BODJAR 2007 - jezdili jsme na pohodu

28. 5. 2007 Tomáš Sychra Autor fotek: Tomáš Sychra

František Špatný patří již řadu let k osobnostem, spojovaným u nás s metodami přirozené komunikace s koňmi. Byl jedním z prvních, kteří se na své koňařské pouti potkali s Parellim a dalšími horsemany a přivezli jejich znalosti do Čech.

František vlastní kozí ekofarmu KOFA v Bílsku blízko Bavorova v Jižních Čechách a vybudoval na ní podmínky pro výuku těch, kteří se o metody přirozené komunikace zajímají. Na kolbišti, které stále zdokonaluje a které je součástí jeho statku, se v sobotu 12.5. konalo soutěžní setkání příznivců přirozené komunikace a milovníků koní. Hlavní organizátorkou celé akce je Jarka Nováková, která se svými s přáteli zorganizovala trail ze sedla, trail ze země, jízda kolem tyčí (pole bending) a barely.

I když se na první pohled jedná o westernové disciplíny, účastníci byli ze všech jezdeckých specializací, protože šlo hlavně o dobrou pohodu, radost z práce s koněm a pokus změřit si svojí a koňovu šikovnost. Akce proto byla pojata jako maškarní ples, který večer končil pro jezdce už bez koní v místní hospůdce na parketě za hudebního doprovodu kapely Avalanž.
Krásné počasí podtrhlo dobrou náladu a asi desetiminutový déšť po dopoledních trailech jen pokropil prach kolbiště a výrazně pomohl snížení prašnosti před odpoledními rychlostkami.
Kolektivu pořadatelů nutno pogratulovat jak k dramaturgii akce, tak k její organizaci.

obr. 1
obr. 1

Vše začalo nástupem koní a masek. (Obr.1.) Jako první disciplína byl trail ze sedla, který měl osm úloh. Trať obsahovala jak klasické překážky - branka, lávka, couvání mezi břevny a ustupování na holeň nad břevnem, tak i trailově netradiční hod míče do koše, průchod brankou s fábory, skok přes barely a přechod přes prkennou houpačku. V oficiálním závodě by se takové úlohy nepočítaly, ale zde šlo hlavně o vyrovnanost koní a tak nezvyklé úlohy jen přispěly k prověrce charakteru koní a jezdců. Úroveň účastníků byla různá. Na následujících obrázcích (Obr.2 – obr.4.) vidíme jednu z účastnic v kostýmu „silničářky“, která působila velmi dobře.

obr. 2
obr. 2

obr. 3
obr. 3

obr. 4
obr. 4

Na dalších obrázcích (Obr.5. – obr.8.) je vítězka Tereza Třeštíková, žačka Honzy Bláhy, která celý trail jela bez sedla a na ohlávce - a perfektně.

obr. 5
obr. 5

obr. 6
obr. 6

obr. 7
obr. 7

obr. 8
obr. 8

Opakem Terezy byla následující jezdkyně (Obr.9.), mající koně na páce, kterou užívala velmi nešetrně, z obecenstva povzbuzovaná svým přítelem pokřikem „ jen jí nalož“. To „nalož“ uplatňovala tvrdě bičíkem. Její vztah ke koni si můžeme představit podle napnuté necitlivé otěže končící na páce v hubě a na neochotě koně splnit její pobídky, jak je znát z jeho „jeleního krku“ a napjatého postavení celého těla. I tohle je někdy vidět, ale rozhodně to nemá nic společného s westernem, který inspiroval kostým jezdkyně a je to spíše ostuda. Kéž bychom tohle raději již neviděli.

obr. 9
obr. 9

Další disciplínou byl trail ze země, kde úlohy byly stejné, až na tu s míčem, kterou nahradilo vyslání na kruh mezi špalky. Vítězem se opět stala Tereza, která celou trať absolvovala bez vodítka.

Mezi dopoledními traily a odpoledními „rychlostkami“ byl vložen blok dětských soutěží na trailové dráze, kdy všichni a ve všech věkových kategoriích vyhráli.

Mezitím se dospělé publikum, pokud nefandilo mrňatům či těm větším dětem, posilňovalo steaky, klobásami a podobnými dobrotami, nebo si šlo koupit vynikající kozí sýry z domácí Františkovy farmy.

obr. 10
obr. 10

Odpoledne bylo zasvěceno rychlosti. Začalo jízdou kolem tyčí a pak následovaly klasické barely. Na obrázku 10 se můžete seznámit s hlavní pořadatelkou Jarkou Novákovou. Přestože jezdí normálně parkur, byla skvělá i v rychlostních disciplínách. Nebyla však sama, komu to šlo. Podívejte se třeba na jezdkyni na huculovi, jak vypadají rychle. (Obr.11.)

obr. 11
obr. 11

O celé akci se závěrem dá říci – opravdu vydařená sobota. Doufejme, že takových bude mnohem více.

Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…