Mistrovství Evropy juniorů ve všestrannosti 2003 - přípravy pod redakční lupou

31. 7. 2003 Helena Görnerová Autor fotek: Jiří Bělohlav

Ve dnech 7. - 10. srpna 2003 se poprvé v historii bude v České republice konat Mistrovství Evropy v té nejnáročnější ze všech jezdeckých disciplín - všestrannosti, neboli military. V papírových médiích se zatím objevilo pohříchu málo informací, přesto, že propagace akce již na českých i zahraničních kolbištích "jede" několik týdnů. Jak je tedy vlastně zajištěno Mistrovství po stránce organizační? Koho na pardubickém kolbišti uvidíme? A co se chystá pro účastníky i diváky zajímavého?

Každé Mistrovství Evropy samozřejmě podléhá přísným požadavkům po stránce organizační, nelze tedy ani pomyslet na to, že by cokoliv nemělo být stoprocentní. Přípravy na akci takového charakteru probíhají několik měsíců předem, a to v několika úrovních. Uveďme si pro začátek důležité údaje.

ME juniorů ve všestrannosti se koná ve dnech 7. -10. 8. 2003 na pardubickém závodišti.

Pořadateli ME jsou Dostihový spolek, a.s. společně s Českou jezdeckou federací, záštitu nad šampionátem převzala ministryně školství, paní Petra Buzková. Svou podporu vyjádřilo i město Pardubice, prostřednictvím svého primátora, ing. Jiřího Stříteského, který sboru mezinárodních rozhodčí nechal v první večer mistrovství připravit slavnostní večeři.

Po stránce finanční se podařilo nalézt silného generálního sponzora, společnost SKANSKA DS, a.s. (která je mimochodem největší stavební skupinou na českém trhu). Na sobotní cross-country je díky úsilí ing. Kunáta sponzorsky zadáno již všech 30 skoků.

Po stránce technické prošlo i samotné závodiště nutnými úpravami. Kompletní rekonstrukci prodělala věž rozhodčích, která dostala mj. novou elektroinstalaci a zasklení. Úpravy směrem k větší bezpečnosti a pohodlí doznalo boxové ustájení. Mezi další "efektní drobnosti" například patřila i pravidelná a vydatná závlaha a přihnojování travnatého kolbiště, tak, aby jeho kvalitu nijak neovlivnila ani současná dlouhotrvající sucha.

Stavba trati, které velel vedoucí české ekipy, pan Jaroslav Grodl, probíhala několik týdnů za občasných konzultací přímo s technickým delegátem šampionátu, Tomem Ryckewaerdsem. V názorech na její kvality panovala shoda, v průběhu stavby byly navrženy pouze kosmetické úpravy čtyř skoků (3 snížit, 1 zúžit). Na tomto místě je vhodné zmínit, že military je v Pardubicích teprve čtvrtým rokem; od samého počátku při jejich organizaci stojí kromě J. Grodla i zaměstnanec Dostihového spolku a známý fotograf, Jiří Bělohlav. Pro mistrovství bylo v letošním roce postaveno 14 zcela nových překážek, v poměrně rekordním čase se zde tedy celému týmu podařilo z nuly dojít přes loňské první závody s mezinárodní účastí (6 států) až k metě evropské. Zhruba měsíc před konáním akce přijel Tom Ryckewaerds na pardubické závodiště oficiálně převzít trať. Při této příležitosti s potěšením konstatoval, že je připravena v kvalitě, odpovídající tak významné mezinárodní akci a převzal ji proto bez připomínek. Pro zajímavost snad ještě uveďme, že Tom bude technickým delegátem i na OH v Aténách.

V neposlední řadě začala před několika týdny i propagace akce - distribuce tiskovin směrem k potenciálním návštěvníkům v rámci nejrůznějších sportovních akcí. Dvoujazyčné, česko-anglické informační "skládačky" a propagační samolepky putovaly např. na CAI Nebanice, soutěže všestrannosti v Kolesách, Humpolci, na kvalifikační kola Zlaté Podkovy (Pecínov, Loštice, Šumperk) a dokonce i na výjezdy české reprezentace ve všestrannosti na závody zahraniční (Německo, Rakousko aj.). Oficiální tiskové konference proběhnou v příštím týdnu, 5. 8. 2003 v Praze i Pardubicích.

Příjezd prvních ekip, irské a portugalské, do dějiště ME se očekává z neděle na pondělí. V pondělí doplní organizační tým i již zmíněný technický delegát šampionátu, T. Ryckewaerds.


Soutěžící

Vzhledem k termínu definitivních přihlášek, 2. 8. 2003, ještě není znám oficiální seznam startujících ani přesný časový harmonogram. K dnešnímu dni je ale nominativně přihlášeno 15 zemí (AUT, BEL, BUL, CZE, FRA, GBR, GER, HUN, IRL, ITA, NED, POL, POR, SUI, SWE), z toho 14 družstev. V družstvech jde za celou historii konání ME o rekordní počet.

