Zlato, stříbro i bronz pro čechy z CEI*** Nowa Wies

8. 9. 2010 Tereza Kucharská Autor fotek: Krzysztof Dobies

Podzim zde na severovýchodě již zbarvil listí do žluta, ranní mlha dodává spolu s rosou definitivně podzimní nádech, který na mne dýchá, když kroužím na startu mezinárodních závodů téměř 700 km daleko od domova, když napjatě čekám na pokyn startéra, abych se na hřbetě své arabské klisny mohla podrobit další zkoušce. Před námi je 80 kilometrů polskými lesy...

Ve dnech 2.-5. září 2010 se čeští zástupci vytrvalostní disciplíny ocitli nedaleko Varšavy v malebném, avšak rozsáhlém areálu Kuznia Nowowiejska, aby změřili své síly se světovou konkurencí na závodech CEI*,** i ***. Již poněkolikáté se na tomto place uskutečnily závody na vynikající úrovni, jež si získávají každým rokem větší oblibu u všech evropských jezdců, a to především díky ochotě zdejších organizátorů, příjemné atmosféře, ale i trase vedoucí převážně rovinatým terénem, hlubokými jehličnatými lesy skýtajícími stín s příjemným podkladem zejména z písku.

Naomi Dakota v přestávceBěhem čtvrtečního dne se sjela většina závodníků z různých koutů Evropy - Finsko, Německo, Slovensko, Estonsko, Litva, Maďarsko. I čeští zástupci v pořádku zvládli dlouhý transport vyjma Haydée, která se při cestě nakopla do zadní nohy, což způsobilo otok a nemalé starosti předzávodních dnů.

Večer čekala první várku koní veterinární kontrola; všechny závodní dvojice ji v pořádku absolvovaly.

Páteční den byl ve znamení nižších soutěží: během rána vyjeli jezdci na trasu soutěže CEI*, CEIj+yr* a národní soutěže na 80, 50, 30 km. Úroveň národní polské vytrvalosti, alespoň jak to vnímám z osobní zkušenosti, je mnohonásobně horší, než úroveň českých vytrvalostních dvojic. Chování některých účastníků závodu délky 80 km na trati bylo noční můrou každého, kdo na dlouhé trase opatruje svého svěřence a snaží se v pořádku dojet klidnou jízdou do cíle. Předjíždění beze slova rychlým cvalem s minimálním odstupem od koní na trase, chování i styl jízdy na koni jen podtrhují zvláštně nastavená pravidla hodnocení těchto národních soutěží. Na CEI*, závodě dlouhém 80 km, jehož účastníci se profesionalitou dali téměř bezchybně rozpoznat, měla česká republika dva zástupce: Petra Hladiše s Leknínem a Veroniku Myslivečkovou s fjordskou Leikou. Oba reprezentanti soutěž v pořádku dokončili. Petr Hladiš s Leknínem na 12. místě (rychlost 16,916 km/h), Veronika Myslivečková s Leikou pak na místě 15.

německé závodniceV závodě CEIj+yr* na 80 km dojela pro zlato Lada Hrabalová na Laře S (rychlost 15,130 km/h) před Terezou Kucharskou s Haydée, která raději zvolila taktiku „hlavně dojet“, a rychlost 14,398 km/h vyhovovala k úspěšnému absolvování všech veterin. I třetí účastnice juniorské soutěže, domácí Joanna Klinicka, perfektně značenou trasu s water-pointy k napojení koní absolvovala v pořádku a se ztrátou necelé hodiny na Laru S.

Pro Čechy úspěšný den zakončily stejně úspěšné vstupní veteriny závodníků na CEI** a CEI***.

Sobotní ráno stála na startu nejdelší soutěže, CEI*** 160 km, v rámci níž se jelo i Mistrovství Polska seniorů, jedna česká dvojice: Petr Jadlovský a Naomi Dakota. O hodinu později se zahřívali další Češi na závodě dvou hvězd - 120 km: Antonín Hrdina s Jurášem 6 a Kateřina Kyselá s Poesií. Průběh celého dne byl napínavý a jeho jediným zklamáním bylo vyloučení Juráše kvůli kulhání po zakopnutí na trase, které se událo před posledním dvacetikilometrovým kolem, tudíž po sto kilometrech. Nadějí však zůstávala Kateřina Kyselá s Poesií, která nakonec vybojovala krásné třetí místo rychlostí 17,233 km/h.

Závod na 160 km s postupem času vrcholil. Značný náskok získala špičková německá jezdkyně Belinda Hitler s koněm Nabab la Majorie obdivuhodnou rychlostí 16,69 km/h. Připravenost a výkon koně veterináři ohodnotili Cenou kondice. Petr Jadlovský absolvoval poslední etapu již ve tmě a česká ekipa nadšeně sledovala jeho dojezd do cíle. Téměř dojatí jsme shlédli ukázkové předvedení ve veterině a stačilo gratulovat jezdci k dokončení závodu na 7. pozici rychlostí 14,013 km/h, mj. kvalifikačnímu na ME seniorů, které se plánuje příští rok ve francouzském Floracu.

Nedělnímu dopoledni patřilo slavnostní vyhlášení a předání cen, na němž hrála česká hymna a kde se čeští jezdci i koně předvedli v plné kráse s výrazem, jako by za sebou žádný závod neměli. Výsledky i fotografie lze shlédnout na webu polské vytrvalosti www.endurance.pl (Wyniki).

nádhera tratě

Fotogalerii ze závodů najdete také na polském webu www.endurance.pl.

Podobné články

16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

Deník

Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…