Na Koních v akci se poprvé bude hrát koňské pólo

30. 8. 2011 Dušan Korel

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se od pátku 2. září do neděle 4. září bude konat mezinárodní výstava Koně v akci. Její třinácté pokračování nese podtitul „4 země – 1 vášeň“. Jejím hlavním motivem je představit plemena koní ze zemí Visegrádské skupiny (Visegrádské čtyřky) v roce 20. výročí založení této aliance, tzn. z Maďarska, Polska, Slovenska a Česka.

Koně v akci 2011Letošní ročník nabídne návštěvníkům řadu novinek, které ještě na českém území (popř. na pardubickém závodišti) nebyly k vidění. Jednou z nich budou ukázky koňského póla, které se bude premiérově hrát v areálu u Taxisova příkopu.

„Je to vůbec poprvé, co je koňské pólo zařazeno do programu mezinárodní výstavy Koně v akci. Jsme přesvědčeni, že to bude velmi atraktivní vystoupení pro diváky," řekla Magda Hromádková, hlavní manažerka mezinárodní výstavy Koně v akci.

Koňské pólo na pardubickém závodišti budou předvádět členové Prague Polo Clubu. Návštěvníci budou moci sledovat ukázky této jezdecké disciplíny každý den.

Pólo je hra, která se hraje z koňského hřbetu s holí a míčkem. Vznikla před více než 2000 lety v Orientu. Týmy měly původně devět jezdců, ale počet hráčů byl později redukován na sedm a nakonec na čtyři, neboť poníci byli větší a rychlejší.

Z Asie, resp. z Indie se pólo ve druhé polovině 19. století dostalo do Anglie, kde se hned stalo velmi populárním. Hra se brzy rozšířila do dalších částí světa. V Argentině měla okamžitý úspěch a Argentinci se stali světově největšími chovateli a vývozci poníků pro pólo.

Centrem póla v tuzemsku je Stáj Ostrov v Chlumci nad Cidlinou. Hřebčín prošel v roce 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a jeho současnými provozovateli jsou Naveed a Šárka Gill. Toto místo si vybrali i proto, že zde našli ideální podmínky právě pro koňské pólo. Z tohoto důvodu se sem přesunulo sídlo Prague Polo Clubu.

Na výstavě budou ukázky póla

V tuto chvíli jsou v areálu hřebčína pro veřejnost k dispozici dvě pólo hřiště - každé o rozměrech 270 x 170 metrů. Jsou to jediná dvě plnohodnotná polo hřiště v České republice. A také zde chovají 10 koní plemene pólo pony. Toto plemeno bylo speciálně vyšlechtěno v Argentině pro tuto jezdeckou disciplínu.

Na dvou klubových pólo hřištích Stáje Ostrov se během sezony odehrávají tréninkové zápasy i turnaje na mezinárodní úrovni. Společnost Gill Polo se snaží koňské pólo přiblížit veřejnosti, rozvíjet základnu českých hráčů tohoto sportu a vybudovat mu v České republice stejné povědomí jako mají ostatní jezdecké disciplíny. K tomuto účelu bude sloužit i prezentace tohoto atraktivního sportu na nadcházející mezinárodní výstavě Koně v akci na Dostihovém závodišti v Pardubicích.

Podobné články
TN.CZ

Už počtvrté se v Praze ukážou největší hvězdy při parkurové show Prague Playoffs, která se v O2 areně uskuteční od 17. do 20. listopadu a akce se…

Národní hřebčín Kladruby nad Labem se ve dnech 14. až 16. října zúčastnil veletrhu Pferd Bodensee 2022 v německém Friedrichshafenu.