Kvalifikaci Zlaté podkovy ve všestrannosti na Dostihovém závodišti v Pardubicích vyhrála Radka Dvořáková s Damonem 2

17. 4. 2011 Dušan Korel Autor fotek: Jiří Bělohlav

Druhý víkend po sobě na Dostihovém závodišti v Pardubicích patřil nejnáročnější jezdecké disciplíně. Tentokrát se v areálu u Taxisova příkopu naplno rozběhl kvalifikační seriál pro 46. ročník věhlasné Zlaté podkovy ve všestrannosti. Součástí úvodní kvalifikace bylo rovněž mistrovství východočeské oblasti.

Dvoudenního klání na pardubickém závodišti se zúčastnilo celkem 113 dvojic. Na startu se objevili nejen tuzemští koně a jezdci, ale přijeli i zástupci Slovenska. „S počtem startujících jsme určitě spokojeni. Při krosu došlo ke dvěma pádům. Jeden z nich skončil lehčím otřesem mozku. Koně jsou však zdraví, což je pozitivní. Určitě to tedy byly kvalitní závody, které znovu potvrdily, že všestrannost na pardubické závodiště patří," pronesl Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku a.s.. „Při krosu jsme stejně jako před týdnem znovu využili oranici na opracoviště. Počasí nám přálo, takže jsme minimalizovali pohyb koní po trávě, která zůstala ušetřena. Tento model se nám osvědčil."

Kvalifikace Zlaté podkovyHlavní soutěží kvalifikačního klání byla Zlatá podkova, jež se konala zároveň jako Memoriál MVDr. Vladimíra Matouška. V konkurenci 19 startujících byla nejúspěšnější Radka Dvořáková s Damonem 2 z JK Cavalier Rynárec. „Jsem moc spokojená. Damon šel výborně hned od začátku," pochvalovala si Radka Dvořáková, která se Damonem 2 už dokázala vyhrát finále Zlaté podkovy v Humpolci v letech 2008 a 2010.

Šestinásobná vítězka finále Zlaté podkovy, která se spolu se Stanislavem Závorkou dělí o pozici rekordmana v počtu vítězství v této soutěži, byla s Damonem 2 po úvodní drezuře druhá za Andreou Lesákovou se Seržantem 1. V parkuru se však už posunula do vedení a v krosu zkušená jezdkyně, která při loňské výstavě Koně v akci v Pardubicích převzala od vydavatelství Profi Press ocenění pro královnu české všestrannosti, potvrdila své vítězství.

„Radka předvedla svou zkušenost. Damon vypadal výborně na kondiční zkoušce a velmi dobře skákal," pronesl Jaroslav Grodl.

Druhé místo ve Zlaté podkově vybojoval Lubomír Vrtek s Davosem 1 (JK při SOUZ Horní Heřmanice), třetí skončila Andrea Lesáková se Seržantem 1 (JK Azavero). „Konečné pořadí není nijak překvapivé. Dvořáková, Vrtek, Lesáková a také Míla Příhoda měli dobře připravené koně. Čekalo se od nich, že budou vpředu," pronesl Jaroslav Grodl.

Stříbrná podkova, která byla nejpočetněji obsazenou soutěží díky 45 startujícím dvojicím, přinesla dvojnásobný úspěch Miloslavu Příhodovi z JK Gold Star. Mladý reprezentant se svými koňmi vybojoval první dvě příčky konečného pořadí. Zvítězil s Johankou 2 a skončil druhý s Casperem 4, s nímž před týdnem vyhrál hlavní soutěž Ceny hejtmana Pardubického kraje. Jako třetí se umístila Michaela Kvapilová s koněm Leon De Beyssac (TJ Hřebčín Kubišta).
„Podle očekávání se prosadil Míla Příhoda. Zase žádné překvapení. Měl kvalitně připravené koně," pronesl Jaroslav Grodl.

V Bronzové podkově byla nejúspěšnější Klára Altová s Radiantem z JK Humpolec. Druhá skončila Kristýna Vávrová s Expertem 1 (JK Beta Chrášťany) a třetí se umístil Antonín Vrtek s Diránem 1 ((JK při SOUZ Horní Heřmanice). „V tomto případě je vítězství svěřenkyně trenéra Kusého trochu překvapením," poznamenal Jaroslav Grodl.

