Mikulovské MČR ve vytrvalosti 2011

28. 7. 2011 Michaela Litovová Autor fotek: Michaela Burdová

Do redakce nám dorazily hned dvě reportáže z vytrvalostního MČR juniorů i seniorů, které se letos 22.-24. července konalo na jižní Moravě - v Mikulově. Protože obě dvě přinášejí na tuto zajímavou akci svůj vlastní pohled, nabídneme vám je najednou. Stojí za to!

MČR ve vytrvalosti - Memoriál Rudolfa Nachtigala


Čtvrtý červencový víkend se sešli vytrvalci v jihomoravském Mikulově, kde se konaly národní a mezinárodní závody a především Mistrovství České republiky seniorů, juniorů a mladých jezdců. Celé závody nesly jméno „Memoriál Rudolfa Nachtigala", coby vzpomínka a úcta k panu Nachtigalovi, který velkou část svého života věnoval mj. vytrvalosti a tak nečekaně nás letos na jaře navždy opustil. Již v loňském roce se v zdejším jezdeckém areálu JK Mikulov p. Hlavenky konalo MČR seniorů ve vytrvalosti. Na organizaci se podílel právě pan Nachtigal. Letos se na tyto závody navázalo a Mistrovství se zde nakonec odběhla dvě. Tentokrát s organizací závodů pomáhal Milan Kyselý a celý jeho tým Stáje Kyselý Zábřeh o.s.

na tratiKdo zde byl v minulém roce, věděl, co déšť svede se zdejší tratí v Pálavské krajině plné rozsáhlých vinic. Noční bouřka se postarala o kluziště a spousta jezdců se shodla na tom, že dva kroky vpřed znamenaly tři kroky zpět. Letos pršelo od začátku týdne, na některých místech naší země byly záplavy, tak panovaly pochopitelné obavy, že to letos zase bude klouzat. Mikulovsko ale bylo naštěstí od velkých dešťů ušetřeno a trať byla dobrá. V pátek sice spadlo pár kapek, což ale vůbec nenarušilo program závodů. Prezentace, vstupní veteriny i technická porada proběhly v bezpečí kryté haly a sobotní počasí bylo velmi vydařené.

Na osmdesát jezdců ze sedmi evropských zemí se postavilo na start soutěží CEI** 120 km, CEIJY** 120 km, CEI* 90 km, S 90 km, L 60 km, Z 46 km a hobby 30 km. Seniorské mistrovství se vyhodnocovalo ze soutěží CEI* a S. Juniorské mistrovství se jelo jako samostatná soutěž na 80 km.

V půl sedmé ráno se na první třicetikilometrové kolo vydali jezdci nejdelších soutěží na 120 km. Za seniory nás reprezentovala Dana Hladišová s koněm Leknín (3. místo, prům. rychlost 12,427 km/hod). V juniorské soutěži odstartovala Tereza Kopecká na Tuzemci 13 a Ivana Filakovská s Hamirem 1. Po závěrečném doběhu se Švýcarkou Janinou Bobsin se nakonec radovala z vítězství Tereza s Tuzemcem (prům. rychlost 14,714 km/hod). Ivana s Hamirem obsadili 6. místo s průměrnou rychlostí 12,426 km/hod.

Ahmed90 km čekalo jezdce, bojující o titul Mistra ČR, ale také v soutěžích CEI* a st. S. Hned od startu se rychlým tempem pustila do boje Barbora Pflugová na koni Ahmed (stáj JK Shagya Vilémov). Už v prvním kole získala několikaminutový náskok a ten si udržela po celou dobu soutěže a stylem „start-cíl" si dojela pro cenné vítězství. Druhá dojela do cíle a prošla úspěšně veterinární kontrolou Pavlína Pflugová s koněm Split (stáj JS Karolína). Třetí místo obsadila Kateřina Kyselá s Poesií (Stáj Kyselý). Bára získala titul Mistryně ČR poprvé v životě, v loňském roce téměř dosáhla na druhé místo, byla ovšem vyloučena na závěrečné veterinární kontrole. O to cennější bylo letošní vítězství.

