Ohlédnutí za arabským šampionátem
V hale na Troji je vedro jako na Sahaře, přede mnou pózuje nádherný arabský hřebec, diváci bouří a ryčí nevídaným způsobem a mně teče pot proudem do očí a ruce zatraceně bolí od 2,5 kg foťáku, který držím už několikátou hodinu v horizontální poloze u očí. I tak vypadá šampionát arabských koní, jen z trochu jiného úhlu pohledu:o)!
Naklonujte se!
První víkend v září se vždy zdá, že se roztrhnul pytel se všemi koňskými akcemi. V Pardubicích probíhá oblíbená výstava, na sportovních kolbištích se také zápolí o 106 a zároveň probíhá v Praze na Císařském ostrově národní a mezinárodní šampionát arabských koní. Tento termín bohužel vybyl na tuto prestižní akci v jinak nabitém mezinárodním kalendáři výstav arabů, a tak kdo chce stihnout všechno, musí se buď naklonovat nebo si zkrátka dobře rozmyslet, kam a kdy vyrazí. Ať už jste tuto podívanou viděli loni nebo letos, určitě byste si ji neměli nechat ujít příští rok. Hala v Troji je totiž nevídaně vyšperkovaná a celá výstava má vysoký punc profesionality. A protože sem přijeli po oba dva roky velmi kvalitní koně, měli diváci jedinečnou možnost vidět je na vlastní oči a také si vychutnat neuvěřitelnou atmosféru, která je běžná na mezinárodních výstavách.
Specifika výstavy
Pro nezasvěcené jde o běhání koní po hale, pro zasvěcené o posuzování koní důležité pro chov. Porotci nesmějí před posuzováním nahlížet do katalogu a neznají žádné informace o předvedeném koni. Teprve při jeho odchodu z ringu je zveřejněno jméno koně a další údaje a vzápětí se všichni dozví hodnocení. Koně vcházejí do ringu již v klusu a vodič může maximálně využít prostor, poté se předvádějí v postoji a v kroku. Obvykle jsou voděni na jemných ozdobných ohlávkách s podbradním řetízkem, pouze hřebci tříletí a starší musí mít uzdění (z bezpečnostních důvodů.) Koním se zvýrazňují oči a nozdry vazelínami a oleji, takže pak připomínají dokonale nalíčené modelky, povoleno je i částečné nebo úplné ostříhání s výjimkou očních řas, okolí očí a srsti uvnitř uší.
Aby se koně předvedli v typicky plavném klusu, mají předvaděči pomocníky, kteří všemožně vytvářejí hluk (velkými šustivými pytli, biči, boucháním atd.), což některé diváky vyvádí z míry. Pokud by však hluk překročil únosnou míru, okamžitě by zakročil ringsteward. Myslím, že právě tento rachot, který doprovází výstavu, a také zuřivě pobíhající „šustiči" po ochozech vyvádějí české publikum z míry a našinci nechápou, k čemu je to dobré. Tak to ale chodí na podobných show, jak jsem měla možnost vidět na vynikajících zahraničních výstavách, tudíž si budeme muset zvyknout a nejlépe se i zapojit!
X. česká národní přehlídka
V sobotu bylo posouzeno třemi porotci (Elizabeth Chat, Claudia Darius a MVDr. Marek Trela, ředitel polského hřebčína Janow Podlaski) třicet koní českých majitelů. Nejvíce koní bylo ve třídě dvou a tříletých klisen, kde bylo sedm klisniček, naopak ve třídě valachů jsme viděli jen jednoho zástupce. Z každé kategorie první dva koně postupovali do šampionátu, kde porotci rozhodli o konečném pořadí. Bohužel opět byli k vidění velmi nevychovaní koně, kteří vůbec nerespektovali své předvaděče a nutno i podotknout, že někteří předvádějící měli jen velmi mlhavé ponětí o tom, jak má vypadat korektní předváděcí postoj arabského koně! Řešením může být najmutí zahraničního profesionála, který v dané chvíli dokáže z koně „vymáčknout" maximum.
Výsledky byly následující:
- Šampionát mladých klisen - zlato Usiyah (maj. MUDr. F. Čížek), stříbro Sade (maj. REGUTEC, s.r.o.) a bronz Porena (maj. J. Rusnáková).
