Z mistrovství světa mladých koní ve vytrvalosti

6. 9. 2012 Dana Hladišová Autor fotek: Helena Terberová, archiv autorky

Ve čtvrtek 9. srpna 2012 jsme přijeli do nám známé maďarské Bábolny, kde se vše chystalo na mistrovství světa ve vytrvalosti na 120 km pro 7leté a 8leté mladé koně.

Nechyběl ani krásný tradiční zahajovací ceremoniál, kde se nám předvedli tanečníci v lidových krojích a mnozí jezdci na krásných koních, kteří báječně ovládali své koně a při tom se bez problémů trefovali šípy do několika terčů hned za sebou. Do zahajovacího ceremoniálu jsme byli zapojeni i my, jezdci ze všech zúčastněných zemí. Utvořili jsme průvod s vlajkami a názvy zemí. Zde jsme se poprvé podivili, že účastníků není zase až tolik, kolik jsme očekávali.

O pár okamžiků později jsme se na technické poradě dozvěděli, že 7letých koní bude startovat „pouhých" 36, na start 8letých koní, kde se očekávala větší účast, než u mladších kolegů, se postavilo jen 30 koní. Po technické poradě si pořadatelé pro účastníky závodů připravili ještě jedno milé překvapení a to luxusní raut, plný typických místních pokrmů.

Česká ekipa

Před 7. hodinou ranní v pátek jsme byli už všichni čeští nadšenci vzhůru, abychom podpořili startující tohoto dne. Českými zástupci byli Hana Keltnerová s koněm Eros a Petr Jadlovský s koněm Catarine. V poklidném klusu se vydali naši jezdci zdolat první kolo dlouhé 34 km. Na start se postavil i donedávna český výborný kůň Dhab, který nyní poprvé reprezentoval Bahrajnské království. Dhab jel s větrem o závod a není divu, že po prvním kole byl na prvním místě. Nedlouho po Dhabovi se vrátila Hanka, která ovšem byla tak zaprášená, že jsme ji málem nepoznali. Erose jsme v poklidu zchladili na požadované veterinární hodnoty a mohl tak vejít do první veterinární prohlídky. Tu absolvoval naprosto bez problémů.

Petr Jadlovský ale bohužel takové štěstí neměl a hned na první veterinární prohlídce byl vyloučen pro kulhání. Hanka tak tedy do druhého kola, které bylo jen o 3 km kratší, než to předchozí, vyrazila sama. V tomto kole ještě o trochu zvýšila průměrnou rychlost. Veterinární kontrola opět proběhla v pořádku. Spoustě jezdců se ale takhle nedařilo a tak se konkurence velice rychle snižovala. Ve veterinární prohlídce po 3. kole, které bylo stejné, jako to první, nás veterináři trochu napínali a nechali Erose klusat dvakrát. Komise veterinářů se ale shodla na tom, že je kůň v pořádku. Následovala ještě kontrola před startem, kde se ukázalo, že se Eros může bez problémů pustit do posledních 21 km.

Vítězný DhabI poslední kolo spolu Hanka s Erosem zvládli a umístili se tak na krásném 15. místě. Hrozivý byl ale počet eliminovaných koní, který se vyšplhal na 19 eliminací. Závod 7letých koní vyhrál kůň, kterému jsme všichni Češi drželi pěsti - byl to Dhab. Nutno říct, že Bahrajnský tým je velice propracovaný a vše mají do detailů vyladěno. Kolem koně běhá asi 10 lidí, ale Dhab tak zvládal krásně vstupy do veterinárních kontrol, které se vždy pohybovaly kolem minuty a půl.

V sobotu jsem stála, bohužel sama, bez drahé polovičky Petra Hladiše a jeho kobylky Al Sharisy, která byla na vstupní veterinární prohlídce vyřazena pro kulhání, vstříc 29 koním, kteří se přijeli utkat o post nejlepšího osmiletého koně světa. Mezi nimi nechyběla ani velice nadějná Kristýna Zahálková s koněm Arianna. Start proběhl poměrně v poklidu, protože rozhodčímu nezafungoval mikrofon a tak o startu vědělo pár nejbližších lidí, ti nejrychlejší ale nemeškali a ihned se vydali vstříc rovinaté, ale velmi náročné trati okolí Bábolny v Maďarsku.

První kolo jsme se odvážili jet vyšší rychlostí kolem 20km/hod a tak jsme byli velmi rychle zpět. Povrch prvního kola byl z velké části v hlubokém prašném písku, na waterpointech se nikdo nezastavoval na pití, takže se ani náš Dean nenechal oddělit od nadšených koní a běžel s velkou chutí s ostatními. Kristýna s Ariannou si vedly o kus lépe, jely hned v druhé vedoucí skupině s velmi vysokou rychlostí.

Dana Hladišová s DeanemDruhé kolo bylo, oproti tomu prvnímu, velice tvrdé, jelo se jen po štěrkových cestách nebo po asfaltu, takže obrovská změna mezi dvěma koly s hlubokým povrchem. Třetí kolo bylo stejné, jako to první, tedy velice hluboký povrch. Po 99 km byla bohužel vyřazena Kristýna s Ariannou pro kulhání.

Po kontrole re-inspection jsme se s krásným odpichem vydali s Deanem zdolat posledních 21 km. Dohnali jsme jezdce, který jel chvíli před námi, a téměř celé kolo jsme jeli společně. Na posledním chladicím bodu se ale Dean zvedl a s naprostou lehkostí a pohodou nechal za sebou dva maďarské jezdce a dojel si tak pro krásné 12. místo na tomto prestižním závodě. Úspěšně absolvovat tento závod se podařilo 14 jezdcům z původních 30 startujících.

Celkově si myslím, že to byl velmi náročný závod, hlavně co se týká povrchu, po kterém vedly tratě. Deanovi to ale nedělalo žádný problém a se vším se suprově vyrovnal, a to hlavně díky skvělé pomoci českého teamu.

Podobné články

Na konci července se v Nebanicích konalo Mistrovství České republiky ve vytrvalosti, kde se Táně Terberové znovu podařilo získat v seniorské…

Virginie Atger (FRA) v sedle Cham de la Palud

Na FEI mistrovství světa ve vytrvalosti seniorů, které se konalo 7. září ve francouzském Monpazier, bojovala o co nejlepší výsledek i česká…