V juniorské soutěži MČR na 80 km startovalo 9 jezdců. Do boje o první příčku se od startu pustilo 5 jezdců. Veterinární kontroly zastavily v dalším pokračování dva z nich, Mirka Jadlovského se Siouxem Dakotou a Natálii Terberovou s Joulikem de Villeneuve. Třetí etapu společně odjely už jen Karolína Pflugová na Karsenovi 1 (JS Karolína) a Markéta Terberová se Silvánem 1 (JS Likoli). V závěrečném finiši byla rychlejší Karolína s Karsenem a úspěšné absolvování závěrečné veteriny potvrdilo letošní juniorskou Mistryni ČR. Markéta Terberová se Silvánem 1 obsadila 2. místo, třetí dojela Tereza Hrubá s koněm Wint (JK Gate), která se ve třetím kole vedoucí dvojici vzdálila a soutěž dojela v klidu na jistotu. I pro Karolínu Pflugovou je titul Mistryně ČR novinka a jakmile veterinární lékař MVDr. Petr Jahn potvrdil dobrý stav Karsena, dala svým emocím a velké radosti průchod.

Soutěž st. S vyhrála Slovenská jezdkyně Lýdia Fonferová na klisně Haisha (prům. rychlost 19,842 km/hod).

Ze sedmnácti jezdců v soutěži st. L na 60 km s přehledem zvítězila Gabriela Turková s koněm Titus 1 ze stáje Sportovní stáj Teplice-Úpořiny s průměrnou rychlostí 16,887 km/hod.

Tříminutový náskok stačil Pavlu Hanouskovi na klisně Longbecca k vítězství v soutěži st. Z na 46 km.

Hobby jezdci se vydali na 30 km dlouhý okruh, avšak o umístění nerozhodovala rychlost odjetí soutěže, nýbrž rychlost vstupu do veterinární kontroly. To se nejlépe podařilo Petře Dvořáčkové s koněm Koheilan Jasir (stáj Agrosport).

péčeSlavnostní vyhlášení bylo připraveno v neděli v deset hodin ráno. Přízeň počasí napomohla tomu, že se mohlo uskutečnit na venkovním kolbišti s koňmi „na ruce", což bylo mnohem působivější oproti loňskému roku, kdy se vyhlášení muselo konat kvůli dešti v hale a bez koní a ztrácelo tím svou atmosféru. Vyhlašování se ujal člen sboru rozhodčích, pan Antonín Terber. Ceny a floty předávali členové sboru rozhodčích, veterinární komise a organizátorů. Díky sponzorství firem Casco Germany, Podium Italy, Prémin, Provit, Vinařství Vinofol či Mikyfarm byli jezdci obdarováni kvalitními cenami, jako jsou např. přilby Casco, minerální a vitamínové přípravky a v neposlední řadě nové vytrvalostní sedlo Podium, které si vyhrála seniorská Mistryně ČR pro rok 2011, Barbora Pflugová.

Jako takový bonbónek na dortu je považováno vyhlášení ceny kondice, ohodnocující koně, který byl skutečně pro daný závod nejlépe připravený a nejlépe ho ustál. V soutěži CEIJY** 120 km ji získal kůň Tuzemec 13, který se svou jezdkyní, Terezou Kopeckou, tuto soutěž také vyhrál. V soutěži CEI* 90 km a zároveň MČR seniorů získal cenu kondice opět vítězný kůň, Ahmed. Na 80 km v juniorském mistrovství zapůsobil na veterinární komisi nejlépe kůň Silván 1 (jezdkyně Markéta Terberová, 2. místo). Poslední cena kondice byla udělena v soutěži st. L na 60 km a získal ji kůň Alexander (Shagya XXVIII-1), jezdec Roman Bíza, stáj JS Karolína.

Z každých závodů si odvážím určitý osobní vjem, který se mi zapíše hluboko pod kůži. Na letošním Mistrovství ve vytrvalosti mne příjemně zasáhl přístup jednoho z jezdců, kterému byl veterináři vyloučen kůň v soutěži. Často převažují spíše naštvané nálady, roztrpčené, smutné. Tento jezdec po závodech přišel k jedné z veterinárních lékařek a při podání ruky jí poděkoval za to, jak jsou pečliví při své práci a včas odhalují možné začínající problémy jejich koní. Mám veliký respekt před tímto přístupem. Protože to hlavní, o co by mělo jít, je udržet koně zdravé a dlouhodobě funkční.

