Koně v akci 2011: neděle, poslední den

4. 9. 2011 Katka Lipinská

AKTUALIZACE: Odpolední program// Zaostřeno na haflingy! Rozhovor s Pavlem Liškou!// Dnes máte poslední šanci vyrazit na třídenní výstavu Koně v akci. Od devíti hodin je otevřené závodiště, od deseti probíhá program, vesměs podobný jako den předcházející. Ale možná se dnes přece jen najde něco, co tu včera nebylo... mrkněte do článku!

AKTUALIZACE: Odpolední program

Odpolední program byl bohatý. V zápřeži se předvedla všemožná plemena od impozantních frísů až po minihorse, kteří by se mi moc líbili na zahradu jako sekačka na trávu.:-) Prostor byl věnovaný i westernovému ježdění a ježdění baroknímu. Ani na této show nechybělo vystoupení Anny Reinbergerové, mohli jsme opět obdivovat koně Visegrádu - shagya araby, huculské koně i všestrannost a snadnou jezditelnost moravského teplokrevníka.

Starokladrubští koněMě z odpoledních vystoupení jednoznačně nejvíce zaujali starokladrubští koně. Ať již se jednalo o bělouše ve spřežení nebo vraníky pod sedlem, byli prezentováni nádherní, výborně připravení koně ve skvělé kondici, na něž byla radost pohledět. Barokní vystoupení Karla Dvořáka a dvou dam, Ivy Hejlové a Kateřiny Neumannové v sedlech vraníků bylo profesionální a velmi líbivé. Navazovalo předvedení „královského" hřebce Favory Alta na ruce a musím se přiznat, že ve srovnání s předchozím mě trochu zklamal. I když vodič se velmi snažil, tribunám předvedl tohoto koně v klusu i cvalu a v pohybu hřebec vypadal velmi impozantně.

Samostatný odstavec si zaslouží předvedení fjordských koní. Jednalo se o čtverylku dětí a bylo obdivuhodné, jak děti své čtyřnohé partnery bezproblémově ovládaly. Hřebec, který celé číslo vedl, představoval navíc nádherný exemplář fjordského koně a ani se mi nechtělo věřit informaci, že se jedná o koně již dvaadvacetiletého. Dojmy z póla rozepisovat nebudu, již to učinila Dominika ve včerejší reportáži, mě zaujalo hlavně to, že se dalo hrát i v úzkém prostoru cílové rovinky.

Dostih chladnokrevníkůPosledním bodem programu měl být dostih chladnokrevných koní. Svedla jsem vnitřní boj, zda počkat a nenechat si tuto kuriozitu ujít, ale nakonec jsem to udušena vedrem vzdala, takže pokud jste byl někdo vytrvalejší, napište mi, jaký byl!

AKTUALIZACE: Zaostřeno na haflingy! Rozhovor s Pavlem Liškou!

Fanoušky haflingů jistě potěší, že plním slib a přináším podrobnosti z ranních drezur haflingů a také rozhovor s vítězem této soutěže, Pavlem Liškou. Haflingů věnujících se sportovnímu ježdění u nás není mnoho a ještě méně se jich věnuje drezuře. V Pardubicích byli haflingové k vidění jak v zápřeži, tak na parkuru i ve drezurním obdélníku. Pravda, nebylo jich mnoho, ale jejich výkony zaujaly a příjemně překvapily prý i samotné rozhodčí. Soutěžili ve dvou kategoriích, mladší koně v úloze Z1, ti starší, kteří se sešli jen tři (přičemž dva koně patřili jedné účastnici), se utkali v úloze DD, obtížnosti L. Zvítězil Pavel Liška v sedle desetiletého hřebce St Monty ze stáje JK Iluze Makotřasy. Příznivci drezury je jistě znají i ze závodních obdélníků. A tady je slíbený rozhovor.:-)

Pavel Liška v sedlePavle, váš výkon se, jak jsem slyšela, velmi líbil. Jak jsi byl spokojený?
Já jsem byl spokojený. Závodilo se velmi příjemně, koník byl trochu nervózní z velkého obecenstva, toto byla naše první akce tohoto druhu, na drezurních závodech, kam normálně jezdíme, tolik diváků nebývá. A rachot kočárů, to byl pro Montyho šok.:-) Ale šel dobře, myslím za 71 %.

