Kvalifikace Zlaté podkovy v Pardubicích vyhrál „Čecho-Slovák“ Maivald + rozhovor

18. 4. 2010 Dušan Korel Autor fotek: archiv Dostihového závodiště Pardubice

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se o víkendu konaly druhé letošní závody v jezdecké všestrannosti. Ve zdejším areálu se rozběhl kvalifikační seriál 45. ročníku Zlaté podkovy a uskutečnila se i mezinárodní soutěž CIC1*, která se do jarního termínu přesunula z léta. V osmi soutěžích se představilo celkem 132 startujících dvojic z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska.

„Oproti loňsku se zvýšil počet startujících, s čímž jsme pochopitelně spokojeni. Sešla se u nás i zajímavá zahraniční konkurence, což bylo určitě přínosné. Věřím však, že třeba za rok tady bude ještě více Poláků a že přijedou třeba i Rakušané. Ti tentokrát zůstali doma, protože jednohvězdičkovou soutěž budou mít v Rakousku za týden," uvedl Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku, a.s. „Zahraniční konkurence byla dobrá. Pokud budou pořadatelé v Pardubicích pracovat tímto stylem i nadále, bude sem určitě jezdit ještě více lidí a budou odsud odjíždět spokojeni," dodal Miloslav Příhoda, který při víkendových závodech vybojoval tři medailová umístění.

Marta Gierlicz-Dziak - VacatV soutěži CIC1* putovalo prvenství do Polska. Zvítězila Marta Gierlicz-Dziak s koněm Vacat. Vedla už po úvodním dnu a první místo si udržela i v závěrečném nedělním krosu. „Její vítězství není žádným překvapením. Do Pardubic už jezdí šest sedm let. Dobře to tady zná, je to zkušená jezdkyně," uvedl Jaroslav Grodl.

Po úvodním dnu si druhou příčku držel její manžel Artur Gierlicz s Katonem, jenž jednohvězdičkovou soutěž v Pardubicích vyhrál vloni v létě. Tentokrát však chyboval v krosu a klesl na šestou příčku. Stříbro tak vybojoval Miloslav Příhoda s Gombou 1 (JK Gold Star, o.s.). Bronz bral Lubomír Vrtek s Davosem 1, jenž se svým druhým koněm Dallasem 1 skončil čtvrtý.

„Právě tyto dva jezdce jsem považoval za největší české naděje na přední umístění. Oba naplnili předpoklady," poznamenal Jaroslav Grodl. „Gomba je starší zkušený kůň. Klidně jsem mohl pomýšlet i na vítězství. Ale je začátek sezony, takže jsem spokojený i s druhým místem," dodal Miloslav Příhoda.

Martin Maivald - HarwyMladý český jezdec si stříbrné umístění zopakoval i v kvalifikaci Zlaté podkovy - Memoriálu MVDr. Vladimíra Matouška. V této soutěži ho vybojoval s koněm Norides. Jejich přemožiteli se stali Čech ve službách slovenského Žřebčína Motěšice Martin Maivald s koněm Harwy - Przedswit XXIX. Třetí skončila Anna Makovská s Goldie 1 z domácího JK Dostihový spolek.

„Martin Maivald je zkušený jezdec, potvrdil své kvality. Přední umístění se čekalo i od Miloslava Příhody. Pro nás je potěšitelné umístění Anny Makovské," řekl Jaroslav Grodl.

Stříbrná podkova - Cena Energys byla nejpočetněji obsazenou soutěží. Představilo se v ní 36 dvojic. Dominovala jim Gabriela Slavíková na Koni Berry Nice (JK Flamenco Sloupno). Byla v čele už po úvodním dnu a vítězství potvrdila v závěrečném krosu. Druhý skončil Jiří Machovec a Alnaki (JK Mikulov) a bronzem završil „medailový hattrick" Miloslav Příhoda. Tentokrát v sedle Alese.

