Heart of Europe - nová tradice westernových soutěží

13. 10. 2006 Jitka Kynclová Autor fotek: Lenka Šteklová

První říjnový víkend se na ranči Jirák Quarter Horses ve Štěnovickém Borku u Plzně konal první ročník soutěže „Heart of Europe“, který pořádala Czech Quarter Horse Association. Jednalo se o průlomovou akci, v Čechách zatím nevídaného formátu...

Základním stavebním kamenem byla dvoubodová AQHA show, ke které se připojily třídy NRHA a třídy All Breeds (tedy otevřené všem plemenům koní). Právě hodnocení dvěma AQHA rozhodčími a šance na dvojí AQHA body při úspěšném umístění byla hlavním lákadlem Heart of Europe.

Heart of Europe bylo zkrátka, spolu s příznivou polohou ranče, výborným technickým zázemím a příznivými cenami, velké. Viděli jsme 150 startů v pravděpodobně nejširší paletě disciplín (více než deset) na akci tohoto formátu. Startovalo se ve 40 soutěžních třídách.

Foto 1
Foto 1

Po nějakém čase se na AQHA show opět představil cutting, tentokrát s neuvěřitelným množstvím více než dvaceti startujících. Kdo se trochu na mezinárodním poli cuttingu vyzná, ocenil úžasné jízdy zahraničních jezdců jako je Joerg Pasternak, Katrin Mueller (foto 1), Wolfgang Borhegyi nebo Brian Turnbul. Naši ovšem vůbec nezůstali pozadu a ukázali své umění, kterým dosahují na evropském cuttingovém poli častých ocenení.

Foto 2
Foto 2

I v reiningu (foto 2) jsme shlédli zahraniční účastníky, např. Oswald Kraft nebo Guenter Horn.

Foto 3
Foto 3

Dalším lákadlem byly nedělní rychlostní disciplíny barrel racing (foto 3) a pole bending.

Diváci dále shlédli tradiční soutěžní disciplíny AQHA jako je trail, western pleasure, hunter under saddle, showmanship at halter (foto 4), hunt seat equitation a samozřejmě chovatelskou přehlídku halter.

Foto 4
Foto 4

Rozhodčími byli Dagmar Zenker a Juergen von Bistram z Německa (foto 5), kteří jsou držiteli nejen karet AQHA, ale i NRHA. Z jejich vědomostí a zkušeností profitovali i jezdci v all breeds třídách.

Foto 5
Foto 5

Objektivní hodnocení AQHA rozhodčích, které srovnává s mezinárodním starndardem, bylo kromě krásných sošek, stužek a věcných cen velmi důležitou devizou pro osobní reflexi jezdeckého umění jednotlivých dvojic.

Ranč Jirák Quarter Horses poskytl pro show krásné a technicky perfektní zázemí s novou halou a reinigovým povrchem. Jednalo se teprve o druhé závody zde pořádané, ale organizačně proběhly na jedničku, za což patří panu a paní Jirákovým velký dík. Zároveň děkujeme sponzorům a mediálním partnerům, stejně tak jako všem členům show managamentu a členům prezidia.

Heart of Europe byl premiérou, která, doufejme, položila základ důstojné soutěžní akci na evropské úrovni. Úplné výsledky a podrobnou reportáž shlédnete na stránkách www.czqha.cz.

Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…