Úspěšný návrat rodiny Terberových a Joulika de Villeneuve do arabské pouště

21. 2. 2012 Vladimíra Šebková Autor fotek: Richard Binder

O úspěšném vystoupení mladých českých vytrvalců na Mistrovství světa v Al Wathbě jsme vás již informovali. Rodina Terberových si zřejmě písečné duny velmi oblíbila, a tak využila pozvání pořadatelů nejprestižnějšího pouštního dostihu President´s Cup a do arabské pouště se znovu v únoru vrátila. Pozvání si MUDr. Helena Terberová získala díky 17. místu na Evropském vytrvalostním šampionátu ve francouzském Floracu.

Namísto francouzské arabské kobylky si ale s sebou do pouště vzala 15letého angloarabského valacha Joulik de Villeneuve, z francouzského chovu, který se v poušti pod její dcerou Natálií již v prosinci osvědčil. Získali spolu ve 120 km dostihu 31. místo.

President´s Cup se konal 11. února a asi si všichni vzpomeneme na třeskuté mrazy, které v té době v české kotlině panovaly. Aby se Joulik měl šanci alespoň trochu aklimatizovat na rozdíl 40 stupňů, odlétal do UAE již 6. února. Transport proběhl v pořádku a dvojice se představila na vstupní veterinární prohlídce spolu s dalšími 126 startujícími. Kromě místních jezdců, kteří měli v poli soutěžících naprostou převahu, do 160 km soutěže nastoupili i zástupci Severní a Jižní Ameriky, Afriky, Evropy a Austrálie.

MUDr. Helena Terberová na Joulik de Villeneuve

11. února všichni vyrazili do arabské pouště, kde je čekalo 6 náročných kol a neméně náročné veterinární prohlídky. MUDr. Terberová s Joulikem začali zvolna, po prvních kolech se pohybovali v druhé půlce startovního pole. Bohužel zatím koně českých jezdců nedokáží soupeřit s rychlostí místních arabských koní, kteří vystartovali s průměrem přes 25 km/hod. Na druhou stranu již po prvních veterinárních prohlídkách začalo startovní pole rychle řídnout a objevovaly se dvojice, které ve veterinárních uzávěrách z různých důvodů neuspěly. Většinou to byli místní jezdci, ale ve vyřazených dvojicích se objevili i favorizovaní Francouzi a zástupci dalších nearabských zemí.

V posledním kole MUDr. Terberová využila Joulikovy výborné kondice a zaútočila na vyšší příčky - s průměrnou rychlostí kolem 20 km/hod spolu závod dokončili na neuvěřitelném 38. místě. Tento úspěch je možné podtrhnout i skvělým 3. místem Sněžného teamu, který Helena vytvořila s dalšími evropskými jezdci (Ch. Mlynčeková + Faradge/Slovensko, C. Moon + Leila/Velká Británie, O.E. Carstemsen + Jubilee/Norsko). Tento úspěch je zesílen i tím, že soutěž dokončila cca třetina startujících dvojic.

Podobné články

16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

Deník

Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…