Odyssea mého koně: příběh dostiháka Neptuna

23. 5. 2010 Jana L. Autor fotek: archiv autorky

"Jeho vzteklý až neurotický charakter s náma mával na všechny strany, ukousnutá kůže na ruce, málem utržený sval na stehně a několik kopanců do zad s našimi nervy dělalo své, ale trpělivost přinášela růže..." Všechny příběhy přišly do soutěže o krmení (a odbornou poradnu) s Fitminem a vám budiž poučením nebo inspirací...

V prvních dnech životaNeptun se narodil 17. května 1999 ve Vlachovicích po Muscatite z Natality a ještě v hříběcím věku byl i se svojí maminkou, mimochodem matkou vítězky OAKS Nalie, chovatelem I. Danielem prodán panu Ševčíkovi. Ten chtěl hřebečka pojmenovat Nil, ale protože již v záznamech jeden plnokrevník (vítěz derby) stejného jména figuruje, zůstalo u neméně sympatického jména Neptun.

Jestliže byla Natalita povahově velmi nepříjemná a někdy až zlá, malý Neptunek byl pravým opakem a všichni svorně říkali, že je snad adoptovaný, jak byl hodný. Bohužel po příchodu do tréninku se změnil. Kousal a kopal a na držení nohou byl jedním z nejhorších koní. Byl nejvyšší ze všech, a tak dostal přezdívku slon. Pro barvy stáje Racing Club Salvator ho v Chuchli připravoval Allan Petrlík.

Prvním životním a zároveň jediným startem, který Neptun ve věku dvou let běžel, byl říjnový trojkový dostih na mílové distanci v Lysé n. L. s výsledným 9. místem. Jako tříletý absolvoval 7 dostihů nižších kategorií na tratích od 1600 m do 2400 m. Největších úspěchů dosáhl na závodišti v Karlových Varech, kde nejprve doběhl začátkem července druhý v handicapu na 2200 m a posléze si připsal první vítězství o dva měsíce později v dostihu V. kategorie, kde pod svým trenérem o lehké 3 délky porazil dvě o rok starší soupeřky Sherpu a Cuketku. Pravděpodobně by dobrého výsledku dosáhl také v jiném dostihu západočeského závodiště 21. července, ale v handicapu dlouhém 1600m se přimotal do hromadného pádu, na který kromě něho doplatili ještě další dva koně Hermine a Sorcier.

Úvodní start sezóny 2003 pod Adélou Klepetkovou dokázal v dubnu na lysolabské dráze proměnit v první místo, ale na tento úspěch se mu v následujících sedmi dostizích navázat nepodařilo. Nejblíže k němu měl v dostihu přes proutěné překážky na 2800 m dlouhé trati na chuchelském závodišti první listopadovou neděli, kde pod Jaromírem Štohanzlem finišoval po boji o půl délky jako druhý za Canderelim.

Nejlepších výkonů dosahoval Neptun jako pětiletý. Dvakrát triumfoval na rovině, pod Dušanem Andrésem v Lysé v květnu 2004 v dostihu IV. kategorie dlouhém 2200 m a úplně to samé si zopakoval v červenci, ovšem pod Josefem Bartošem. Třetí a zároveň zadržené prvenství zaznamenal v Kolesech o dva týdny později, tentokrát v proutěnkách, kde byl v jeho sedle J. Štohanzl.

Potvrdila se tak slova M. Ševčíka, který Neptunovi předpovídal překážkovou budoucnost. Vždyť matka byla skvělou skokankou a zejména geny jeho prababičky Niny, která startovala ve Velké pardubické 1972, se nezapřely. Poslední říjnový den zavítal ve Velké Chuchli až do I. kategorie, ale soupeři jako Kolorado, Linbor, Brambusch či Jazz Power byli nad jeho síly a v proutkách na trati dlouhé 3300m skončil jako poslední. V poslední sezóně aktivní dostihové kariéry se na dráze představil pouze třikrát, po dvou nevýrazných umístěních velmi lehce o 9 délek zvítězil v květnu pod ž. Tomášem Hurtem ve steeplechase IV. kategorie na benešovském závodišti. Závodní svět opouštěl se 6 prvními místy a devíti umístěními z celkových 27 startů.

