Na národní závody a mistrovství ČR ve všestrannosti na závodišti v Pardubicích se chystá přes 200 koní

5. 8. 2010 Dušan Korel

Týden po evropském šampionátu mladých jezdců se na Dostihovém závodišti v Pardubicích bude opět bojovat o mistrovské tituly ve všestrannosti. Tentokrát půjde o domácí medaile v kategoriích juniorů a pony. Mistrovství se uskuteční v sobotu 7. srpna a v neděli 8. srpna. Spolu s ním se ve zdejším areálu budou konat národní závody v této jezdecké disciplíně.

O nadcházející soutěž na Dostihovém závodišti v Pardubicích je mezi jezdci obrovský zájem. Přihlášeno je 201 koní, což je více než dvojnásobný počet než o minulém víkendu. A o šedesát více než při těchto závodech před rokem.

„Takový počet přihlášek nás až zaskočil. Je vidět, že počet jezdců ve všestrannosti v České republice přibývá," pronesl Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku a.s. Pardubice a zároveň autor trati. „S některými jezdci z okolí jsme se domluvili, že budou se svými koňmi dojíždět domů. A v areálu jsme postavili ještě dvacet mobilních boxů, protože kapacita stájí nestačí," dodal.

Nečekaně vysoký počet přihlášek je zřejmě způsoben nedávným evropským šampionátem. „Určitě prospěl účasti v národních závodech. Každý si chce zajet na trati, kde se konalo mistrovství Evropy," řekl Jaroslav Grodl. „A podstatnou roli pochopitelně hraje i zázemí závodiště, které jezdcům a koním nabízí kvalitní podmínky ve všech směrech."

Víkendový program na Dostihovém závodišti v Pardubicích bude opravdu nabitý. Uskuteční se zde osm soutěží:

  • mistrovství ČR starších juniorů 17-18 let,
  • mladších juniorů 14-16 let,
  • pony P,
  • pony ZK a dále
  • stupeň Z - Hobby,
  • stupeň ZL,
  • stupeň L jako 2. ročník Memoriálu Milady Barešové a
  • CIC1* o Cenu Klipa.

Nejpočetněji obsazenou kategorií bude stupeň ZL, v němž je přihlášeno 68 dvojic. Naopak nejméně jich je v mistrovství ČR starších juniorů, v němž se představí pět startujících. „Byli jsme ale mile překvapeni třeba počtem přihlášek v obou kategoriích pony nebo v mladších juniorech," poznamenal Jaroslav Grodl.

V soutěži CIC1* je přihlášeno 17 dvojic. Bude mezi nimi například i Jiří Machovec, jenž v Pardubicích startoval před týdnem při mistrovství Evropy mladých jezdců. Tentokrát se představí s koněm Largo MZLU. Na startu by se rovněž měli objevit Lubomír Vrtek a Petr Pejřil, kteří se o minulém víkendu zúčastnili dvouhvězdičkové soutěže na Dostihovém závodišti.

Přestože se jedná o národní závody, zúčastní se jich i startující ze Slovenska a Rakouska. Bude mezi nimi mimo jiné rovněž tradiční účastnice pardubických soutěží Margit Appelt z Rakouska, která má na svém kontě účast na olympijských hrách v roce 2004 v Aténách.

„Jedná se mimo jiné i o jedno z kol seriálu Eventing Riders Tour," připomněl Jaroslav Grodl.
Soutěž odstartovala v dubnu v rakouském Tuln-Neuaigenu. V květnu pokračovala v maďarském Kaposváru a v červenci na Slovensku v Tatranské Lomnici. Nyní se přesouvá do Pardubic. „U nás bude poslední čtvrté kolo," poznamenal Jaroslav Grodl.

Soutěže začnou v sobotu 7. srpna v 7.00 hodin a jezdit se bude až do podvečera. Na programu bude nejprve drezura, která bude probíhat na dvou obdélnících na pískovém kolbišti. Do čtyřiceti minut po jejím absolvování se dvojice přesunou na sousední trávu, kde je čeká parkur.

V neděli 8. srpna od 8.00 hodin se bude konat kros na dostihové dráze. „Jednohvězdičková soutěž a stupeň L se pojedou na trati mistrovství Evropy, ale ve zkrácené verzi. Pro ostatní je trať vytyčena tradičně kolem lesíku," uvedl Jaroslav Grodl.

Diváci mají po oba dny vstup zdarma. Nedělní kros už tradičně mohou sledovat přímo z dostihové dráhy ve vyhrazených prostorech.

Předběžné startovní listiny do jednotlivých soutěží najdete přiložené pod článkem.

Podobné články

Podzimními závody všestrannosti byla v Pardubicích uzavřena také jezdecká sezóna. Na dostihovém závodišti se od pátku do neděle soupeřilo o vítězství…

Druhým dnem pokračovaly podzimní závody pardubické všestrannosti. Tři ze sedmi vypsaných soutěží znají už své vítěze. O zbývajících se rozhodne v…