V Bronzové podkově zůstalo prvenství na pardubickém závodišti. Zvítězila Markéta Matoušková s Renoirem 116 z pořádajícího JK Dostihový spolek. „Před závodem jsem ji favorizoval. Jsem moc rád, že jsem se nespletl. Roli favoritky splnila i přes některé potíže. Je opravdu jinde než její soupeři a má super koně," řekl Jaroslav Grodl.

Soutěž nadějí ovládli Maďaři. Vyhrál Balasz Kaizinger s koněm Szeptevo, druhá skončila Orsolya Szabó se Zizi St. Johns. „Je moc fajn, že Maďaři uspěli. Moc se jim závody v Pardubicích, celá organizace i tratě líbily. Chtějí přijet i na letní mezinárodní soutěže a na podzimní Prostata Cup," uvedl Jaroslav Grodl.

V Hobby soutěži stupně Z byla nejúspěšnější Radka Synková s Lambádou-Š (Jezdecký spolek Kolesa o.s.). V Kritériu mladých koní pro šestileté, které se konalo v rámci Stříbrné podkovy, zvítězil Petr Myška s Roverem 1 (JO Albert Stolany). A v Kritériu mladých koní pro pětileté, jež se uskutečnilo v rámci Soutěže nadějí, vyhrál Myškův oddílový kolega Robert Pokorný na koni Pippa Fun.

Konečné výsledky

CIC1*
1. Marta Gierlicz-Dziak - Vacat (Polsko) 47,19
2. Miloslav Příhoda - Gomba 1 (JK Gold Star, o.s.) 51,50
3. Lubomír Vrtek - Davos 1 (JK při SOUZ Horní Heřmanice) 57,44
4. Lubomír Vrtek - Dallas 1 (JK při SOUZ Horní Heřmanice) 66,63
5. Pál Tuska - Tonbinszky (Madarsko) 68,25

Zlatá podkova - Memoriál MVDr. Vladimíra Matouška
1. Martin Maivald - Harwy-Przedswit XXIX (Žřebčín Motěšice) 51,56
2. Miloslav Příhoda - Norides (JK Gold Star, o.s.) 56,11
3. Anna Makovská - Goldie 1 (JK Dostihový spolek o.s.) 57,50
4. Radka Dvořáková - Damon 2 (JK Cavalier Rynárec) 59,00
5. Petr Myška - Dračice (JO Albert Stolany) 59,40

Stříbrná podkova - Cena Energys
1. Gabriela Slavíková - Berry Nice (Jezdecký klub Flamenco Sloupno) 48,57
2. Jiří Machovec - Alnaki (JK Mikulov) 50,72
3. Miloslav Příhoda - Ales (JK Gold Star, o.s.) 52,14

Bronzová podkova
1. Markéta Matoušková - Renoir 114 (JK Dostihový spolek o.s.) 54,95
2 Veronika Plucarová - Mairo (JK NIKA) 60,25
3. Martina Chramostová - Jež (Jezdecký spolek Kolesa o.s.) 63,63

Soutěž nadějí
1. Balasz Kaizinger - Szeptevo (Maďarsko) 50,95
2. Orsolya Szabó - Zizi St. Johns (Maďarsko) 51,50
3. Robert Pokorný - Pippa Fun (JO Albert Stolany) 53,63

Hobby soutěž stupně Z
1. Radka Synková - Lambáda-Š (Jezdecký spolek Kolesa o.s.) 56,79
2. Jiří Pažoudka - Beneton (Jezdecká stáj Alfa) 59,79
3. Martina Eliášová - Lagret (SJK SZeŠ Lanškroun) 61,07

KMK 5letí
1. Robert Pokorný - Pippa Fun (JO Albert Stolany) 53,63
2. Miriam Záveská - Mystery Bay (JK Železnice) 54,05
3. Veronika Příhodová - Britney 2 (JK PAM) 59,13

KMK 6letí
1. Petr Myška - Rover 1 (JO Albert Stolany) 56,50
2. Karolína Poláková - Kim-C (JK Kocanda) 60,36
3. Petr Krejsa - Replika 1 (JK Farma pod Lípou) 69,79

Kompletní výsledky najdete přiložené pod článkem.

