Calgary Stampede 2008

28. 8. 2008 Tereza Žondrová Autor fotek: Tereza Knihová

Ve dnech 4. – 13.7. 2008 se v kanadském Calgary, Alberta konalo velkolepé Calgary Stampede a díky naší přítomnosti Vám můžeme přinést exkluzivní reportáž z jedné největší rodeové show světa. Reportáž, doplněnou autentickými fotografiemi, komentářem a bezprostředními dojmy.


Slavná socha Calgary Stampede před branami pořádajícího areálu.


Slavnostní zahájení a představení všech zúčastněných jezdců.Zástupci indiánské vesnice s apačskými kroji.

Atmosféra kolem celé akce je nezapomenutelná. Kanadští, američtí, a australští fandové chodí v kloboucích, mladé dívky v krátkých sukních a vysokých kozačkách. Všichni pojídají ve velkém hamburgry a steaky, popíjejí pivo a Pepsi Colu a navštěvují nejrůznější show a doprovodný program v celém přilehlém areálu. K nim patřily soutěže tažných koní a jejich předvádění na ruce (Shire Horse), mistrovství světa kovářů (10 zemí, vyhrálo Irsko), soutěže v Team Penning a jejich nejrůznější podoby, indiánská vesnice, pouť, stánky s nejrozmanitějších zbožím, stáje se zástupci plemen koní a dobytka a cowboy bary s hvězdami americké country music. Celé Calgary Stampede začíná jakoby nekonečným průvodem města po 9. Avenue, jehož se zúčastňují všichni od indiánů, cowboys, traperů, spolek Calamity Jane, polo horse club, zástupci jednotlivých rančů až po Miss indiánské vesnice, vojenské gardy, místního spolku hasičů či španělských tanečnic.

Slavnostní průvod.


Calf roping.

Rodeo

Každý den se od 13,30 hod konalo samotné rodeo, které bylo živě přenášeno několika televizními kanály. Soutěžilo se v 6ti hlavních disciplínách – Bareback, Bull Riding, Barrel Racing, Saddle Bronc, Steer Wrestling a Tie-Down Roping. Pro mladé jezdce jsou vypsané doplňkové disciplíny Bareback, Novice Saddle Bronc, Junior Steer Riding a Wild Pony Racing. Soutěžící jsou rozděleni do dvou skupin. Každý den rodea se soutěží o celkových $ 60.000, tedy 10.000 $ denně na každou disciplínu. První čtyři nejvýdělečnější jezdci postupují do nedělního finále. Pak zůstává 6 soutěžících v každé skupině, kteří bojují o divokou kartu na účast ve finále společně se dvěma top (rozuměj bodově nejsilnějšími) postupujícími jezdci. Nedělnímu finále se také říká „Nejbohatší rodeové odpoledne“ – s celkovou dotací přes $1.000.000 se není ani čemu divit.
Silným zážitkem bylo vidět samotné rodeové mistry světa v akci – velký dojem v nás zanechal jediný černoch v poli, lasař Fred Whitfield, jenž dokázal zalasovat a svázat 3 nohy telete za průměrných 7,7 sec. Dalším byl Trevor Brazile (nejsledovanější cowboy loňské rodeové sezóny v USA, vítěz slavné Trojkoruny a All-around champion 2007 National Finals Rodeo). Ještě zajímavější byly Lindsay Sears a Brittany Pozzy-Pharr. Ty spolu při loňském 10ti-kolovém National Finals Rodeo svedly těžký boj o titul světové šampiónky v Barrel Race, který nakonec ve svůj prospěch proměnila Pharr. Ta byla letos na Stampede vedená v kategorii A a celkově skončila na 8. místě. Její velká rivalka Sears se nakonec stala letošní celkovou vítězkou tohoto rodea a odjížděla s bonusem $ 100.000 jen na nedělní finále.


Chackwagoon Race - start...

... a doběh.

Problém, zvaný Chuckwagon Races

Rodeo má i v těchto koutech světa své odpůrce, a to především v nejrůznějších organizacích, bojujících za práva zvířat, či v organizacích za humánní zacházení se zvířaty. Trnem v oku je jim především Chuckwagon Race, neboli závod polních kuchyní. Pořádají se formou večerních show a jsou vždy beznadějně vyprodané. Soutěžní team tvoří vůz tažený čtyřmi plnokrevníky a čtyřmi jezdci v sedlech. Vozy polepené od místních sponzorů ladí s postroji a doplňky koní. Jezdci mají odlehčená westernová sedla, žokejské helmy a bičíky v zadních kapsách kalhot. Na akustický povel všichni vyrazí, objedou dva barely před hlavní tribunou a snaží se v plném cvalu natlačit na vnitřní bariéru, kde je důležité si tuto pozici držet start-cíl. Lidé mohutně povzbuzují svůj oblíbený team, hlasitě fandí a skandují. Co je tedy kamenem úrazu? Smrt koní. Během uplynulých 5ti let se při této zábavě zabilo celkem 17 koní a ani letošní Stampede nebylo výjimkou. Nejčastějšími úrazy jsou zlomené nohy, hřbety a zástavy srdce.