- Šampionát mladých hřebců - SA Kaisal (maj. J. Rusnáková), stříbro Sokrates R (maj. REGUTEC, s.r.o.) a bronz Habibi Bint Qahira (maj. M. Ošmerová).
- Šampionát starších klisen - Armanda S (maj. REGUTEC,s.r.o.), stříbro Ayishah Gadda (maj. J. Toušová) a bronz Shakira (maj.V. Rejl).
- Šampionát starších hřebců - Modem (maj. REGUTEC, s.r.o.), stříbro S Maran (maj. J.Rusnáková) a bronz Bagyr Ibn Baletina (maj. K. Chrysta.)
II. Prague Intercup
V sobotu v podvečer začal II. ročník Prague Intercupu a to posouzení kategorií klisen ročních, dvouletých a tříletých. V akci byli tentokrát jiní porotci - Silvia Garde-Ehlert (Německo), dr. Nasr Marei (Egypt), Renata Schibler (Švýcarsko) a Scott Benjamin (Kanada). Na ty čekalo v průběhu obou dní ohodnocení 57 koní, proto bylo nutné začít posuzovat již v sobotu. Při slavnostním nedělním zahájení je přivezlo dvojspřeží starokladrubských vraníků, které u zahraničních hostů vzbudilo velkou pozornost. Škoda, že se neprezentovali i bělouši, jistě by sklidili stejný obdiv.
S nástupem zahraničních koní vstoupila do ringu i vysoká profesionalita, což je však pochopitelné, protože v zahraničí se předvaděči touto prací skutečně uživí. Jejich práce s koněm je až baletním výstupem, dlouhé vodítko v rohu haly elegantně přehodí přes hlavu, koně zpomalí, aby pak na dlouhé stěně pořádně vykročili. Jakmile dojde na hodnocení postoje, koně se do něj okamžitě staví a s naprostým soustředěním sledují pokyny vodiče. Pokud kůň není dostatečně koncentrovaný, neváhají vodiči i rázněji zakročit a zjednat si respekt. To v mnoha případech českým majitelům velmi chybí a porotci pak mají co dělat, aby je kůň nezašlápl nebo nesmetl. Závěrečnou částí je posouzení kroku, kůň opouští kolbiště a další již nastupuje do ringu. Nenastávají tak žádné prostoje a pokud se nestane nic výjimečného, klape výstava doslova na minuty. Z každé kategorie postupují do šampionátu první dva koně a napětí pomalu roste.
Šampiónské tituly
V neděli odpoledne v neskutečném vedru nastoupili před porotce všichni uchazeči o šampiónské tituly. Hala se rázem zaplnila mnoha nádhernými koňmi, všichni se ukázali v klusu a pak zároveň pózovali v postoji, aby si je mohli porotci ještě jednou prohlédnout. Hřebce nechali vodiči vzpínat se, jde zkrátka opravdu o show! Napětí v hale by se nechalo krájet a z té krásy a ušlechtilosti oči jen přecházely. Když začala padat jména a umístění, majitelé dávali najevo zcela nepokrytě obrovskou radost, někteří i hbitě přeskočili z VIP prostoru do kolbiště a vzápětí se objímali s předvaděči i svými koňmi. Na takové veřejné projevy emocí nejsme my - Češi - příliš zvyklí a reagujeme spíš zdrženlivě a rozpačitě, ale i toto k šampionátu patří a tvoří jeho jedinečnou atmosféru. V zahraničí k tomu patří i pózování pro fotografy, kdy se ke koni seběhnou všichni rodinní členové a další osoby mající co do činění s daným koněm, takže fotograf musí používat širokoúhlý objektiv, aby se tam vůbec vešli! Předvaděči občas nechají hřebce k sobě i čichnout, okamžik opět vítaný fotografy, protože koně udělají nádherný labutí krk - a samozřejmě občas následuje zaržání a hrábnutí, čili možnost „ulovit" další atraktivní záběr:-).
Výsledky II. Prague Intercupu:
- Juniorské klisny: zlato získala Shirin By Aisha italského chovu, maj. Athbah Stud, Saúdská Arábie, stříbro Maysaa Al Khalediah (maj. HRH Prince Khaled Bin Sultan Bin Andul Aziz Al Saud) a bronz Rihanna El Hadiyah (La Movida Arabians, Rakousko.)
