Netradiční úpravy - mřížka a záclonky

11. 5. 2011 Alena Pětrošová Autor fotek: Michal Valášek, Alena Pětrošová, Julie Šverčičová, HorseWyse magazine,

Dnešní díl přiblíží dva méně obvyklé, ale hezké způsoby zapletení hřívy - velmi jednoduchou mřížku a nepříliš známé, ovšem krásně vypadající “záclonky”.

Mřížka

mrizka1Mřížka sice není příliš vhodná úprava na drezurní obdélníky, ale pokud chcete zaujmout např. na hobby závodech nebo si koníka upravit prostě jen pro radost a třeba i pár hezkých fotek, bude pro vás tato úprava ta pravá. Pro vytvoření hezké mřížky potřebujete, aby měl váš koník spíš delší hřívu, i když samozřejmě záleží na tom, kolik "řádek" mřížky chcete vytvořit. Zde naleznete základní návod jak mřížku vytvořit, ale variant, jak zrovna vaší mřížku ozvláštnit, je spousta - použijte místo gumiček či pásky velké korálky, zapleťte do hřívy květiny nebo stuhy.. fantazii se meze nekladou.

pomuckyPotřeby a pomůcky

Mřížka je kromě úpravy nenáročná i na věci potřebné k jejímu vytvoření. Krom kartáče na úvodní rozčesání hřívy a vody v rozprašovači na vlhčení budete k zaplétání potřebovat jenom gumičky nebo pásku do hřívy. Doporučuji vzít si k ruce i stoličku, na které byste stáli - mřížka jde sice zaplést i bez ní, nicméně se stoličkou to pro vás bude pohodlnější a nebudou vás bolet ruce.

Jak na to

mrizka2Hřívu důkladně rozčesejte a sčešte tak, aby žíně padaly na jednu stranu krku. Pomocí rozprašovače celou hřívu navlhčete, bude se vám s ní lépe pracovat. Poté hřívu po celé délce rozdělte do stejně širokých culíčků a zhruba 4-5 cm pod hřebenem krku každý culíček zagumičkujte. Tím vytvoříte první řádku mřížky.

Nyní je třeba postupovat od týlu koně - první culíček necháme vcelku, nerozdělujeme ho. Druhý culíček rozdělíme na dvě stejné poloviny. Polovičku žíní z druhého culíčku přidáme k prvnímu culíčku a zagumičkujeme. Druhou polovičku žíní z druhého culíčku přidáme k polovině žíní z třetího culíčku a zagumičkujeme.. a takto postupujeme po celé délce krku až ke kohoutku. Poslední culíček opět nerozdělujeme, ale pouze k němu přidáme polovičku žíní z předposledního culíčku a zagumičkujeme. Právě jsme vytvořili druhou řádku mřížky. Pro třetí řádku mřížky pokračujeme úplně stejným způsobem jako pro vytvoření druhé řádky.

mrizka3Je jen na vás a vašem vkusu, kolik řádek budete chtít vytvořit - jestli zůstanete u tří či čtyř, nebo jestli zapletete do mřížky celou hřívu. Pokud chcete zaplést hřívu celou, musí být dostatečně dlouhá. Pak pokračujete s vytvářením dalších a dalších řádek, které mají postupně menší a menší počet gumiček, až se dostanete k řádce poslední, kde bude gumička pouze jedna. (V každé řádce směrem od hřebenu krku dolů je o jednu gumičku méně). Z hřívy tak vznikne vlastně trojúhelník postavený na špici. Culíček z konečků hřívy pod poslední řádkou gumiček můžete nechat volně, nebo ještě zaplést do copánku.

zaclonkyZáclonky

Druhé úpravě, kterou si dnes představíme, říkám pracovně záclonky. Návod jsem s dovolením přejala z HorseWyse magazínu, protože mě už před nějakou dobou zaujal. Po vyzkoušení jsem zjistila, že nejde o příliš těžký způsob zaplétání, byť se to tak může na první pohled zdát. Navíc je tato úprava hřívy originální a dostatečně elegantní i pro drezurní obdélníky. Tento způsob zapletení se hodí spíše pro delší, ale ne příliš hustou hřívu.

zaclonky1Pomůcky a potřeby

Kromě už klasické stoličky nebo schůdků bude potřeba kartáč na rozčesání hřívy, voda v rozprašovači, hřebínek na vytvoření pěšinek mezi jednotlivými culíčky, gumičky nebo páska do hřívy , jehla a niť v barvě hřívy a na závěr lak na zpevnění vašeho výtvoru.

Jak zaplést záclonky

zaclonky2Začít je potřeba klasicky pečlivým rozčesáním hřívy a sčesáním všech žíní na jednu stranu krku. (1) Potom rozdělíme hřívu na stejné culíčky - ne příliš silné ale ne příliš slabé. (2) Dalším krokem je zapletení culíčků do copánků ze tří pramínků. Plést začínáme od týlu směrem ke kohoutku. Copánky dobře utahujeme a pleteme až co nejvíce ke konečkům hřívy. Konce copánků přeložíme směrem k základně copánku, abychom schovali konečky žíní a zaclonky3zajistíme - lépší než gumičkou je prošitím nebo páskou. Gumička by mohla být příliš objemná a to by mohlo ztížit konečné zapletení. (3)


Jakmile budete mít hotové všechny copánky, začnete opět od týlu: první copánek uchopíme a prsty z něj vytvoříme u jeho základny "vlnku" - prostě jej zmáčkneme mezi palcem a ukazováčkem tak, aby se vyboulil do hezké vlnky zaclonky4připomínající bobánek. Tuto vlnku zajistíme důkladným prošitím. Koneček tohoto copánku zatím zůstává viset volně dolů. Máme-li prošitou vlnku prvního copánku, stejným způsobem vytvoříme vlnku i na dalším, jen tentokrát pod vlnku druhého copánku zastrčíme koneček copánku prvního. Vše opět důkladně prošijeme. (4) Stejným způsobem pokračujeme po celé délce krku.


U posledního copánku u kohoutku nezůstává už koneček volně viset. Jen copánek přeložíme na čtvrtiny a ušijeme z něj normální bobánek. Samozřejmě do něj nezapomeneme zastrčit a přišít koneček předcházejícího copánku. Přestříkáme lakem a máme hotovo:

zaclonky

Podobné články

Otevřeli jste balík sena a stájí se vine vůně karamelu. Musíme zahnědlé seno vyhodit nebo ho můžeme přece jen zkrmit?

Dost možná právě řešíte problematiku související s výživou svých letošních odchovů. Mnoho hříbat má odstav před sebou nebo jím prošlo před několika…