Vyšší dívčí - hunter braids

18. 5. 2011 Alena Pětrošová Autor fotek: Braymere Custom Saddlery, Alena Pětrošová

V dnešním díle seriálu nakoukneme do škatulky "vyšší dívčí" a ukážeme si, jak na úpravu hřívy zvanou "hunter braids".

var1Hunter braids jsou malé drobné bobánky ležící pod horní linií krku. Měly by být malé, rovnoměrně rozložené a mělo by jich být hodně. Plete se jich většinou větší počet - třicet až třicet pět - a jejich příprava je již poměrně složitým procesem, vyžadujícím značnou šikovnost. Není ovšem důvod proč nad touto úpravou lámat hůl, naopak. Berte dnešní díl jako výzvu :) a zkoušejte a zkoušejte a zaplétejte a zaplétejte, protože pokud hunter braids "dostanete do prstů", budete se moci na závodech pochlubit krásným a originálním var6způsobem zapletení.
Kvůli své drobnosti se hunter braids hodí spíš pro koně s řídkou a krátkou (zastřiženou zhruba na 10 cm délky) hřívou.

Potřeby a pomůcky

Příprava hunter braids je složitá a a rozhodně vyžaduje stoličku nebo schůdky, které vám umožní mít krk koně zhruba ve výšce vašich prsou. Dál potřebujete kartáč na rozčesání hřívy, gumičky, pomhřebínek pro tvoření pěšinek mezi copánky, vodu v lahvi s rozprašovačem, skřipec, nůžky a lak pro konečné přestříkání vašeho výtvoru. Navíc je k této úpravě zapotřebí ještě dvou netradičních pomůcek. Pořídíme si tlustší bavlnku nebo přízi v barvě hřívy (je třeba vyzkoušet s čím se vám bude pracovat lépe a jaký typ příze vám bude vyhovovat nejlépe - já pracuji s háčkovací přízí různé tloušťky). Z příze si nastříháme kousky zhruba 30 - 35 centimetrů dlouhé. Připravíme si jich tolik, kolik budeme mít zapletených bobánků. Druhou zvláštní pomůckou je tzv. kobercový háček, což je háček se zpětným trnem, který zajišťuje, že příze do něj chycená při manipulaci nevypadne. Kobercový háček by měl být k sehnání za pár desítek korun v každé galanterii.

Jak na to

vari2Hřívu důkladně rozčešeme, navlhčíme, a pomocí hřebínku a skřipce ji po celé délce krku rozdělíme na stejné drobné části, které zajistíme gumičkami. Culíčky by měly být tak široké, aby z nich upletené copánky byly zhruba dva, maximálně tři centimetry tlusté. Jakmile máme celou hřívu rozdělenou, můžeme začít plést copánky. Pleteme klasickou metodou ze tří pramínků. Při pletení držíme culíček napjatý směrem dolů k zemi, rovnoběžně s plochou krku koně, jinak bude výsledný copánek příliš odstávat. Když máme zapletenou zhruba polovinu délky copánku, vezmeme kousek příze přeložený napůl a přiložíme jej k zadní straně copánku. Konce příze visící volně dolů přidáme ke krajním pramínkům, z kterých pleteme var3copánek a normálně pokračujeme v pletení až ke konečkům hřívy, čímž přízi zapracujeme do copánku tak, že bude držet. Po dopletení copánku až ke konečkům obtočíme přízi vpletenou do copánku kolem konce copu, vytvoříme smyčku a tou provlékneme konce příze (vlastně kolem copánku vytvoříme liščí smyčku). Nyní máme copánek hotový, liščí smyčkou zajištěný proti rozpletení, a na konci z něj visí ještě dva dlouhé kousky příze. Stejným způsobem pokračujeme v zaplétání copánků, dokud nemáme hotovou celou hřívu.

var4Nyní přichází čas na kobercový háček. Vrátíme se k prvnímu copánku u týlu a copánek podržíme tak, aby směřoval kolmo ke krku, vodorovně se zemí. Základnu copánku propíchneme kobercovým háčkem směrem seshora dolů. Očkem háčku provlékneme konečky příze, které visí z propíchnutého copánku a háček opatrně protáhneme základnou copánku zpátky ven. Jakmile koukají konce příze nahoře nad základnou copánku ven, vezmeme je do ruky a opatrně táhneme tak dlouho, dokud nepřitáhneme k základně copánku konec copánku. Pozor ale, konec copánku nesmí projít základnou copánku skrz. Pokud se nám toto podaří, máme vlastně copánek přeložený napůl a jeho základnou protažené dva konce příze. Stejným způsobem opět přeložíme copánky po celé délce hřívy až ke kohoutku.

var4A finišujeme, neboli vzhůru do poslední fáze zaplétání. Opět se vrátíme k prvnímu copánku za ušima. Uchopíme oba konce příze protažené základnou copánku - do každé ruky jeden - a vedeme je každý z jedné strany na spodní stranu přeloženého copánku, kde je překřížíme, a vedeme je zase zpět na horní stranu copánku. Nyní konce příze svažte jedním uzlíkem zhruba v úrovni poloviny přeloženého copánku, ale zatím ještě neutahujte! var5Strčte palec mezi copánek a uzlík na přízi a opatrně stlačte copánek vzhůru proti hřebeni krku - tím, jak se copánek vyboulí proti krku, vytvoříte malilinký bobánek. Teď teprve utáhněte uzel na přízi tak, aby ležel pod vaším palcem, čili pod vytvořeným bobánkem. Utažením uzlíku bobánek upevníte na místě. Ještě jednou konce příze zajistěte uzlem, aby bobánek opravdu držel. Ujistěte se, že uzlík držící bobánek na místě je opravdu uprostřed šířky copánku, jinak nebude bobánek rovný, ale bude trčet šikmo do strany. Teď již stačí ustřihnout přečnívající konce příze (stříhejte tak, abyste nechali asi půl centimetru příze za uzlíky na místě, jinak riskujete rozpletení) a je hotovo. Stačí doplést stejným způsobem zbytek copánků po celé délce hřívy.

var7Zdá-li se vám tato úprava z popisu až příliš složitá a ztrácíte-li se v ní, nezoufejte. Bohužel se mi nepodařilo získat povolení pro uveřejnění fotek, tak vám je mohu poskytnout pouze jako odkaz na daný web, ale až tuto podrobnou fotodokumentaci shlédnete, určitě vám bude vše mnohem jasnější. A pokud ne, přikládám ještě několik odkazů na video. (Nenechte se zmást malinko odlišnou technikou pletení na videích - je několik způsobů jak v poslední fázi zaplétání bobánky zauzlovat).

A nakonec výzva - pokusíte-li se o zapletení hunter braids, neváhejte, vyfoťte váš výtvor a podělte se s námi o výsledek v diskuzi pod článkem. :)

Podobné články

Otevřeli jste balík sena a stájí se vine vůně karamelu. Musíme zahnědlé seno vyhodit nebo ho můžeme přece jen zkrmit?

Dost možná právě řešíte problematiku související s výživou svých letošních odchovů. Mnoho hříbat má odstav před sebou nebo jím prošlo před několika…