Martina Hannöver – Výcvik mladého koně

30. 3. 2023 Martina Hannöver Autor fotek: Archiv THM Překladatel: Barbora Linhartová Zdroj: The Horse Magazine URL zdroje: www.horsemagazine.com

Martina Hannöver v rozhovoru pro magazín The Horse popisuje práci podle korektních principů výcviku mladého koně. „Není v tom žádné tajemství, práce s mladými koňmi je vždy stejná. Snažím se, aby chodili rovně a dopředu, aby se zadní nohy pohybovaly po stejné linii jako ty přední. Koně se musejí naučit chodit skrz tělo do ruky jezdce, musejí se naučit, že otěže a udidlo nejsou nic hrozného, musejí být rádi, že mají kontakt. Když nemáte nic v ruce, nemůžete dát zádrž. Je to jako v autě, když nejede dopředu, nemůžete použít brzdu.”

LooseEdit.jpg

Takto se snažím jezdit mladší koně. Hluboko, někdy dokonce trochu za kolmicí. Záleží na koni, některý se cítí pohodlněji a bezpečněji, když je trochu za kolmicí, ale když jde jezdci opravdu do ruky, tehdy jde skutečně skrz tělo.

LooseCanterEdit.jpg

Práce mladého koně je opakující se a jednoduchá:

Dělá krok, klus a cval, jaké cviky, to závisí na koni. Nedávno jsem s jedním koněm zkoušela přechody krok/cval, cval/krok a tam jen chci, aby se kůň cítil příjemně, aby se učil moje pomůcky a porozuměl jim. Nezáleží moc na tom, kde má hlavu, neměla by být moc natažená dopředu, protože pak jde kůň proti ruce a udidlu a může mu to být v zádech nepohodlné a nechce pak jít dál dopředu.

ForwardTrotCh.jpg

Threeyearold2SF.jpg

Vždy používám plec vpřed, abych koně narovnala. Dělám hodně změn – rovně, pak kruh, pak zase rovně a kruh. Nechodí jen pořád podél stěny, tři nebo čtyři cvalové skoky, pak na kruh, aby se naučil chodit rovně a ohýbat se. Je mnohem snazší naučit Grand Prix koně cikcak, když se od začátku naučil, jak se na holeň narovnat, na měkkém přilnutí a ohnout se a pak jít přímo. 

MartinaUber.jpg

Měňte to, co děláte. Tolik koní si prostě zvykne jít dopředu podél dlouhé stěny, že už nenesou váhu na zadních nohách. Pak se vracím k ohýbání, protože je pro ně jednodušší, aby nesli váhu na kruhu, tak se naučí, aniž by se báli, poslouchat a počkat a přejít do shromážděnějšího cvalu.

SoftenInsideRein-1.jpg

Zkoušela jste povolit a nabídnout vnitřní otěž, abyste se ujistila, že kůň přijímá vnější kontakt?

Vnější otěž, je vždycky takový telefon, tak mluvíme s našimi koňmi.

A stranová práce?

Pracuji na překrocích bez ohnutí – na ustupování na holeň – tak aby se uvolnili v plecích a když jsou starší, je jednodušší je naučit letmý přeskok, protože čekají. Mladší koně, se kterými trénujete překrok, pak prostě znají holeň jen jako pomůcku, která je tlačí dopředu nebo je kontroluje, ale ne k postrčení do strany. Pak skončíte s tím, že jdou příliš dopředu, příliš do ruky a nemůžete s nimi jet hezký překrok a nemůžete je naučit přeskok. Při této práci jsou koně v sedmi letech opravdu silní ve hřbetu, ne ztuhlí, ale silní ve svalech za sedlem.

SoleilCounterC.jpg

Učíte mladé koně kontracval?

Snažím se, pokud se to naučí snadno, ale někteří koně mají tak velký cval, že je do tohoto cvičení netlačím, protože nechci koně, který stráví celý život na nižší úrovni, chci koně, který se dostane do Grand Prix. 

Kdy si začnete hrát s přeskoky?

Kdykoliv mi je nabídnou. Pokud nejde přeskok skutečně proti mně, pak je to v pořádku. Pokud udělají změnu, jsou v rovnováze a chtějí jenom udělat správnou věc, pak je za to netrestejte.

Jaký dojem se snažíte vyvolat v úloze s pětiletým koněm?

SoleilEnt.jpg

Že se opravdu sám nese. Že je rovný – viděla jsem na německém šampionátu mnoho koní, kteří rovní nebyli. Podle mého názoru je to jedna z prvních věcí, jezdit koně dopředu a udržet ho rovného, to je nejdůležitější bod ježdění. Na úrovni pětiletých se můžete opravdu snažit o pěkné zastavení, hezké kruhy – znovu držet zadní nohy v linii s předními, držet celou dobu rytmus, nabízet jim otěže při cviku überstreichen (pozn. překladatele „přejet rukou po hřívě“), to je to, co chtějí rozhodčí vidět. Správné ohnutí na obě ruce, v rozích, na kruzích. Myslím, že to je velmi dobrá úloha.

SoleilCanter-1-1.jpg

Úlohu pětiletých mohou chodit koně, kteří jsou opravdu klidní, nejsou příliš pod tlakem – pokud mají krok, klus a cval, to je to nejdůležitější.

Nezapomeňte ale, že z některých koní, kteří jsou pro úlohu pětiletých možná až příliš horkokrevní, mohou být dobří koně pro Grand Prix, až budou starší – je to jako u lidí, podívejte se na mě.

Další tipy k výcviku od Martiny se dozvíte v pokračování našeho článku, který bude zveřejněn ve čtvrtek 6. dubna.

Podobné články

Vyzkoušejte praktický trénink, který zaměstná tělo i hlavu. Kužely jsou na místě hned, můžete začít!

Jak souvisí prostupnost a poslušnost s přechody? A intenzitou našich pomůcek? Co dělat, pokud kůň reaguje nežádoucím způsobem? Právě tomu se ve svém…