Soutěž nadějí, která byla poslední ze čtyř postupových soutěží, se stala kořistí Petra Myšky s koněm Paso Doble 1 (Jezdecký klub Isabel). Další dvě medailová místa vybojovala Blanka Závodská z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Druhá skončila s Migelem-K a třetí s Contikem-K.

Kromě čtyř postupových soutěží byl součástí programu rovněž Hobby stupeň Z. Vítězkou se stala Adéla Faltusová se Sibirem (Jezdecký klub Zámecký Vrch). Druhá skončila Lucie Příhodová s Belgradem (JK Pam) a třetí byla Lucie Hlavatá s Kailou (JS Slavíkov). „Soutěž Hobby je určena především pro jezdce a koně, kteří chtějí okusit všestrannost. Proto jsme rádi, že se na startu zase objevily další nové tváře," řekl Jaroslav Grodl.

V rámci kvalifikace Zlaté podkovy se na pardubickém závodišti konalo i mistrovství východočeské oblasti. V kategorii seniorů zvítězil Martin Maivald s Harwym (JK Janov). Titul mezi juniory a mladými jezdci vybojovala Michaela Kvapilová na koni Leon De Beyssac (TJ Hřebčín Kubišta).


Konečné výsledky

Zlatá podkova - Memoriál MVDr. Vladimíra Matouška (19 startujících)

1. Radka Dvořáková - Damon 2 JK Cavalier Rynárec 48,59
2. Lubomír Vrtek - Davos 1 JK při SOUZ Horní Heřmanice 52,59
3. Andrea Lesáková - Seržant 1 JK AZAVERO o.s. 53,98
4. Lubomír Vrtek - Dallas 1 JK při SOUZ Horní Heřmanice 56,09
5. Miloslav Příhoda - Gomba 1 JK Gold Star o.s. 56,41


Stříbrná podkova (45 startujících)

1. Miloslav Příhoda - Johanka 2 JK Gold Star o.s. 45,36
2. Miloslav Příhoda - Casper 4 JK Gold Star o.s. 49,92
3. Michaela Kvapilová - Leon De Beyssac TJ Hřebčín Kubišta 52,14
4. Zuzana Šmídová - Rosa 1 Jezdecká stáj Permanent 52,14
5. Andrea Beranová - Tina Turner JK Humpolec 52,34


Bronzová podkova (17 startujících)

1. Klára Altová - Radiant JK Humpolec 54,75
2. Kristýna Vávrová - Expert 1 JK Beta Chrášťany 58,88
3. Antonín Vrtek - Diráno 1 JK při SOUZ Horní Heřmanice 61,30
4. Marianna Faladová - Agapi JS Concordia 63,50
5. Tomáš Němec - Domin Jezdecká společnost Vysoká 64,13


Soutěž nadějí (17 startujících)

1. Petr Myška - Paso Doble 1 Jezdecký klub Isabel 42,75
2. Blanka Závodská - Migelo-K Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. 57,38
3. Blanka Závodská - Contik-K Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. 63,25
4. Adéla Svobodová - Dynamic´s Lady-SL Jezdecký klub Pastviny 63,25
5. Patrik Eibner - Makelo Du Roy Slovensko 63,75


Hobby soutěž stupně Z (15 startujících)

1. Adéla Faltusová - Sibir Jezdecký klub Zámecký Vrch 55,59
2. Lucie Příhodová - Belgrad JK PAM 61,04
3. Lucie Hlavatá - Kaila JS Slavíkov 62,21
4. Karolína Benešová - Poema JK Horní Počernice 62,44
5. Martina Frenclová - Fido Trimstar JK Loštice 63,56


Mistrovství východočeské oblasti - senioři (6 startujících)

1. Martin Maivald - Harwy JK Janov 62,61
2. Petr Myška - Sandrik Jezdecký klub Isabel 92,99
3. Barbora Pospíšilová - Biba Classy Jezdecký spolek Kolesa o.s. 94,74
4. Tomáš Kocián - Capitol 1 SK Hlavice 117,59


Mistrovství východočeské oblasti - junioři, mladí jezdci (8 startujících)

1. Michaela Kvapilová - Leon De Beyssac TJ Hřebčín Kubišta 52,14
2. Veronika Příhodová - Imposant Rules JK PAM 53,40
3. Lucie Příhodová - Exotika JK PAM 56,26
4. Nikola Drdlová - Cirda JK Janov 67,77
5. Martina Chramostová - Mystery Bay Jezdecký spolek Kolesa o.s. 89,67

Sedmé vítězství ve Zlaté podkově? To je strašně daleko, tvrdí Radka Dvořáková

 

Radka DvořákováHlavní soutěž při úvodní kvalifikaci 46. ročníku Zlaté podkovy na Dostihovém závodišti v Pardubicích ovládla královna české všestrannosti. Radka Dvořáková s jedenáctiletým plnokrevným hřebcem Damonem 2 v areálu u Taxisova příkopu vyhrála kvalifikační závod Zlaté podkovy.

