Equitana 2011: dojmy a zážitky

16. 3. 2011 Dominika Švehlová Autor fotek: Dominika Švehlová

Na úvod upřímné přiznání: pokud se nedá všechno stihnout, vidět a prohlížet na výstavě Koně v akci v Pardubicích, na Equitaně je člověk úplně nahraný! Už první pohled do středečního programu výstavy udělal jasno v našich plánech; žádný systém, prostě prohlížet to, co se namane a co zaujme. Samozřejmě pár tipů, které chceme vidět cíleně, se najde, ale zbytek necháváme náhodě.

Ve středu ráno tedy vcházíme přes press centrum na výstaviště, vyhledáváme český stánek (má naprosto geniálně vyvěšenou českou vlajku, podle které ho už z dálky vidíme) a rozprchneme se každá „svým" směrem.

Hala westernového ježděníNaše výchozí stanovisko, stánek koní Kinských a SCHČT, se nachází v hale 11, hned u předvadiště. Procházím touto halou - a přilehlou desítkou, kde se představují především různé hřebčíny a chovatelské svazy; kromě trakénů, jihoněmeckého svazu, našich koní tu najdeme například i lusitány. V hale číslo 9 zpomaluji u stánků představujících doslova „vše pro vaši stáj a výběh". Zaujal mě zejména vodní kolotoč s vodou a zvláštní vůz za pár koní, který nabízí osobě ležící v „lůžku" nad hřbety koní živou masáž. Tento vůz se později prezentuje i v praxi na předvadišti.

V hale číslo 7 doslova přecházejí oči nad pestrým zbožím laděným především do westernova. Přitáhl mě stánek jihoamerických vystavovatelů (vypadají jako Indiáni), kteří nabízejí naprosto úžasné vlněné svetry a ponča... Jako stvořené pro jezdce, kteří už nechtějí ladit jen do černobílých tónů. Předvadiště v sedmičce právě prezentuje práci žáků Pata Parelliho.

EquiscanJá však mířím do haly číslo 1, která je věnována především veterině a péči o zdraví, kopytům, krmení a vzdělávání v těchto oborech. Podkováři tu mají vlastní koutek, kde prakticky předvádějí výrobu podkov i kování koní. Zaujal mě však nový systém pasování sedel podle „otisku hřbetu" Equiscan. Je to soustava pohyblivého „žebrování", které se přiloží na hřbet koně, vytvaruje a utažením šroubků zpevní. Vodováhou se zjistí celkový sklon hřbetu koně. Do speciálního programu pak lze zapsat úhly jednotlivých žeber i jejich částí a vložit i fotografie hřbetu koně. Celý Equiscan pak lze kdykoli i bez koně podle těchto údajů znovu vytvarovat a podle toho vybírat či vyrábět vhodné sedlo. Firma má ve vzdělávacím koutku k celému procesu názornou video ukázku.

Velmi poučný je anatomický koutek. Jedná se o několik propojených prostor věnovaných jednotlivým orgánům a jejich systémům, kde si návštěvníci mohou prohlédnout kromě videí a počítačových programů i živé (tedy již mrtvé) exponáty končetin, kopyt, hlav, střev... Názorné, poučné.

I v této hale je předvadiště a mě zde zaujala práce na dvou lonžích, kterou představuje Linda Weritz a její žáci z Hippologické akademie IIPKW. Koně pracují na lonžích a jsou ježděni na speciální bezudidlové uzdečce StarBridle. Krom toho, že slečna žákyně tahá celou dobu lonže za sebou po zemi, je jejich prezentace pěkná, kůň se pohybuje uvolněně a dokáže se bez problémů i shromáždit, předvést přeskoky a pod sedlem i pak cvalové piruety.

Odebírám se do haly 6, což je ono největší předvadiště, na kterém se večer bude konat Hop Top Show (bohužel pouze pro jednu z nás - Katku, které byla přidělena funkce fotografa). Já však jdu kouknout na výcvik military koně pod vedením Ingrid Klimke. Usadím se na tribunu a z důvodu asi půlhodinového zpoždění se můžu ještě chvíli kochat předváděním německých chladnokrevných koní rodiny Biesenbachovy: pod sedlem, v bryčkách i branách. Je jich tam opravdu plno.

Rej chladnokrevných koní

Podobné články
Velkolepá “Fantasy Show”, která byla jedním z vrcholů programu veletrhu For Horse 2019

Michal Bednář již na světovém šampionátu v Moskvě prokázal, že v trikovém ježdění patří k absolutní světové špičce. Letos na podzim to ale v…

31. mezinárodní výstava koní a veletrh všeho, co k nim patří - Kůň 2024 - se bude konat ve dnech 20. - 22. září na Výstavišti Lysá nad Labem.