Mondial du Lion 2004

30. 10. 2004 Zuzana Šedá Autor fotek: Les Garennes

Ve dnech 14. – 17.10 2004 se ve francouzském národním hřebčíně Haras National du Lion d’Angers uskutečnilo Mistrovství světa mladých koní v soutěžích všestrannosti. Soutěží pro šestileté a sedmileté koně se zúčastnilo celkem 101 dvojic z 20 zemí. Za ČR to byli Petr Myška – VIKY v soutěži 6-ti letých, Jiří Kornalík – GINN FIZZ a Jaroslav Hatla – KARLA v soutěži 7-mi letých.

Česká ekipa dorazila do francouzského jezdeckého střediska již 10.10. Při příjezdu je přivítal vytrvalý déšť, který přetrval po celou dobu závodů. Ve vedení ekipy se střídali MVDr. Petr Přikryl a Zorka Krásná.

Soutěže začaly ve čtvrtek 14.10. drezurními zkouškami šestiletých koní. Nejlépe si vedl M. Jung na BIRKHOF’S GRAFENSTOLZ T (GER) před D. Pohl na BANDIT 277 (GER) a K. Laghouag s KALOUBET DE CROLLON (FRA). P. Myška s Viky dosáhl výsledku 71.10 trestných bodů, který stačil pouze na 41. místo ze 43 jezdců.

V soutěži sedmiletých, která začala 15.10., se ujal vedení účastník Olympijských her N. Touzaint na JOKER D’HELBY (FRA) před K. Dixon s SMART ENOUGH (GBR) a E. Sans na JERICO DU NOYER (FRA) kteří dosáhli shodného výsledku 46.00 trestných bodů. J. Hatla s KARLOU získal 61.20 tr.b. (44.) aj. Kornalík s GIN FIZZEM 86.00 tr.b. (58.). Soutěže sedmiletých se zúčastnilo 58 dvojic. Sobotní cross byl zasazen do krásného prostředí hřebčína a do jeho okolí. Tratě obou crossů, postavené na perfektním travnatém podkladu, byly velmi těžké, ale oproti minulým letům pořadatelé vybudovali doplňující lehčí varianty, které si jezdci pochvalovali. Návštěvnost se pohybovala kolem 30 000, ale oproti českým fanouškům byla spíše komornější a nepovzbuzovala tolik závodící dvojice.

Soutěže šestiletých se jela úrovni CIC**. Většina dvojic přešla cross pouze s penalizací za čas. Vedení udržel M. Jung (GER) na druhé místo se posunula K. Laghouah (FRA) a na třetí se propadla D.Pohl (FRA). P. Myška s VIKY získal 28.00 tr. b. za čas a postoupil na 37. místo.

V soutěži sedmiletých, úroveň CCI** zůstal ve vedení N. Touzaint (FRA), před K. Dixson (GBR) a na třetí místo se probojovala L. Fredericks (AUS). Bohužel E. Sans byl z nadějného druhého místa vyloučen v crosse. J. Hatla s KARLOU získal pouze 7.20 tr.b. za čas a posunul se na 40. místo. J. Kornalík s GIN FIZZEM měli zastavení v crosse ke které se ještě připočítávala penalizace za čas. Celkově 26 tr. b. za cross znamenalo 50. místo.

Nedělní parkur přinesl pro mnohé dvojice další trestné body. V soutěži šestiletých si vítězství nenechal ujít M. Jung na BIRKHOF’S GRAFENSTOLZ T (GER) s počtem 47.50 tr. b. Druhé místo získala díky čistému parkuru P. Patsu na KOLOMBIA (FIN) s počtem 50.00 tr.b. a třetí dokončila K. Laghouag na KALOUBET DE CROLLON (FRA) s 51.60 tr.b. P. Myška s VIKY nasbírali na parkuru 19 tr. b. Dohromady bylo jeho konto zatíženo 118.10 tr. b., které stačilo na 38. místo.

V soutěži sedmiletých zvítězil N. Touzaint na JOKER D’HELBY (FRA) s počtem 45.80 tr.b. před J. TEULERE na SAN JOSEPH DU PAON (FRA) s 47.20 tr.b. a třetí dokončila K. Laghouag na JOCONDE DE TRIBALLE (FRA) s 49.00 tr.b. J. Hatla s KARLOU získal na parkuru dalších 10 tr. b., dohromady jich nasbíral 78.40, což stačilo na 41. místo.
J. Kornalík s GINN FIZZEM zatížil své konto dalšími 16 tr. b. na parkuru a celkový počet 128.00 tr. b. znamenal 48. místo.

Závěrem mohu jen celé závody pochválit, pořadatelé zvládli svou úlohu na výtečnou a připravili výborné zázemí jak pro jezdce s koňmi, tak pro personál. Nezbývá než doufat, že příště uvidíme na startovních listinách více českých dvojic..