Podkova jako dekorace

17. 4. 2021 Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: archív autorky, Pixabay, David Uher

Mezi koňáky asi bude jen málo těch, kteří nikdy za život nedrželi v rukách podkovu. Dříve zcela nepostradatelný kus kovu, dnes již mnohými postradatelný docela snadno. Ale i přes rozmach bosých koní je stále těch kutých dost na to, aby ve většině stájí a u každého podkováře leželo sjetých, z kopyt sundaných podkov nepočítaně. A to bychom nebyli lidé-koumáci, abychom nevymysleli, kterak ve stáji tak běžný „odpad“ upotřebit. Že jste ještě neviděli z podkov zhotovené užitkové předměty a dekorace? Nebo celé sochy? Vážně ne? Tak to se honem podívejte na náš dnešní článek!

Obligátní otázka při pohledu na sundanou podkovu zní: Půjde ještě jednou použít? Ovšem jsou mezi námi tací, jejichž zájem směřuje jinam: k dekoračnímu + dekoračně-užitkovému upotřebení. A protože jsou výrobky z podkov mezi koňáky velmi žádané, lidová tvořivost se roztáčí na plné obrátky, chce se skoro říct, že nezná mezí. A ti, co nemají ručičky dost šikovné na práci se svářečkou nebo zdobicími materiály, nemusí zoufat. Nápaditých výrobců, kteří ovládají řemeslo a zhotovují z podkov skutečně krásné kousky, je ve světě i u nás v ČR dost. Kdo pohledá na internetu, nalezne. Ať už jste slečna, toužící zavěsit si nad postel nazdobenou podkovu z oblíbeného oddílového koně, nebo velká stáj, která se chce chlubit koňskými sochami z podkov na nádvoří…

Tak se pojďme na tu krásu podívat:

Branka z podkov →

Posvařovat z podkov zajímavý vzor, dát mu železný rám a panty, natřít – hračka! Nebo ne…? Kdo zkusil, říká, že zase taková legrace, má-li výsledek vypadat reprezentativně, to není. I šikovní chlapi se zapotí, natož my ženské. :-) Ale zase nám bude závidět každá koňácká návštěva. Jen radím, ať brance dáte i slušivý kabátek na závěr – barvy vybírejte trvanlivé, určené do exteriéru.

 

← Držák na hadici

Vždy si dejte záležet na dostatečné šířce „čelenky“ – oblouku. Bude-li tvar příliš úzký, hadice se vám začne vlastní tíhou lámat. A znáte to – jednou naležený průlom se ani po puštění vody nesrovná zrovna ochotně…

 

Držák hrnečků a skleniček (s ouškem i bez ouška)

 

 

David Uher nakombinoval držák sklenic se stojánkem na láhev vína. →

 

 

 

 

 

 

← Držák závěsů

Ve které klubovně jezdeckého oddílu nebo ve stylovém westernovém saloonu by se takto rozhrnuté závěsy nevyjímaly? Pozornost věnujte povrchové úpravě podkov lakem nebo barvou, ať se vám látka nešpiní.

 

Hodiny →

Koupit hodinový strojek s ručičkami není problém. Dotvořit zbytek už je kapku složitější… Ale výsledek stojí za to!

 

 

Květináčové doplňky

 

Od prostých nožek k truhlíku, přes podpěru plazivých druhů květin až k celým závěsným košům posvařovaným z podkov, do kterých se vkládá květináč. Fantazii se meze nekladou!

 

 

 

 

 

Lavičky

Na lavičku z podkov si počkejte, až se naučíte se svářečkou pracovat na jednodušších dekoracích. Zvolit si celou velkou lavici coby první projekt může být nad síly začátečníka. Nebo nastřádané podkovy rovnou zavezte šikovnému řemeslníkovi. Potřebovat jich bude cca 100 na celokovovou, v kombinaci se dřevem vám bude stačit podkov podstatně méně. Každopádně shánět materiál byste už měli začít! :-)

 

 

← Lustr

Opět prácička pro mistra v oboru, má-li výsledek vypadat k světu…

 

Ohniště →

Na slušně velké ohniště spotřebujete kolem 300 podkov. Na skrovnější vám jich bude stačit cca 150. Kvalita všech svárů musí být opravdu solidní. Bez formy se neobejdete. Ale výsledek fakt stojí za to!