Miloslav Příhoda: I když jsem nevyhrál, jsem spokojený

Pouze jediný jezdec dokázal pří víkendových mezinárodních závodech ve všestrannosti v Pardubicích vybojovat hned tři medailová umístění. Tím úspěšným byl nadějný český reprezentant Miloslav Příhoda. Na své konto si připsal dvě stříbra a jeden bronz.

Miloslav Příhoda - GombaDevatenáctiletý jezdec reprezentující JK Gold Star skončil druhý v mezinárodní soutěži CIC1* s Gombou 1. Stejně si vedl v kvalifikaci Zlaté podkovy s koněm Norides. A třetí medaili bral ve Stříbrné podkově, v níž se umístil na třetím místě s Alesem.
„S těmito výsledky jsem určitě spokojen. Mám dobré, ale mladé koně. Druhá místa určitě potěšila," pronesl Miloslav Příhoda.

Není ve vás ale přece jen špetka smutku, když jste třikrát bojoval o vítězství, ale ani jednou jste na něj nedosáhl? Nebyla v některé soutěži přece jen šance skončit výš?
„Gomba je starší zkušený kůň, mám ho třetím rokem. Klidně jsem s ním mohl pomýšlet na vítězství. Ale je to začátek sezony, takže jsem i tak spokojen."

Takže zatím to jsou pro vás a pro vaše koně rozjezdové závody?
„Měl jsem tady dva koně, pro něž to byly první letošní závody. Já sám jsem v Pardubicích startoval už před týdnem, ovšem tohle pro mě byla letošní první mezinárodní soutěž. Z tohoto pohledu jsem spokojen. Určitě ještě nemáme optimální formu. Koně měli zimní pauzu, teď se do toho pomalu dostávají. Byly to především přípravné závody."

Dá se tedy říct, že všechny vaše starty dopadly nejlépe, jak v danou chvíli mohly?
„Určitě mě mrzí chyba, kterou jsem v jedné hvězdě udělal se svým druhým koněm Rebellionem. Myslím si, že jsme mohli skončit výš. Byla to moje chyba, vím o tom. Ale budeme se snažit tato zaváhání odstranit, aby to bylo příště lepší."

Před týdnem při Ceně hejtmana jste tak úspěšný nebyl, ovšem prosadila se vaše sestra Veronika, která s hnědákem Imposant Rules vyhrála stupeň ZL. Udělala vám velkou radost, když jste jí tohoto koně dal k Vánocům?
„To bylo úplně perfektní, měl jsem z toho strašnou radost. Koníka jsem tady měl na podzim, vypadal velice slušně. Chtěl jsem Verče udělat radost, protože nemá staršího koně. Má jen pětiletou kobylu. Je velice nadějná, potřebuje lepšího koně. Proto jsem jí ho dal. Její výsledek mi možná udělal ještě větší radost, než moje dnešní úspěchy."

Vraťme se ještě k vám. Jak vypadají vaše další letošní plány? Co bude váš letošní vrchol?
„Uvidíme, jak se bude všechno vyvíjet. Podle plánů bych měl příští závody absolvovat v Polsku, půjde o dvě hvězdy. Uvidíme, jak se nám bude dařit. Samozřejmě největším cílem s Gombou je mistrovství Evropy mladých jezdců tady v Pardubicích. Chci se připravit co nejlépe, abych aspoň atakoval umístění z loňska."

O tomto víkendu jste v Pardubicích nepochybně nabral kousek sebevědomí směrem k evropskému šampionátu, že?
„Určitě. Takové výsledky samozřejmě potěší. Kdyby to takhle pokračovalo dál, bylo by to dobré."

Podobné články
Miroslav Trunda

Třídenní závody podzimní všestrannosti uzavřely jezdeckou sezónu v Pardubicích. Do sedmi soutěží nastoupilo celkem 154 koní. Deštivé počasí v prvních…

Pardubické závody všestrannosti poznaly snad všechny podoby podzimního počasí. Zatímco páteční drezury skrápěl déšť, nedělní krosy už byly pod…