Kopce a valy u koní

20. 2. 2022 Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: archív autorky

Zpestřit životní prostor koním na výbězích a pastvinách je bohužel většinou velmi potřeba. Jen málokdo má plochy plnohodnotně pestré od přírody. Větší část koňáků chová koně spíš na nezajímavých rovných čtvercích a obdélnících než v podnětném terénu. Dá se s tím něco udělat? Můžeme své, často malé, výběhy zatraktivnit jejich čtyřnohým obyvatelům?

Samozřejmě ano. A velmi snadno!

Jedním z nejjednodušších řešení jsou kopce a valy. Ty totiž koním slouží jako rozhledny po kraji, jako schůdky, díky kterým vidí dál a víc shora. A dívat se na ostatní koně shora má ve hře nesporné výhody… :) Často to totiž znamená, že jsem vítěz.

Kopec jako herní prvek

Hry koní na výbězích většina chovatelů u sehraných stádeček podporuje. A ti, co vyzkoušeli založit koním kopec nebo val, svorně hlásí obrovskou oblibu tohoto místa. Především mladí koně si kopečků záměrně a dosyta užívají. Samozřejmě koním se velmi líbí kopce nezpevněné, sypké. Ty s chutí rozhrabávají a vlastně ničí… Máme dvě možnosti: buď při úklidu výběhu vždy rozhrnutou hromadu zase pěkně stáhnout na své místo, nebo kopec nechat koním napospas a čekat… Po cca roce zhruba polovina hlíny záhadně zmizí (u písku vše! :)), zbytek zůstane nadusán na místě. Na tento utužený základ přidáte další navážku. Postupně tak založíte i značně vysoký kopec, ovšem s velkými ztrátami zeminy.

Pokud máte hlíny nedostatek, musíte s ní šetřit. Potom je řešením neplýtvat jejím povoleným roztaháváním koňmi po okolí, ale na cca rok kopec odhradit od zbytku výběhu a oset travní směsí. V další sezóně dešti udusaný, trávou a plevelem porostlý kopeček můžete koním zpřístupnit. Jistě, postupně ho poničí (tráva bude vypasena, ani travní drn, je-li plocha výběhu malá, nezůstane), ale základ kopce bude přirozenou cestou uhutněn a koně ho rozeberou v mnohem menší míře, než když jim ho poskytnete čerstvě nasypaný.

Já osobně kopce buduji postupně, zavážím je i trochou kobyláků – ty se pod závozem zeminy rychle mění v krásný zahradnický substrát. Občas přesypu i štěrkem. Díky němu jde stavět kopce víc do výšky a méně do šířky.

Ve stájích, které staví treky (cesty pro koně), je k dispozici obrovské množství odbagrované zeminy. Neodvážejte ji z pozemku! Postavte koním nejen kopec, ale celý dlouhý val:

Co se mi osvědčilo:

  • Nestavět kopec u hrazení.
  • Čím víc je kolem kopce prostoru, tím lépe se z něj sbíhá a ze cvalu na něj zase naskakuje. :) Zbudováním kopce dál od pásek/lanek/ráhen odpadá riziko, že rozjívení koně při sbíhání nedobrzdí a napálí rovnou do ohrady.

Kopec jako rozhledna

Jedinci, kteří ve stádě mají funkci hlídačů a dozorovatelů okolí, plní svoji funkci velmi rádi právě na vršku kopce. Ale nejen oni – každý z koní si občas rád prohlíží kraj z výšky, má-li tu možnost. Zatravněné kopce koně samozřejmě lákají o to víc. Na ty nezatravněné jednoduše každý bezvětrný den pohoďte trochu sena – a krom rozhlednové funkce vám na ně koně budou šplhat i pro chutná stébla. Pokud pod seno ukryjete sem tam i mrkev, je zaručené, že kopce a valy získají bleskem na óbr oblibě! :)

Kopec jako posilovna

A právě podpora ve formě sena na vrcholku kopce zadělává koním na pěkné osvalení. Nebojte se, pokud občas uvidíte žrát koně hlavou dolů a prdelkou nahoru. :) Jelikož se samozřejmě nekrmí jenom v kopci, nehrozí žádné kontraproduktivní namožení tělesných partií. Jako zpestření normálních krmných stanovišť je sem tam prdelka vzhůru jen a pouze plus. Proto se nerozpakujte i na valy a kopce něco málo na zub koním pohodit…

Kopec jako vaše radost

Postavit si vlastnoručně kopec a sledovat, jak mu koně přichází na chuť, je taková velká odměna za dobře provedenou práci. Zkuste to! A pak upřímně řekněte, jestli není čiré potěšení pozorovat své koně v akci na kopečkách. :)

Nikdy nestavějte kopce ze zbytků materiálů, obsahujících stavební odpad! Riziko poranění nohou dráty, kusy želez, ostrých střepů skla a keramiky je příliš vysoké!

 

Odpočinek na jarním sluníčkem vyhřátých kopcích je podle mnoha koní ten nejlepší na světě! :)

 

 

Tak hurá do práce, ať do jara kopeček stojí!

 

Podobné články

Otevřeli jste balík sena a stájí se vine vůně karamelu. Musíme zahnědlé seno vyhodit nebo ho můžeme přece jen zkrmit?

Dost možná právě řešíte problematiku související s výživou svých letošních odchovů. Mnoho hříbat má odstav před sebou nebo jím prošlo před několika…