2. AQHA Horsemanship clinic 2004

26. 8. 2004 Jitka Kynclová Autor fotek: M. Petlanová

AQHA opět pořádala v České republice oblíbenou horsemanship clinic, tentokrát ve dnech 14. – 17. srpna 2004, místem konání byl PB ranč Mořina u Karlštejna. Organizačně byla tato klinika zajišťěna CZQHA, neboli českou pobočkou AQHA, metodického vedení se ujala West A&M Texas University.

Lektoři přijeli letos tři - Mallory Vestal, Jarrett Ricketson a vedoucí výpravy Taylor Moss. Všichni jsou studenty výše zmíněné university, která spolupracuje s AQHA a nabízí pro kliniky v jednotlivých zemích propracovaný a ucelený systém komunikace s koněm, neboli dnes tak populárního slova horsemanshipu. Každoročně jsou vybíráni ti nejlepší studenti, kteří v čase svých prázdnin spojí příjemné s užitečným - tedy vedení těchto výukových programů ať již v USA nebo v Evropě. Letos byla například ta naše, česká, jejich poslední zastávkou na šňůře, vedoucí přes Švédsko, Nizozemí, Maďarsko, Rakousko a Německo. Všichni studují obor zaměřený na koně (Equine Industry). Musím se přiznat, že při poslechu toho, co všechno se na škole učí - tj. management podniků zaměřených na koně, výživa, veterinářství, posuzování koní a rozhodcování soutěží, ježdění westernových a anglických disciplín atd. člověk těmto studentům podvědomě závidí...

Letos se úvodního slova ujal ředitel mezinárodních záležitostí AQHA pan Trigg Rentfro, což samozřejmě přidalo celé akci na prestiži. Bylo to poprvé, co jsme u nás měli čest přivítat zástupce AQHA na této vysoké úrovni. Trigg krátce promluvil o tom, na jakém principu tyto kliniky fungují a o podpoře podobných akcí ze strany AQHA.

Kliniky se zúčastnilo 22 koní různých plemen, ovšem kromě hřebců. Stejně jako vloni byla pro koně i pro účastníky náročná, ale přínosná. Kromě lekcí ježdění, zaměřených na prostupnost koní, sebrání koní, práce na dvou stopách, ustupování na holeň, naskakování na správnou nohu a základních prvků westernových i anglických disciplín nabídla i několik teoretických lekcí, jako je stavba těla koně, bezpečnost při nastupování do přívěsu, lonžování v kruhové ohradě atd.

Klinika změnila letošní rok působiště, které se skutečně velmi osvědčilo - byl jím novotou vonící PB Ranč na Mořině u Karlštejna. Díky obětavosti, organizační připravenosti a flexibilitě pana Mališe a jeho spolupracovníků, fungoval ranč jako příjemné zázemí pro koně a jezdce a krytá hala s dostatečným větráním a pravidelně upravovaným povrchem, stejně tak jako k dispozici poskytnuté venkovní kolbiště přesvědčily všechny účastníky o své praktické použitelnosti a modernosti. Dík patří rovněž neúnavným překladatelům, Hance Pojerové, Lence Eisenhamerové a Martinovi Zachovi, kteří vydrželi s energií a dobrou náladou až do konce, stejně tak jako organizátorům kliniky z řad prezidia CZQHA, především pak panu Eisenhamerovi, Míle a Michalovi Petlanovým a dalším.

Velmi příjemným počinem bylo rovněž přátelské setkání v poslední večer kliniky, kdy se zpívalo při kytaře, jedlo, pilo a zkrátka "dobře bylo". Američtí trenéři po chvilce přesvědčování přistoupili na to, že předvedou své národní country tance, od čehož byl již pouze krůček k tomu, aby se zapojili i ostatní. Podobné společenské akce jsou dle mého názoru velmi potřebné, protože utužují přátelskou atmosféru a podporují navazování nových přátelských vztahů, tolik potřebných v našem koňském světě.

Podobné články
Deník

Za romantikou Divokého západu, kde se problémy řešily na místě a pravdu měl ten s rychlejší rukou, se vydali diváci jezdecké akce Equiservis Pink…

Po dvou letech ochromených covidem se na Galloway farmě v Roupově uskutečnila přehlídka hřebců, nově nesoucí název Festival hřebců amerických plemen.…