Neptuna jsme s pritelem Markem koupili na podzim roku 2004. Marek tehdy ani netusil, co to kůň je, a o povaze Neptuna neměl ani ponětí. Jeho vzteklý až neurotický charakter s námi mával na všechny strany, ukousnutá kůže na ruce, málem utržený sval na stehně a několik kopanců do zad s našima nervama dělalo své, ale trpělivost přinášela růže... metoda cukru a biče se osvědčila. Zároveň začátek spolupráce a zvykání si na sebe... Neptun vůbec nechtěl spolupracovat, během prvních dvou měsíců razantně zhubnul, nežral a byl na něm vidět smutek a stres. Krmení 3x denně ve složení seno, cukrovarské řízky, mrkev, lněné semínko a ječmen s přídavkem vitamímů, minerálů a stopových prvků (Equimin či Schaumann), hořčík s B 12, Fe včetně vitamínu na ochranu pohybového aparátu (Megabase, žraločí chrupavka, 1 za ½ roku MSM) a elektrolytu se nám marně dařilo koně udržet ve stavu welfare. Dny ubíhaly a za rok jsme měli snad vsechny možné nemoci a úrazy, ale stále jsme to nevzdávali. Rok rychle uplynul a Neptun začal komunikovat.

První společný rok bylo spíše učením základních návyků na jinou práci. Jízdárenská práce mu vůbec nešla, pracovalo se s ním jako s remontou. Chodil pouze po rovných čarách a velkých obloucích, o nějakém ohýbání nemohla být ani řeč. Ale měl vůli učit se - je to přece plnokrevník...

Skok pod sedlemRoky plynuly, Neptun získal zpět osvalení a já se s Neptunem dostala až na úroveň L s tim, že jsme občas pokoušeli i S, zároveň s k tomu i přidali skoky ve volnosti. Občas sme vyrazili trénovat i do militaristických areálů. Skokový trenink byl dvakrát až třikrát týdně, když se neskákalo, tak se jezdila dělat dechová práce do terénu s možností vyzkoušení přírodních skoků, či se dvakrát do týdne dala i lonž a práce v terénu (např. půl hodiny práce v terénu a další půl hodiny na jízdárně).

Krmení bylo složeno: seno, 1 l ječmenu s 1a ½ krmiva Havens + komplex vitamínů a minerálů, elektrolyty, kloubní výživa (Megabase, MSM, Gelapony) ráno a večer, na oběd sladový květ + chleba či mrkev. Jednou za rok jsme taktéž aplikovali Adequan

Osud nám ale nepřál. Při tréninku jsem špatně najela skok a bylo vsechno jinak - mě by aspoň čekala operace, kdežto nad Neptunem se zlomila hůl. Pár dní po skokovém tréninku přestal fungovat hřbetem, nekulhal, ale odmítal jakoukoliv spolupraci. Po konzultaci s veterinářem jsem ho nechala týden odpočívat, ale po týdnu byl průběh horší. Po příjezdu veterinář hned na první pohled řekl, ze kámen úrazu je v nohách, nikoliv ve hřbetu (v podvědomí jsem to věděla, ale nechtěla jsem si to přiznat), nicméně jsme s veterinářem provedli vizuelně vyšetření, jako krční obratle, hřbet s podezřením na kissing spines, ohybové zkoušky, které dopadly tak, že kůň skákal o třech nohách, ztuhlost svalů. Krátce po tom jsme přistoupili k RTG předních nohou včetně vyšetření na podotrochlózu (poznámka: kůň nebyl nikdy ortopedicky kován). Tři dny jsme čekali na vypracování veterinárního posudku a na zahájení léčby: nyní to pro nás znamenalo vyřazení koně z tréninku, pohyb na pastvině celý den, aplikace preparátu na pohybový aparát jsme mohli vyhodit, v tuto chvíli to bylo zbytečné.

Po třech dnech nám volal veterinář, který nám řekl, že v nohách máme úplně vše: LP navikulární syndrom, artróza, čipy, odvápnění kosti... nyní dát na pastvinu, v deseti letech.

Nicméně od dobrého kolektivu a za opory rodiny jsme dostali kontakt, který nás všechny postavil na nohy. Kovář nám koně ortopedicky nakoval, protože vlivem krátké a podsunuté patky by se průběh zhoršil. Změna překlápění kopyta, polstru a ortopedických vložek na oporu střelky udělala doslova zázrak, Neptun už tolik neřešil chůzi, já koupila Adequan a začala ho aplikovat (pozn.: stále se na něm nejezdilo, režim denní pastvina), dále jsme ho naložili do vozejku a odvezli veterináři, kde mu aplikoval cca 14 dní Tildren.

Ve cvaluPo příjezdu domů sme ho nechali ¾ roku odpočívat, osvalení vydatně zratil už jednak nicneděláním, tak náročnou léčbou. Začali jsme mu opět podávat Megabase a žraločí chrupavku a v nástupu účinku Tildrenu se na ¾ roku podávala celá řada Alavisů, ortopedické kování bylo i nadále.

