Kašovice aneb ve vytrvalosti na velikosti nezáleží

20. 4. 2010 Vladimíra Šebková Autor fotek: Martin Litov, Lucie Diblíčková

17. dubna se konaly první letošní vytrvalostní závody v České Republice. Vzhledem k tomu, že tento termín si vybrali i slovenští kolegové pro národní závody v Pezinku, česká vytrvalostní veřejnost se rozdělila na 3 tábory. Většina si vybrala Kašovice, menší skupina pak odjela do Pezinku a své zástupce jsme měli i na mezinárodních závodech v Gartowu.

V Kašovicích se sešly 64 vytrvalostní dvojice, přestože délka jednotlivých soutěží byla vysoká - nejdelší soutěž S pořadatel vypsal na 96 km. Což je na počátek sezony, hlavně po dlouhé a tvrdé zimě, která vytrvalcům nepřála, docela náročné. Přesto většina soutěžících předvedla perfektně připravené koně, o čemž svědčí pouze 4 eliminace, tzn. soutěže úspěšně dokončilo 60 dvojic.

Jezdecká společnost Koloušek je v pořádání vytrvalostních závodů nováčkem, ale díky účasti A. Hrdiny v pořadatelském teamu (mistr republiky 2009), tato skutečnost nebyla poznat. Na místě startu a cíle byly v pátek vzorně připraveny mobilní boxy pro koně, veterinární dráhy, stan pro rozhodčí a rozpravu, voda na chlazení, seno pro všechny koně a samozřejmě místo u lesa pro stany a paddocky. Pokud byste byli překvapeni, že ve dnech, kdy se noční teploty stále propadaly pod bod mrazu, koně nocovali pouze v paddocích, tak vězte, že většina vytrvalostních koní má buď plně pastevní management nebo alespoň výběh/pastva přes den, v noci box. A tak jedna noc pod širým nebem v teplé dece či pláštěnce se na těchto koních nijak špatně nepodepíše. Také v brzkých ranních hodinách se všichni koně tvářili nadmíru spokojeně, žvýkali seno a dívali se na provoz na blízké dálnici. Naproti tomu někteří jezdci a wrangleři, kteří nocovali ve stanech, autech či přepravnících, se takto spokojeně netvářili - bylo vidět, že nemají takovou odolnost, jako jejich koňští partneři.

vytrvalost Kašovice 2010

Trať závodu po několika dnech dešťů byla velmi technicky náročná. Zpevněné a kamenité úseky se střídaly s bahnitými, cestičky v lesním porostu plné kořenů stromů s polními cestami, vhodnými pro cvalové vložky. Značení na některých místech nebylo úplně přehledné, ale organizátoři po upozornění problematická místa doznačovali. Naprosto mne šokovala bezohlednost neznámých lidí, kteří do bahnité křižovatky lesních cest naházeli stará okna včetně rozbitých skel. Vůbec některá místa v lese či poblíž lidských obydlí vypadala jako skládka - špatná vizitka místních obyvatel. Naštěstí i ta rozbitá okna pořadatelé odstranili.

Vytrvalost je disciplína, kde mohou společně startovat koně rozdílných KVH, a neplatí, že čím větší kůň, tím lepší.

Pokud jsem na začátku psala o tom, že ve vytrvalosti na velikosti nezáleží, mluvila jsem především o schopnostech malých koní. Vytrvalost je disciplína, kde mohou společně startovat koně rozdílných KVH, a neplatí, že čím větší kůň, tím lepší. V Kašovicích se tento fakt projevil tím, že se koně různých plemen s „pony" kohoutkovými výškami umístili na předních příčkách, a to v časech, které znamenají další posun kupředu.

Nejnižší soutěž - hobby na 24 km vyhrála Z. Beranová s koněm Kuki, z pořádajícího klubu, v průměrné rychlosti 20,145 km/hod. Kuki byl/a podle mého soudu nejmenším koněm této soutěže.

na velikosti nezáležíSoutěž Z (48 km) vyhrála L. Švecová se shagya-arabským hřebcem Scott al Sahr s rychlostí 20,05 km/ hod a na krásném třetím místě se umístila M. Studničková s maličkou klisnou Vendy, s průměrnou rychlostí 19,519 km/hod.

Asi nejzajímavější dojezd pak předvedli jezdci a koně soutěže L (72 km), kterých bylo 5 a celou soutěž absolvovali společně. Takže do závěrečného finiše sprintovalo 5 koní různých plemen. Nad veškerými předpoklady zvítězila zkušenost jezdce a odhodlání koně - vítězkou se stala V. Myslivečková na klisně Leika, plemeno fjord, zdaleka nejmenším koněm v soutěži L :-), která pak získala i cenu kondice. Průměrná rychlost této dvojice pak představovala 17,625 km/hod.

I soutěž nejvyšší - S (96 km) úspěšně absolvoval účastník „poníkovské" výšky, klisna Haydée. Absolvování soutěže v této délce na počátku sezony je pro tuto mladou kobylku úspěchem a příslibem úspěchů dalších. Vítěz soutěže S - L. Škábová s klisnou Žoly - absolvovali trať ve výborné průměrné rychlosti 17,427 km/hod a zaslouženě si odnesla i cenu kondice.

Vyhlášení probíhalo v atmosféře reflektující polské události. Minutou ticha jsme vzdali hold obětem neštěstí. Nicméně radost nad dosaženými výkony posléze převládla a všichni si užívali slunečný den, krásné ceny a celkově pohodu, která po dobře odvedené práci zavládla. Za tento krásný den děkuji jak pořadatelům, tak sponzorům.

Výkony českých vytrvalců reflektují světové trendy - posun k vyšším rychlostem a kvalitní přípravu.

Závěrem lze jen konstatovat, že výkony českých vytrvalců reflektují světové trendy - posun k vyšším rychlostem a kvalitní přípravu. Pro srovnání, jak dalekou cestu máme ještě před sebou, uvádím, že nový světový rychlostní rekord ve vytrvalosti padl v době velmi nedávné. Na soutěži v Dubaji absolvoval plnokrevný arab Jayhal Shazal trať 160 km v čase 5 hod 45 min 44 sec, což je průměrná rychlost 27,77 km/hod.

Kromě obrázků pod článkem si můžete prohlédnout dvě sbírky fotografií ze závodů v Kašovicích:

Kompletní výsledky z Kašovic najdete přiložené pod článkem, výsledkové listiny ze závodů v Pezinku zjistíte na vytrvalostních stránkách www.vytrvalost.com.

Podobné články

16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

Deník

Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…