Michaela Litovová

Na český vytrvalostní trůn usedla dynastie Pflugových

V objetí vinné révy

Jezdecký klub Mikulov ve spolupráci se zkušeným týmem Stáj Kyselý o.s. se od 22. července opět stal dějištěm mistrovství ČR ve vytrvalosti. Deště cestám mezi vinicemi letos neublížily, a tak slušný terén v kombinaci s příjemným ochlazením sliboval skvělé časy a napětí v cílové rovince. Mistrovství ČR juniorů a seniorů bylo zarámováno do národních a mezinárodních dostihů a startovalo se od hobby po dvouhvězdičkové CEI** 120 km. Příjemný areál pana Lubomíra Hlavenky hostil početné pole startujících z České republiky, Slovenska, Švýcarska, Maďarska, Polska a Německa a počet 86 přihlášených dvojic napovídá, že zájem o vytrvalost neklesá. Výsledky našich reprezentantů z posledních let jasně dokazují, že vedle voltiže má Česká republika další disciplínu, ve které jsme ve světě vidět.

Nečekaný memoriál

Nikdo z nás asi letos neočekával, že ve stanu pro funkcionáře závodů letos bude chybět mezinárodní rozhodčí pan Rudolf Nachtigal, jehož přítomnost na našich závodištích byla léta tak trochu samozřejmostí. Jeho jméno se přesunulo ze seznamu jmen rozhodčích do názvu memoriálu letošních mikulovských dostihů, a tak tu tak trochu s námi pořád zůstává.

Na český vytrvalostní trůn v Mikulově usedla dynastie Pflugových

Senioři - 90 km

Kategorie seniorů zaznamenala početní skok - na start se letos postavilo 16 jezdců, vesměs ostřílených závodníků i na mezinárodních závodech nejvyšší obtížnosti. Mistrovský titul ve vytrvalosti v kategorii seniorů (aneb kdo porazí Jadlovského) si zaslouženě vybojovala Barbora Pflugová s Ahmedem startující za JK Shagya Vilémov. Devadesátikilometrovou trať a své soupeře zdolala za 4 hodiny a 33 minut při průměrné rychlosti 19,733 km/h. Že nešlo o Ahmedovo vypětí všech sil, o tom svědčí také rozhodnutí veterinární komise přidělit mu Cenu kondice.

Nová mistryně neměla vítězství zadarmo - s minimálním časovým odstupem se stala první vicemistryní v seniorech Pavlína Pflugová na Splitovi, za ní projela cílem druhá vicemistryně, zkušená Kateřina Kyselá s Poezií.

Junioři - 80 km

Karolína Pflugová a Karsen 1 - juniorští mistřiNa start juniorského mistrovství se postavilo devět dvojic - šlo víceméně o dámskou jízdu, kterou mohl překazit jen Miroslav Jadlovský se Sioux Dakota. Svůj nedávný úspěch z polské Kuzni Nowowiejska, kde obsadil druhé místo v dostihu CEIJY** na 120 km, nezopakoval a třetí kolo mistrovské soutěže bylo výhradně dívčí záležitostí a také dalším úspěchem rodiny Pflugových. V kategorii juniorů získala mistrovský titul Karolína Pflugová s koněm Karsen 1. Osmdesátikilometrovou trať pokořila v čase 4 hodiny 29 minut při průměrné rychlosti 17,94 km/h. Juniorská mistryně musela v boji za titulem setřást stříbrnou Markétu Terberovou na Silván 1, což se jí podařilo až v napínavém souboji o pouhou setinu vteřiny a Silván 1 si vysloužil navíc Cenu kondice. Druhá vicemistryně Tereza Hrubá na koni Wint již takticky přijela s odstupem tři čtvrtě hodiny a přesto s půlhodinovým náskokem na zbytek startovního pole.

Ale od začátku

Hobby 30 km

Vedle dostihů, ze kterých vzešli čeští mistři vytrvalosti, se závodilo v dostizích i nižší i vyšší obtížnosti. Nebyl by to správný pořadatel, aby nedal šanci začínajícím. V Mikulově jim dopřáli hobby dostih na 30 km, ve kterém zvítězila Petra Dvořáčková s Koheilan Jasir.

Z - Memoriál Rudolfa Nachtigala, dostih na 46 km

Navzdory předpokladům se netrhaly rekordy a vítěz dostihu Pavel Hanousek na Longbecca překonal trať v čase 2 hodiny 50 minut, následovaný Pavlínou Dadákovou na Madir al Ufar a třetí Hanou Toncarovou na Holliday. V této soutěži nebyl nikdo veterinární komisí vyloučen, pouze dva jezdci odstoupili.