Následně jsem dostala další kontakt na specialistu, který se zabýva problematikou A1/1, ale i ostatních koní, je sice zdaleka, ale výsledek stojí za to.

Po příjezdu veterinářky jsme udělali sono zad, poněvadž bylo podezření na kissing spines, ale čekala nás tak maximálně pochvala, protože žádný náznak či dokonce kissing spines nebyl, zároveň jsme koně předvedli na trvdém a měkkém povrchu a dostali jsem povolení pracovat - lehké vyvázání na lonži, 15 minut krok a poté cval, nároky zvyšovat pomalu vzhledem k dlouhé rekonvalescenci. Krmivo se po dobu rekovalescence podávalo pouze 1½ ječmene ráno a večer doplněni o velkou dávkou sena + zelená píce při denním pobytu venku ve výběhu včetne celé řady Alavisu doplněné o komplex vitaminů a minerálů řady Schaumann. Nasvalování probíhalo velmi opatrně a pomalu za asistence veterináře.

Uběhly tři měsíce a já si poprvé po dlouhé době na Neptuna sedla. Práce byla na dlouhých stěnách, velkých obloucích v režimu dlouho krok, pote krátce cval (dvě dlouhé stěny zaklusat a jednou po jízdarenském obvodě zacválat).

Týdny minuly a šlo se poprvé ven; sice jenom krok, ale už se zkoušel nerovný terén a stabilita nohou :), pak se přidávala jízdárenská práce, ale v terénu s navýšením požadavků o klus a cval (pozn. dodnes). Krmivo se změnilo o: 1½ l ječmene, 2 l sladového květu a sena + komplex vitaminů a minerálů Schaumann, šípky, propolis, Gelapony, Makromin ráno a večer, na oběd 1 l sladového květu. Podkování se změnilo na vejčité podkovy a už nedáváme polstry a vložky s oporou střelu. Přestali jsme skákat a věnujeme se rekreačnímu ježdění s tím, že máme ambice na lehči drezuru pro potěšení.

Nesmim opomenout, že jednou za rok upravujeme chrup, jednou za ½ roku odčervujeme a jednou za rok v období přelínávání stříháme.

odyssea mého koně Neptun

Shrnutí k březnu 2010:

Jméno koně: Neptun
Pohlaví: valach
Narozen: 17.05.1999
Plemeno: A1/1
Míry: KVH 170 cm
Zdrav. stav: dobrý, stále se snažíme nabrat svalovou hmotu a přitom šetřit pohybový aparát, LP podotrochlóza, atróza, LP a PP čip, v mládí v dostihovém tréninku operované vazy na PP
Preventivní péče: pravidelně úpravy zubů, očkování dle schématu výrobce vakcíny, pravidelné odčervování s rotací účinných látek, jednou za rok Adequan (když se poštěstí, i Tildren)
Ustájení: vnitřní box, od dubna box venkovní
Pracovní využití: celodenně venku, k tomu rekreační ježdění cca 5x týdně na hodinu do terénu
Krmení: Rráo a večer - seno, krmná sláma, 1 l ječmene, 2 l sladového květu (pařený), 50 g komplexu vitamínů a minerálů, 5 plodů šípku, 1 lžíce propolisu, 50 g Gelapony Arthro, 50 g Makrominu, oběd 1 l sladového květu (pařený)

Všechny došlé příběhy mají otevřený konec. Na nás a na vás je, vzít si z nich poučení, zamyslet se nad tím, co jste právě dočetli a korigovat své kroky vždy tak, aby se naši koně měli lépe. Můžete také samozřejmě využít diskuzi pod článkem k přidání názoru či rady.

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společně se společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnosti a pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

POZOR! Nejen koně nemocní mají šanci!

Ze všech došlých případů totiž zároveň redakce Equichannelu.cz vylosuje jednoho výherce, který získá poukaz na odběr výrobků značky Fitmin (pro koně, psy nebo kočky) v hodnotě 3.000 Kč.

Odyssea aoutěž Equichannel Dibaq

Podobné články

V roku 2017 sa ťažko schvátila moja kobyla Salta (a to v krátkom časovom slede už druhý raz). Tentoraz mala postihnuté všetky štyri kopytá. Hrozivo…

Jarní vrchol porodů je za námi, letošní nové životy jsou ve velké většině již na světě a vesele si užívají zelené travičky v pastvinách a především…