 

← Otvírák

 

Petlice na stájová vrata →

Otvírák i petlice na stájová vrata jsou pro zručné kovoobráběče maličkost…

 

 

← Rohožka

Krom prosté rohožky určené k čištění obuvi si s dostatečnou zásobou podkov můžete svařit rošt před vstup do boxu či přístřešku – zásyp pískem či jemným štěrkem je nutný, aby plocha koním neklouzala.

Srdce →

Asi nejjednodušší začátek pro kohokoli, kdo se chce postupně propracovat k náročnější tvorbě z podkov.

 

Sochy koní

Umělců specializujících se na Horseshoe Art (na YouTube najdete pod tímto heslem nejedno video) je samozřejmě více. Ale vytvořit sochy koní z podkov opravdu ladné a věrohodné v pohybu není lehké… a podle toho mnohá díla vypadají. Ovšem pokud si najdete práce z dílny Saschi Exenbergera, můžete se opravdu kochat.

 

Stojan na holínky a deštníky

 

 

Nic složitého. Zato užitečného! Doporučuji naměřit si velikost podkov, aby ideálně „sedly“ na vaše holínky. Moc velkými podkovami by gumáka malé velikosti snadno propadla.

 

 

 

 

← Stojan na ovocnou mísu

 

 

Stojánek na ubrousky, kečup, hořčici, sůl a pepř →

 

 

 

 

 

← Stojan na víno

 

 

Stojánek na zubní kartáčky →

 

 

 

 

 

 

← Stojánek na toaletní papír

 

 

Stolek →

Opět náročnější výrobek. Ale v kombinaci s lavičkou z podkov se posezení u koní promění ve stylovou záležitost.

 

 

 

 

Svícny

 

Porozhlédněte se na internetu a najdete jich nepočítaně. Dárky s motivem koní a jednorožců Fantasy Horse nabízí dokonce ručně malované nebo mramorované.

 

 

 

 

 

← Šperkovnice

 

Vánoční stromeček →

Tento koupíte u Fantasy Horse nebo přímo od výrobce, ale podobný si zvládnete i vyrobit. Možná ne tak hezký a dokonalý, ale zase váš vlastní!

 

 

 

 

 

← Vázička na květiny nebo na čajovou svíčku

 

 

Vázací kruh nebo klepadlo →

 

 

 

 

 

← Věšák na klíče

 

 

Věšák na uzdečky →

 

 

 

 

Z dílny Davida Uhra popelník a srdce. Závěs na květináče seženete na www.darkyzpodkov.cz (nebo FB).

 

Vchod do ohrady →

 

← Zouvák jezdeckých bot a holínek

 

 

 

 

 

 

Zvonkohra →

 

Tak co, milí čtenáři, navnadila jsem vás k tvoření (nebo k nákupům)? Pokud ano, mějte na paměti, že cokoli vyráběného nahonem zavání promarněným potenciálem. Naopak pečlivá tvorba udělá radost, přinese potěchu i užitek – a o to jde! Tak vám přeji šikovné ručičky při práci a dobré oko při výběru kvalitních hotových dárků z podkov!

Podobné články
Pokládané živé ploty vytváří v krajině ovládané lidmi rezervoár biologické rozmanitosti

Ohrady a ploty. Mezi koňáky věčné a vděčné téma. Jaké, které, plusy, mínusy a za kolik. Co takhle ohrada, kterou nebudete muset stále znovu a znovu…

Psyllium, vláknina, která se získává ze semen jitrocele indického, je často doporučováno jako prevence vzniku pískových kolik. Odborník na výživu…