Vedoucím české ekipy je pan Jaroslav Grodl, který je zároveň duší military na pardubickém závodišti a externě v této oblasti se závodištěm spolupracuje. Trenérkou českého týmu je paní Daniela Diringerová.

Naši zemi budou reprezentovat:
Kateřina Janusová, 16 let / Best Plan (TJ Sever Liberec)
Marcela Šedá, 18 let / klisna Clementain (JK Ideas Brno)
Richard Krobot, 17 let / Triwald (JO Šumperk)
Vojtěch Vodstrčil, 18 let / klisna Leontýna (JK Amír Rudná pod Pradědem,)

Všichni prošli sportovními centry mládeže, která v ČR fungují třetím rokem a zúčastní se nejen soutěže jednotlivců, ale poprvé v historii ČR i soutěže družstev. Drezúru trénuje Daniela Diringerová, parkur ing. Jan Kutěj, cross J. Grodl. Kvalifikační podmínky splnilo více českých juniorů, bohužel zdravotní stav koní momentálně nedovoluje start na závodech této obtížnosti. Doufejme tedy v budoucnost - současný, poměrně nový systém výchovy jezdců, kteří postupují přes kategorii pony do kategorie žákovské, juniorské a posléze kat. mladých jezdců, umožňuje jezdcům trvalé zlepšování a odpovídající postup a dává předpoklady k tomu, aby i nadále bylo družstvo juniorů stavěno stabilně.


Doprovodný program aneb vše pro účastníky

Akce charakteru Mistrovství Evropy musí pochopitelně zajistit mnohé. Odpovídající ustájení pro koně, ubytování a stravování funkcionářů závodů, rozhodčích, vedoucích ekip, jezdců, ošetřovatelů a ostatních členů výprav. Závody jsou též velkou společenskou událostí a musí proto soutěžícím zajistit i vhodný doprovodný program. Jaký bude ten pardubický?

Středa, 6. 8. 2003
V dopoledních hodinách proběhne první veterinární inspekce, odpoledne losování startovního pořadí.
Večer, v 19.00 hodin, bude na pardubickém zámku za přítomnosti hejtmana ing. Romana Linka a primátora ing. Jiřího Stříteského ME ve velkém stylu zahájeno. V chystaném programu vystoupí vlajkonoši, trubači v renesančních kostýmech, skupina historického šermu (stafáž + vystoupení), večer zakončí slavnostní raut v Rytířském sále.

Čtvrtek, 7. 8. 2003
Drezúrní soutěže
Pro účastníky, kteří budou startovat až v pátek, je připravena v dopoledních hodinách návštěva NH Kladruby, odpoledne pak návštěva hřebčína Slatiňany a prohlídka hipologického muzea.
V 18.00 hodin bude mezinárodní sbor rozhodčích hostem primátorem města Pardubice na pardubické radnici, kde je přichystána již zmíněná společná večeře.

Pátek, 8. 8. 2003
Drezúrní soutěže
Účastníci mistrovství si "prohodí role" jak na kolbišti, tak v rámci doprovodného programu z předchozího dne. Pro dospělý doprovod jezdců je poté připravena večerní prohlídka pardubického pivovaru, spojená (jak jinak ;) s ochutnávkou a večeří přímo v pivovarské restauraci.

Sobota, 9. 8. 2003
Cross-country
Pro všechny účastníky mistrovství připravila Česká jezdecká federace slavnostní večeři.

Neděle, 10. 8. 2003
Skoková soutěž
V odpoledních hodinách zakončí mistrovství závěrečný ceremoniál, pojatý striktně v duchu českých tradic a pardubického kraje. Muzikanty přiveze před tribuny formanský vůz, tažený párem patřičně postrojených chladnokrevných koní. V roli vlajkonošů se představí členové folklórního souboru Radost, kteří zároveň svým vystoupením lidových tanců z Domažlicka vyplní pro diváky jinak neatraktivní pauzy, potřebné k úpravě místa pro dekorování. Členové pardubické Radosti (kteří mimochodem vystoupením na ME pod vedením profesorky Vítkové završí své přípravy na turné po Jižní Americe), budou v pardubických krojích asistovat i u předávání cen.
Nad kolbištěm budou, jak vyžaduje dobrý mrav, po celou dobu šampionátu vlát vlajky FEI, ČJF, pořadatelské země a vlajka města Pardubic. Nad vestibulem tribuny D budou zároveň vyvěšeny vlajky všech účastnických zemí.


Ceny pro soutěžící

Vzhledem k tomu, že se jedná o soutěže juniorů, nejsou ceny peněžní, ale věcné. Připraveny jsou broušené poháry pro soutěž jednotlivců, kovové pro družstva, medaile, floty, sedla firmy Hauser, uzdečky, deky, krmiva aj. Každý účastník navíc obdrží účastnický flot, účastnický list, stájovou plaketu s logem ME, drobné upomínkové předměty a propagační materiály města Pardubice i pardubického kraje i závodiště.