L - Memoriál Rudolfa Nachtigala, dostih na 60 km

Tento dostih načetl startovní pole 16 jezdců. Nejrychlejší, s náskokem téměř dvaceti minut, byla Gabriela Turková na Titus 1 před Naďou Pospíšilovou na klisně Svratka a třetí Andreou Lančíkovou s Esterella. Čas vítězné dvojice - 3:33.

S - Memoriál Rudolfa Nachtigala, dostih na 90 km

Tento dostih měl několik kategorií. Kromě M ČR byl vyhodnocen jako vytrvalostní soutěž na 90 km, ve které vůbec nejrychlejšího času dosáhla slovenská jezdkyně Lýdia Fonferová na Haisha. Jejímu času 4:32 jen o pět minut nestačila Pavlína Pflugová se Split, třetí místo obsadila Markéta Pipová s Nanu 1.

Zbývá mezinárodní dostih CEI* - 90 km, který se odehrál zcela v režii českých barev - zvítězila Barbora Pflugová s Ahmedem, za ní si s odstupem 7 minut dojela pro stříbrný flot Kateřina Kyselá na Poezii a konečně se „na bedně" objevil Petr Jadlovský s Arsanem, který letos svůj loňský titul neobhájil a celkem monotónní řadu titulů mistra ČR tak přerušil. O to bude jistě napínavější český šampionát v příštím roce.

CEI** - 120 km, junioři

V tomto mezinárodním dostihu zvítězila v napínavém finiši Tereza Kopecká na Tuzemec 13 s celkovým časem 8:09, o dvě vteřiny později protnula cílovou čáru jezdkyně Janina Bobsinn na Bavora II ze Švýcarska. Třetí v pořadí Sophie Mauritsch s Aldeano mohla dojet poslední kilometr v klidu, další soupeře měla čtvrt hodiny za sebou. Tuzemec 13 získal navíc cenu kondice.

CEI** - 120 km, senioři

Ze sedmi jezdců dokončili jen tři. Zvítězila zástupkyně Německa Wiebke Angelbeck na koni s varovným jménem Dont Touch s časem o hodinu delším než čas naší Terezy Kopecké. Prakticky současně dojel i kolega vítězné jezdkyně Bernard Dornsiepen na Djaina, který se „opozdil" o setinu vteřiny. Úctyhodným výkonem dosáhla na krásnou třetí příčku Dana Hladišová s Leknínem.

koupel juniorské mistryněJen na okraj...

Skoro mi bylo líto našich mistryní a vicemistryní, které čekala po úspěšném dostihu studená koupel. Markétu Terberovou nezachránil ani věrný Silvano 1. Oproti úspěšným parkurovým jezdcům koupaným v mělkém vodním příkopu jsou vodní rezervoáry pro distanční koně objemově vydatnější... (a studené).

Ceny pro první tři umístěné ve všech soutěžích byly štědré, floty získali všichni, kteří dojeli - lze jen doufat, že tato tradice vytrvalosti ještě nějakou dobu vydrží. A do klanu jezdkyň Pflugových předal Milan Kyselý zvláštní cenu pro vítěze 90 km dostihu - sedlo Podium.

Soutěž o nejkrásnějšího koně závodů by pravděpodobně vyhrál černý achaltekinský hřebec Stambul jezdkyně Kateřiny Králové, který do cíle po 90 km téměř přitančil - byť na „jen" deváté místo, ale svěží a prostě nádherný. Myslím, že nikoho moc nezajímal jeho čas, kdekdo se prostě kochal.

Arabští koně, kam dohlédneš

Léta, kdy se startky plnily koňmi - kdyžtoneskáčetakdolesa, huculdojdenakonecsvěta (to je ale pravda) - jsou nenávratně pryč. Z boxů koukají štičí hlavy a ohrádky u stanů taktéž obývají příslušníci orientální krve. Jsou krásní, elegantní, neúnavní, nezničitelní. Vytrvalost je jejich parketa.

Vřele doporučuji shlédnout video na stránkách letošního evropského šampionátu www.florac.com. Nádherně sestříhané, podbarvené krásnou hudbou, konečně podtrhující krásu a jistou magii této disciplíny.

Michaela Burdová

Kompletní výsledky najdete přiložené pod článkem i na oficiálních stránkách české vytrvalosti www.vytrvalost.com.

Podobné články

16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

Deník

Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…