Endurance Hoštka: Na nové rychlé vytrvalostní trati v Čechách

13. 5. 2011 Vladimíra Šebková Autor fotek: Kateřina Tůmová

6. května se 65 jezdeckých dvojic sjelo na druhé letošní závody ve vytrvalosti. Jezdecká společnost Britano se poprvé ujala pořádání vytrvalostních dostihů a jako místo startu vybrala jezdeckou osadu Ježkův mlýn v Hoštce u Roudnice nad Labem.

Již při příjezdu se projevil organizační talent hlavních organizátorů, manželů Tydrychových, a jejich dlouholeté zkušenosti s disciplínou. Ve vesnici byl jasně označen příjezd k osadě, kousek za branou areálu nás uvítal Tomáš Tydrych s jasnými instrukcemi - kde vyložit koně, kam zaparkovat přepravník a postavit paddock, kde se registrovat. I při registraci probíhalo vše hladce, dostali jsme mapu trasy s instrukcemi a kontakty.

Tereza Kucharská - LatenicPrvní a snad jediný zádrhel proti plánu se ukázal ve chvíli, kdy měly probíhat vstupní veterinární prohlídky. Jediný přítomný veterinář - MVDr. Mojmír Dvořák - s naprostým přehledem a profesionalitou dokázal posoudit všechny přítomné koně - kolegyně veterinářky totiž právě pobývaly u hřebení a dostavily se se značným zpožděním. A proto technická porada začala až při západu slunce - A. Terber jako hlavní rozhodčí informoval startující o podmínkách soutěží, MUDr. H. Terberová o nástrahách trasy. Byla rozdána startovní čísla startujícím 6 soutěží (hobby 20 km, hobby 40 km, Z-40 km, L-60 km, S-junioři - 80 km, S-senioři - 80 km).

Překvapením bylo vyhlášení specielní soutěže pro dvojice startující v L a S soutěžích - kdo se přiblíží nejvíce průměrné rychlosti 16 km/hod (hraniční rychlost pro kvalifikace do mezinárodních soutěží). Cenou pro vítěze byla outdoorová bunda v ceně 10 000,- Kč. Díky poloze Hoštky v Polabské nížině se dala tato rychlost považovat za určité omezení - trať skýtala šance na výrazně vyšší rychlosti. Na druhou stranu ohlášené teplé počasí bylo určitou hrozbou pro pohodu koní účastníků soutěže.

Boření mýtů

Druhý den prokázal, že rychlost 16 km/hod je opravdu omezující. Ti, kteří o outdoorovou bundu opravdu stáli, nemohli soutěžit o mety nejvyšší. Rychlý povrch, v ranních hodinách chladné počasí - to vše hovořilo pro rychlou jízdu. A to tak rychlou, že ani zkušené wranglerské teamy se nedostaly vždy včas do cíle etapy, přestože chladicí body byly vybrány opravdu dobře.

 • Mýtus první - velcí koně nejsou pro vytrvalost vhodní - dlouhá léta se ve vytrvalostních disciplínách upřednostňují koně s nižší KVH (cca 150 - 155 cm). Vítězem v Z-ku se stal mladý mohutný shagya arab Dhab, který se svým jezdcem Pavlem Studničkou (Jezdecká společnost Vrchovany-Obrok) absolvoval trať v Čechách nevídanou průměrnou rychlostí 23,3 km/hod.
 • Mýtus druhý - staří koně nevyhrávají - soutěž stupně L na 60 km vyhrála Veronika Myslivečková (JK Dálkoplaz) s 20letou fjordskou klisnou Leikou v průměrné rychlosti 16,591 km/hod.
 • Mýtus třetí - na středních a dlouhých tratích je důležitá zkušenost jezdce - seniorské S-ko vyhrál David Šebek (JS Kamerun) s čistokrevným arabem Habibem - pro Davida to byl první start na soutěžích S. Trať s Habibem dokončili v průměrné rychlosti 19,4 km/hod.
 • Vítězkou juniorského S-ka se stala Natalie Terberová (JS Likoli) s velezkušeným valachem Kievem de Villeneuve v průměrné rychlosti 16,228 km/hod.

  Ceny kondice pro nejlépe připravené koně byly uděleny pouze v nejvyšší soutěži - za seniory ji získala Lucie Škábová s klisnou Žoly a v juniorské soutěži Tereza Kucharská s Latenicem.

  I v hoby soutěžích se strhl lítý boj o nejrychleji uklidněné koně - v soutěži Z se vítězkou stala Jitka Hrozková (Stáj Likoli) se Samirou, KP vyhrála Barbora Beránková (Minifarma Sloup) se Shower.

  Kompletní výsledky najdete na stránkách www.vytrvalost.com.

  Speciální cenu společnosti North Trappers s.r.o. - membránovou bundu od firmy Bergans of Norway - si nakonec odnesla Tereza Kucharská, která dosáhla rychlosti 15,998 km/hod. I o tuto cenu byl sveden neuvěřitelný souboj: druhý v pořadí P. Jadlovský měl průměrnou rychlost pouze o 1 tisícinu horší (15,997 km/hod).

  N. Terberová. H. Keltnerová

  Zhruba po hodinovém vyhlášení výsledků jsme všichni poděkovali jak organizátorům manželům Tydrychovým, tak majiteli areálu a sponzorům - firmám

  za krásné závody a příjemně prožitý den. Doufám, že se závody v areálu Ježkova mlýna stanou novou tradicí v životě distančních jezdců.

  Podobné články

  16. července 5:15, Auburn, Kalifornie: 66. ročník legendárního závodu na 160 km přidal další napínavou kapitolu. Přestože už byl předtím stanoven…

  Deník

  Několik desítek arabských koní se svými jezdci se sjelo do Dolního Dvořiště. Shromáždili se na pastvinách u Malše, aby se tu utkali v prvním ročníku…