Jaká byla konkurence?
Byli jsme jen tři, ale jezdkyně, které patřili oba koně, kteří s námi soutěžili, je velmi úspěšná, účastnila se i Mistrovství Evropy. Takže jsem měl samozřejmě velkou radost, že jsme ji porazili. Celkově ale rozhodčí velmi chválili všechny předvedené koně, že chodili moc dobře. U Montyho se moc líbil střední klus a velmi aktivní záď.

Monty je těžší typ haflinga. V současné době jsou ale populární spíš koně lehčí, nebyl to handicap?
Nemyslím si. Ano, ostatní byli spíše lehčího typu, ale co jsem měl možnost zjistit, chovatelé preferují spíš tento starší typ. Protože s koňmi pracují. Nepotřebují drobného koně, potřebují koně, který něco unese a utáhne. Na výstavy je samozřejmě vhodnější moderní typ, tendence ke zušlechťování je teď u koní všude, ale starší typ je univerzálnější. Haflingové vlastně můžou dělat prakticky všecko, tady byli k vidění v zápřeži, i skákali. Právě náš konkurent, hřebec Merlin, se zúčastnil i parkuru. Skáče výborně a je to krásný kůň.

Jaká byla samotná soutěž?
Bylo to zajímavé. Kur jsme jeli ve dvojicích, každý ve svém obdélníku. Občas trochu nevycházela hudba, tak jsme si zastavili a počkali jsme na sebe.:-)

Šampionát haflingů tedy máte zdárně za sebou, máte ještě nějaké plány?
Letos už asi ne. Ale příští rok bychom rádi do Rakouska. Bylo nám to i doporučeno, Rakousko je země halfingů. Monty je momentálně na drezurním stupni S, je dva roky v drezurním tréninku a rádi bychom dál do Sv. Jiří.

Po rozloučení s Pavlem a rychlém obědě mířím ke tribuně zhlédnout královského hřebce a fjordskou čtverylku. Mimoto se můžete těšit na podrobné povídání o pólu.

Již ráno, takže ve vcelku příjemném počasí, proběhla drezurní soutěž haflingů, v níž zvítězil Pavel Liška na plemenném hřebci St Monty. Protože tato dvojka je opravdu skvělá (jak psala včera i Dominika), pokusím se Pavla odchytit a trochu vyzpovídat.

Koně v akci 2011Od deseti potom běží tradiční program, chovatelské ukázky s poměrně podrobným výkladem, ukázky práce chladnokrevných koní, ve westernovém koutku povídání a ukázky westernového ježdění a na pískovém kolbišti další parkurové soutěže. A samozřejmě hromady stánků se vším možným, ty ovšem bylo nejpříjemnější proběhnout hned ráno, dokud tam nebylo moc lidí a nebylo horko. Mladší ročníky by určitě neměly minout prostory pod tribunou, kde se kromě různých chovatelských svazů prezentují i školy mající něco společného s koňmi.

Pokud se ještě na poslední chvíli chystáte, nenechte si ujít odpolední hlavní program v cílové rovince závodiště, kde se po obědě budou ukazovat nejlepší chovatelské kolekce, rej kočárů, uherská kapela v sedlech. Opět bude k vidění pólo, vystoupení Anny Reinbergerové, čtverylka fjordských koní, peruánští koně Paso a další. Zhruba do pěti hodin budete mít o zábavu postaráno.

Chvilku po třetí pak bude možné zhlédnout drahého starokladrubského hřebce Favory Alta, který se stal v poslední době známý skoro všem Čechům jako dar britským královským novomanželům. Určitě si ho nenechám ujít a napíšu vám, jak se mi líbil.:-)

Podobné články

31. mezinárodní výstava koní a veletrh všeho, co k nim patří - Kůň 2024 - se bude konat ve dnech 20. - 22. září na Výstavišti Lysá nad Labem.

Centrum Eden pořádá v sobotu 22. července tradiční Den koní na Edenu, jehož součástí je v letošním roce i trikové ježdění neboli džigitovka v podání…