„S víkendem na pardubickém závodišti jsem určitě moc spokojená," netajila se zkušená jezdkyně hájící barvy JK Cavalier Rynárec, která vloni v září při mezinárodní výstavě Koně v akci v Pardubicích převzala od vydavatelství Profi Press ocenění pro královnu české všestrannosti.

Radka Dvořáková o víkendu v Pardubicích naznačila, že by se mohla osamostatnit v čele historických tabulek Zlaté podkovy. Momentálně se dělí o vedení se Stanislavem Závorkou, který v letech 1976 až 1981 vyhrál finálový závod šestkrát. Stejný počet vítězství má i ona. Triumfovala v letech 2002 až 2004 s s Beatricí, v roce 2007 s Osterem a v letech 2008 a 2010 s Damonem 2, jenž byl vloni vyhlášen Zlatým koněm Zlaté podkovy.

 

 

Radko, ohlédněte se za svými víkendovými starty v Pardubicích při kvalifikaci Zlaté podkovy. Odjíždíte spokojená?

„Určitě. Damon šel výborně hned od začátku. Oster sice trošku chyboval na parkuru, ale myslím si, že tam byl nějaký jiný problém. Většinou chodí čistě, tři chyby snad ještě nikdy neměl. Myslím si, že to byl nějaký výkyv. Nevím však co. Ale potom zase skákal dobře, takže to bylo dobré. Měla jsem strach, zda to není nějaký větší problém. V krosu ale šel znovu výborně, takže dobré. U mladé Damily jsem měla strach z krosu, protože to byla její první Stříbrná podkova. Ona je taková hodně pozorná a hodně vyskakuje. Měla jsem trochu obavu, aby mě někde neztratila. Ale šla výborně."

Když jste spřádala předstartovní plány před Zlatou podkovou, na kterého ze svých koní jste více sázela? Na Damona nebo na Ostera?

„To se tak nedá říct. Oni bojují spolu. Jednou je lepší ten a příště ten druhý."

Vezla jste si do Pardubic ve své hlavě myšlenky na vítězství ve Zlaté podkově?

„Každý, kdo jede na závody s koňmi, které zná, tak vždy pomýšlí na vyšší příčky. Samozřejmě je potřeba k tomu i štěstí, aby se to povedlo. Ale každý jede vyhrát."

Vyhrát se vám podařilo. Ale zatím je to krůček na cestě k osamostatnění v čele historické tabulky vítězů finále Zlaté podkovy. Co vy na to?

„Tak to nevím. To je daleko. Už se mi samozřejmě něco podařilo, ale uvidíme. Je to strašně daleko. Koně jsou nevyzpytatelní. Musí být zdravotně v pořádku. Všechno musí vycházet, je k tomu potřeba štěstí. Takže na to teď nedokážu odpovědět. Samozřejmě přála bych si udělat rekord, ale..."

Sedmé vítězství ve finále Zlaté podkovy, což dosud ještě nikdo nedokázal, je tedy velkým lákadlem?

„Určitě je."

Je to i vaše hlavní motivace pro letošní sezonu?

„To zase ne, to určitě ne. Chtěla bych startovat na mistrovství republiky a samozřejmě také ve finále Zlaté podkovy. Nevím, zda tam bude startovat Oster, Damon nebo jiný kůň. Když budu ve finále a povedlo by se mi třeba vyhrát, to je strašně moc vzdálené. Takových přání má každý mraky. Na to vůbec nekoukám. S koňmi plánuji jen to, aby byli v pořádku, aby šli s chutí a potom byli zdraví."

A z toho pak vyplynou úspěšné výsledky...

„...přesně tak."

Podobné články
Miroslav Trunda

Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních…

Pardubické závody všestrannosti poznaly snad všechny podoby podzimního počasí. Zatímco páteční drezury skrápěl déšť, nedělní krosy už byly pod…