Vytrvalost – kategorizace jezdců a koní v praxi

23. 11. 2011 Vladimíra Šebková Autor fotek: Michaela Litovová

Vytrvalost je jedna z posledních jezdeckých disciplín, která byla přijata „pod křídla“ České jezdecké federace. Je naopak tou první, ve které funguje princip kategorizace jezdců a koní. Uzavřeme tedy náš miniseriál popisem systému, fungujícího i v našich končinách.

Poté, co jsme se věnovali kategorizaci chystané ve skocích a zvažované v drezuře, jsme se podívali i do jiných jezdeckých disciplín. Původně jsme chtěli projít všechny, ale zjistili jsme, že není co procházet - jezdců, soutěžících ve všestrannosti, westernových disciplínách apod. je u nás tak málo (a málo je i vypisovaných závodů), že kategorizace se jeví zbytečná. Pojďme se tedy závěrem podívat na vytrvalost, kde kategorizace úspěšně funguje již čtvrtým rokem.

detiProjekt kategorizace vznikal v roce 2007 a byl schválen pro r. 2008. Důvodem pro vznik kategorizace byl prudký rozvoj disciplíny, který přinášel do té doby nevídaně rychlé postupy do vyšších soutěží jak jezdců, tak koní. Duchovním otcem návrhu byl A. Terber, který po zkoumání postupových systémů v zahraničí připravil první návrh kategorizace. Původně navržený postupový klíč se ale díky vysokým požadovaným průměrným rychlostem v soutěžích stal důvodem mnoha vypjatých diskuzí mezi vytrvalci. Nakonec ale došlo k obecnému konsenzu, který funguje nezměněný dodnes.

Kategorizace se týká jak jezdců, tak koní. Jezdci se řadí do pěti kategorií: od A až do E. V kategorii A jsou zařazeni ti jezdci, kteří splnili ZZVJ (v minulých dobách i ZZVJ-e) a mohou startovat v Z a ZM soutěžích. Pro postup do kategorie B (start v soutěžích L) musí jezdec úspěšně dokončit dvě soutěže Z a to s minimální rychlostí 12km/hod. Stejně pak pro postup do kategorie C (start v soutěžích S) musí jezdec dokončit dvě soutěže L v minimální rychlosti 12 km/hod. A tento postup se opakuje až do kategorie E, kam jsou řazeni jezdci, kteří absolvují minimálně dvě soutěže ST rychlostí minimálně 12 km/hod.

Nicméně systém kategorizace se nestavěl ve vzduchoprázdnu, bylo proto nutné přiřadit kategorii i těm jezdcům, kteří se již různých soutěží zúčastnili. Komise v tomto případě byla velmi vstřícná a jezdce zařadila do kategorií o jednu skupinu vyšší, než daný jezdec absolvoval. Například jezdci, kteří do sezony 2007 úspěšně dokončili soutěž ST, byli zařazeni do kategorie E apod. Kategorie jsou jezdcům přiděleny „nadosmrti" - tzn. stačí s jedním koněm dosáhnout příslušné kategorie a ta jezdci zůstane bez ohledu na jeho aktuální výkonnost či jezdeckou pauzu.

Pro koně je postupový klíč jednodušší - těm stačí dokončit jednotlivé soutěže postupně od Z do T. Pokud má nový/mladý jezdec zkušeného koně, musí s ním absolvovat postupový klíč pro kategorizaci jezdců. Stejně tak, pokud má zkušený jezdec mladého koně, musí s ním absolvovat podmínky pro postup koní.

S dvouletým zpožděním došlo ke kategorizaci vytrvalostních jezdců a koní i na mezinárodní úrovni. Podle nových pravidel FEI je nutné nejdříve splnit podmínky novice jak pro jezdce, tak koně (i nezávisle), aby dvojice mohla startovat na mezinárodních závodech. I zde je to reakce na starty nových dvojic např. v mezinárodních T soutěžích, ačkoli tyto dvojice na národních soutěžích v tak náročných závodech ještě nestartovaly.

Požadavky na novice má FEI nastaveny následovně - jezdec/kůň musí absolvovat buď dva národní závody v délce 40 - 79 km a dva národní závody v délce 80 - 90 km v maximální rychlosti 16 km/hod, nebo tři národní závody v délce 80 - 90 km ve stejné rychlosti během posledních 24 měsíců. Po splnění těchto podmínek může dvojice startovat v mezinárodní soutěži CEI*. Po jejím úspěšném absolvování může dvojice startovat v CEI** atd. I v mezinárodních pravidlech platí získaná kvalifikace v hvězdovém systému jezdcům na celý život. Koně pak musejí kvalifikaci obhajovat (po 24 měsících) - tzn. pokud se kůň během tohoto období nezúčastní soutěže vyšší úrovně, na kterou získal kvalifikaci, musí se znovu kvalifikovat na svou již získanou úroveň a až potom může postoupit výše.

Pravdou je, že rozdílnost požadavků na rychlost národní a mezinárodní kvalifikace vede občas k určitému schizofrennímu jednání jezdců - v rychlých závodech se nemohou zúčastnit boje o příčky nejvyšší, protože by přesáhli limit pro kvalifikaci na mezinárodní závody. Na druhou stranu se v některých náročných lokálních soutěžích, s velkým převýšením a v teplém počasí, nedaří dvojicím dosáhnout ani na kvalifikační minimální limit (12 km/hod), především ve vyšších soutěžích.

Kategorizace ve vytrvalosti funguje již 4. sezonu. Pokud jedním z důvodů jejího zavedení mělo být zkvalitnění jezdecké a koňské základny, tak se dá říci, že uspěla. Čeští vytrvalci patří minimálně do středoevropské špičky. Skvělé 17. místo MUDr. Heleny Terberové na ME 2011 ve Floracu dává velkou naději, že se čeští senioři prosadí i do evropské/světové špičky, jak se to již podařilo v minulosti juniorům. Doufejme, že zavedení kategorizace v parkuru či drezuře povede k obdobným výsledkům.

Další informace o kategorizaci ve vytrvalosti najdete zde: http://www.vytrvalost.com/kategorizace/jezdci.asp

Podobné články

16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

Deník

Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…