ve volných chvílích mezi disciplínami se jim představili mladí tanečníci country tanců a taky ukázka agility. Dále se běžel závod o věcné ceny a to v prvním kole po svých a ve druhém kole se dámy vezly pánům na zádech. Na závěr roznášeli členové Ranče Severní hvězda mezi diváky růže od sponzorujícího květinářství.

Možná se budu opakovat, ale přítkovské rodeo je vždy zárukou kvality a už se těšíme na podzimní část.

Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…