- Juniorští hřebci: zlato získal Shangai EA (Equus Arabians, Španělsko), stříbro Al Maridovi (chovatel T. Holubec, Slovensko, majitel SAX Arabians, Německo) a bronz Saiaf al Shaqab (Al Shaqab Stud, Katar.)
- Seniorské klisny: zlato Magora (maj. HRH Prince Khaled Bin Sultan Bin Andul Aziz Al Saud), stříbro Padova (Al Shaqab Stud, Katar) a bronz Emira (Ajman Stud.)
- Seniorští hřebci: zlato Nijem Ibn Eternity (Al Khalediah Stables), stříbro Om El Extreeme (Complutum Arabians, Španělsko) a bronz Palatino (Janow Podlaski, Polsko.)
Speciální ceny z Prahy
Ačkoli tituly byly šampiónům již rozdány, měl pořadatel ACHPAK ČR připravené ještě další ceny. Koně odchovaní a vlastnění v Evropě se mohli pokusit získat Prague European Cup. O jejich umístění rozhodovala celková známka, kterou v průběhu předvádění získali. Zlatý titul si nakonec z Prahy odvezl Shangai EA (Equus Arabians, Španělsko), na Al Marida (SAX Arabians) „zbylo" stříbro a bronzový titul obdržela Altamira (Janow Podlaski.)
Cenu za nejvyšší skóre v show získala Magora (maj. HRH Prince Khaled Bin Sultan Bin Andul Aziz Al Saud), ocenění pro nejlepšího koně z egyptské linie dostala D Yosra (Dubai Arabian Horse Stud), nejlepším českým koněm se stal Shamir Ibn Ansata Sinan (maj. REGUTEC, s.r.o.). Ocenění za nejlepší typ patří Om El Extreemovi (Complutum Arabians, Španělsko) a cenu za nejlepší pohyb získal Ekier (maj. P. Jasiak, Polsko.) Tohoto ryzáka jeho předvaděč na závěr pustil na volno a hřebec vedle něj s naprostou samozřejmostí klusal a předváděl svůj excelentní pohyb! To už ale byla definitivní tečka za dvoudenním kláním a nastal čas k návratu domů.
Na zdárném průběhu celé akce měl lví podíl prezident ACHPAK ČR a ECAHO Jaroslav Lacina, poděkování a uznání si zaslouží i jeho manželka Martina a celý organizační tým. Hudbu i letos vybíral Ludvík Jandourek, který již po loňské premiéře velmi dobře věděl, co k předvádění nejlépe zahrát. Komentování v češtině a v angličtině se zhostila vynikajícím způsobem Zuzana Slavíková, kterou jinak velmi dobře znají příznivci fríských koní. Celou výstavu mohli diváci sledovat i doma na HorseTV.cz a v hale samozřejmě i na velkoplošné obrazovce. Myslím si, že takováto výstava u nás nemá obdoby a laťka, která byla nasazena podle jiných srovnatelných akcí v zahraničí, je opravdu vysoko. Mnozí čeští organizátoři by zde mohli čerpat inspiraci, protože dobře fungujících výstav není nikdy dost.
A když jsem začala tento článek zmínkou o fotografování, tak jím také skončím. Domů jsem si přivezla obrovské množství fotomateriálu, proto mi trvalo tak dlouho, než jsem mohla napsat tento článek a přidat k němu i fotogalerii s popisky. Věřte, že vznikala v pořádném potu tváře (a nejen jí:o)), ale mé okouzlení arabskými koňmi stále trvá!
Fotografie Renáty Kolářové hledejte na www.horsephotos.cz.
Galerie
Michal Bednář: Milujte svého koně
Michal Bednář již na světovém šampionátu v Moskvě prokázal, že v trikovém ježdění patří k absolutní světové špičce. Letos na podzim to ale v…
Výstava Kůň 2024 již tento víkend
31. mezinárodní výstava koní a veletrh všeho, co k nim patří - Kůň 2024 - se bude konat ve dnech 20. - 22. září na Výstavišti Lysá nad Labem.