Den po dalším úhynu koně se stránky novin zaplnily nejrůznějšími úvahami. Např. Peter Fricker, předseda Vencouver Humane Society napsal: „Již dlouho pracuji na tom, aby se tento druh zábavy zakázal. Jen si představte obrovskou míru rizika, kdy jsou koně v plných rychlostech natlačeni jeden na druhého. A pro jak lehkomyslný účel jsou vystaveni přímému nebezpečí smrti. Nechci nic slyšet o tom, že zvířata jsou jako atleti, kteří milují svůj sport, protože koně nemají žádnou šanci na výběr. Prostě jsou zapřaženi a soutěží. Nehledě na to, že samotná soutěž nemá nic společného se starým západem. Je to jen další mystický odkaz, propagovaný rodeovými promotéry.

Druhý pohled ale poskytnul Kirk Sutherland – kočí, jenž je úspěšným členem teamu Rancheman´s: “K dostihům používáme plnokrevné koně především kvůli jejich rychlosti a vytrvalosti. Pro jednu soutěžní jízdu potřebujete celkem 8 koní. Dalších 30 stojí na mém ranči. O tyto koně musí být velice dobře postaráno, aby ze sebe vydali to nejlepší a podali dobrý výkon. Mají kvalitní krmivo, pravidelnou péči kováře, zubaře a veterináře a téměř každodenní trénink. Navíc žádný zraněný či příliš unavený kůň by neprošel veterinární prohlídkou, která se na Stampede dennodenně koná. Ano, riziko je v soutěži pro koně veliké, stejně tak pro samotné jezdce. V minulých 5ti letech umřelo 5 kočích, mezi nimi i mí dobří přátelé. Ale je to stejné jako v dostizích. Kdo poukazuje na doživotně zmrzačené či mrtvé koně v klasických nebo překážkových dostizích? Ztráta koně z mé stáje je stejná jako ztráta člena mé rodiny….“

Život nasazující Bullfighters

Zatímco všichni ostatní profesionálové v aréně Stampede utíkají do bezpečí před velkými zvířaty, zuřivě kopajícími kolem sebe, bullfighters běží v ústrety nebezpečí s názvem smrt. Nasazují vlastní životy pro záchranu jezdců a snaží se odlákat rozzuřené býky co nejdále od jejich zranitelných těl.

Během třetího dne soutěže jsme měli možnost vidět v akci Scotta Waye, který přispěchal na pomoc bullridingovému jezdci Petersovi z Idaha. Ten po své jízdě spadl z býka na tvrdou zem a Scott se pro jeho bezpečí snažil odlákat býkovu pozornost. Bohužel dostal od 800 kg těžkého monstra rohem do hrudi a musel být okamžitě převezen do nemocnice.

Občasný úraz je prý součástí tohoto jobu. Většinou jej vykonávají neznámí muži, ale všichni mají svých pár skutečných fanoušků. Většina z nich vyrostla na ranči a zamilovali si životní styl jménem rodeo. Někteří chtěli být jezdci býků, ale spíše jim to rodina či přítelkyně rozmluvily. Argument byl jasný – jezdci dostanou zaplaceno, jen když vyhrají, ale bullfighter vždycky.

Bullfighters jsou jako jedna rodina, jedna celá rodeová scéna. Všichni společně cestují po rodeích pořádaných napříč celou Severní Amerikou. Dostávají zaplaceno mezi $ 300 – 500 za každý den rodea. Většina z nich pracuje na 15 rodeích ročně v časovém rozmezí březen až listopad. A ti nejlepší dostanou pozvání na Calgary Stampede.

Mají bullfighters vůbec strach? Sandilands, muž který zásadně nenosí ochranou vestu, která Scottovi zachránila život říká:“ Strach určitě cítím. Ale jakmile vidím oči prvního býka ve výpusti, odchází neznámo kam…“ Scott i Sandilands mají zlomeniny od býčích rohů či doskakujících mohutných kopyt. Tyler Thomson, 27-letý bullrider z Black Diamond, jenž vyhrál páté kolo doplňuje: “Díky bullfitherům máme možnost se dostat od těch zuřivých potvor pryč a chrání nám poctivě záda. Já sám jsem byl zachráněn již tolikrát... Kariéra těchto kluků je krátká, ale bez nich bychom byli ztraceni.“

Calgary Stampede byl nezapomenutelným zážitkem snad pro každého rodeového fanouška. Je to mekka kvalitních jízd, nejkratších možných časů a dávka elegance v podání obratných a rychlých cowgirls. A hlavní aktéři? Ti po této show naložili koně do svých trailerů, nasedli do svých pick-upů a vydali se na nekonečně rovné dálnice za dalším rodeem. Rodeem, které je třeba dál posune na nejprestižnější akci roku – 2008 National Finals Rodeo v Las Pegas. So….
Good Luck, boys!

Vyjížďka na River Six Ranch ve Skalistých horách.
Vyjížďka na River Six Ranch ve Skalistých horách.


Odpočinek koní v národním parku British Columbia.


Vyjížďky v národním parku Banff.
Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…