Maximum i pro návštěvníky

Samozřejmostí je i příprava odpovídajícího a příjemného prostředí pro diváky.

Velký důraz kladou pořadatelé na bezpečnost a ostrahu celého areálu. Po dobu 24 hodin ji proto bude již od 4. 8. zajišťovat bezpečnostní agentura Group4. Zabezpečeny tak budou i stáje, do kterých se dostanou pouze oficiální členové výprav a majitelé koní (pro zajímavost, každé výpravě bude přidělena i vlastní hosteska). Po celou dobu konání mistrovství bude fungovat i 24hodinový dispečink, který bude řešit veškeré problémy účastníků i návštěvníků.

Na sobotní cross-country bude nasazeno sedm příslušníků Městské policie Pardubice, kteří budou dohlížet na bezpečnost návštěvníků při jejich pohybu přímo v rámci tratě - neboť dobrou tradicí těchto závodů je, že diváci mohou nejatraktivnější část soutěží sledovat z bezprostřední blízkosti.

Diváci si budou moci na místě samozřejmě zakoupit tištěný dvojjazyčný (čj/an) program závodů, mj. s plánky tratí, textem drezúrní úlohy atp., dle běžného evropského standardu. K dnešnímu dni je též přihlášeno zhruba 20 vystavovatelů s koňskou tematikou, kteří svou přítomností divákům doplní možnosti jejich vyžití v areálu.

Pro návštěvníky závodiště je zajištěno stravování ve dvou kategoriích. V přízemí vestibulu D jídlo, podávané v plastovém nádobí, v 1. patře pak restaurace klasická. Vyznavači rychlého občerstvení si také nemusí zoufat - pro ně je v Pardubicích připravována řada stánků. Použití toalet, vhodně rozmístěných v areálu, je bezplatné. Parkování bude po celé čtyři dny též bezplatné, v areálu závodiště a jeho bezprostřední blízkosti. Navigaci řidičům zajistí informační a směrové cedule, posílené na kritických místech poučeným personálem.

Ceny vstupenek na Mistrovství Evropy jsou vskutku velmi příznivé. Na čtvrteční a pateční drezúry, které bývají pro laické diváky méně atraktivní, je vstup pro všechny návštěvníky ZDARMA. Pořadatel se pro tento krok rozhodl právě proto, aby podpořil návštěvnost této zkoušky. V sobotu a v neděli bude vstupné na závodiště 50 Kč pro dospělé, zdarma pro děti do 15 let. Za minimální cenu vidět na vlastní oči evropskou špičku, to se opravdu nepodaří každý rok.


Speciální videokazeta

Celý čtyřdenní program bude snímán vnitřním televizním okruhem, takže návštěvníci budou moci sledovat dění na trati či v drezúrním obdélníku na televizních obrazovkách v celém areálu - například i z restaurace pod tribunami. Z průběhu celého mistrovství, včetně zahajovacího a závěrečného ceremoniálu, pak bude pořizován videozáznam, který mohou zájemci na DS zakoupit či předobjednat za pomoci Equichannelu na speciálním e-mailu me2003@equichannel.cz

Cenu kazety není prozatím bohužel možné odhadnout a bude ještě upřesněna. Pokud ale již nyní víte, že se na mistrovství nedostanete a přesto byste rádi věděli, jak probíhalo, doporučujeme této možnosti využít.


Za poskytnutí informací a vstřícný přístup děkuji ing. Jiřímu Kunátovi, manažeru Dostihového spolku a.s.

Pořadatelé by tímto rádi veřejně poděkovali sponzorům české ekipy, firmám p. Hauzra a p. Šebesty, kteří se jako první sponzoři v historii podíleli na vybavení našeho juniorského týmu. Díky nim budou mít čeští jezdci vybavení, srovnatelné se zahraničními účastníky soutěží.

Zítra vám přineseme nákresy jednotlivých překážek crossu a další praktické informace k ME. Budete-li mít již nyní jakékoliv dotazy (či vzkazy ;) na organizátory akce, připojte je, prosím, k článku do diskuze. Jako vždy vám sdružení Equichannel zajistí potřebný informační servis :)

Příbuzné články:

 

Související odkazy:

 

Důležité kontakty:
Dostihový spolek, a.s., tel.: +420 466 797 111, fax: +420 466 335 304, racecourse@ipnet.cz, web: www.pardubice-racecourse.cz

Podobné články

Podzimními závody všestrannosti byla v Pardubicích uzavřena také jezdecká sezóna. Na dostihovém závodišti se od pátku do neděle soupeřilo o vítězství…

Druhým dnem pokračovaly podzimní závody pardubické všestrannosti. Tři ze sedmi vypsaných soutěží znají už své vítěze. O zbývajících se rozhodne v…