Tváře současné drezury: Ulf Möller

9. 12. 2010 The Horse Magazine

Dnešní Tváří je úspěšný německý jezdec mladých koní Ulf Möller, hvězda bundesšampionátů. Připravoval takové drezurní hvězdy, jako je Don Davidoff nebo Sandro Hit. A povídat bude, jak jinak, o tom, jak připravit mladého koně, aby vyhrál bundesšampionát.:-)

PlacidoKdo je kdo: Ulf Möller

Ulf Möller (*1962) je známým německým drezurním jezdcem, který se specializuje zejména na mladé koně a jejich přípravu do aukcí a na prodej. Má na kontě mnoho úspěchů a prošla mu rukama spousta velmi drahých a velmi úspěšných drezurních koní. Pracoval nejprve ve Verdenu v aukčním týmu a byl držitelem rekordu v přípravě nejvyššího počtu koní, prodaných na aukci za více než 100 000 marek. Od roku 1998 pracuje v soukromé, velmi úspěšné PSI drezurní stáji (tj. stáj, specializující se na PSI - mezinárodní předvádění koní na prodej) Ulricha a Bianky Kasselmannových.

Připravil již řadu vítězů nejtěžšího závodu mladých koní - německého bundesšampionátu. Pětkrát se stal bundesšampionem a má také dva tituly mistra světa - jednou v kategorii šestiletých s výjimečným Sandro Hitem a jednou mezi pětiletými s Donem Davidoff. V roce 2001 skončil s Placidem druhý. Mimoto soutěží ve drezuře do stupně Grand Prix a téže výkonnosti dosáhl i ve skocích.

Příprava na soutěže mladých koní s Ulfem Möllerem
Nyní bude Ulf povídat, jak připravit mladého koně, aby vyhrál bundesšampionát:
Pokud se chystáte na bundesšampionát, je to největší událost roku pro mladé koně, a tudíž je potřeba se na ni připravit a stanovit si plán. Pokud váš kůň ještě nenavštívil mnoho závodů, pak byste ho asi měli brát na závody v okolí, tréninkově, aby si zvykl na atmosféru. Důležité je, abyste všechno měli zvládnuté při příjezdu na šampionát, nestihnete tam natrénovat to, co jste měli stihnout doma.

Pokud je kůň kvůli rušné atmosféře výbušnější, pak musíte pracovat trochu víc, ale dělejte klidnou práci, žádné kopání a bič. Všichni okolo sedící lidé, i rozhodčí, kteří často pozorují opracování, musí mít dobrý dojem. Reprezentuji svou stáj, chovatelskou cenu těch koní, i vy reprezentujete mnoho věcí, takže udělat dobrý dojem je důležité.

MollerPokud nastupuji do soutěže odpoledne, rád trénuji ráno, aby se kůň zbavil stájové bujnosti, takže odpoledne můžu nastoupit se suchým koněm. Je důležité, aby kůň nebyl mokrý a moc se nepotil. Opravdu rád jezdím ráno, normální práci, delší otěž, kratší otěž a dopředu - zvlášť ve Warendorfu je opracoviště tak velké, že máte dost místa jezdit opravdu dopředu a tak koně zbavit napětí.

Pro nás je tady v areálu PSI nejdůležitější věcí závodní dráha, ta je skvělá pro mladé koně. Na dráze cítíte, že se uvolní a vy můžete začít používat holeně. Můžete zapojit sed a přecházet z prodloužení do shromáždění. Přechody jsou důležité, dopředu, zpátky - tohle dělám ráno při práci a odpoledne na koně už jen sednu na deset nebo patnáct minut a jezdím ho ne s hlavou dolů, ale ve vzpřímení, tak jak chci, aby šel v úloze. Chvíli krokuji, pak ho vzpřímím a jezdím tak, jak chci, aby šel v úloze, ale jen krátce.

Nezanechat špatný dojem na opracovišti je důležité. Pamatuji, že jednou jsem měl pětiletého hřebce, velmi silného a ve středu odpoledne jsem s ním směl na jízdárnu, kde se měla jet úloha. A dal jsem mu tam několik kopanců. O půl hodiny později jsem o tom slyšel vyprávět od jiných lidí - řekli mi, že rozhodčí už o tom mluvili. Od té doby si pamatuji, že člověk opravdu musí mít sám sebe pod kontrolou. Máte dost času, máte celý den na trénink, i kdybyste měli koně vzít před úlohou dvakrát ven. Opravdu musíte zůstat v klidu a uvolnění a kůň bude vypadat dobře - to je ta nejdůležitější věc, aby kůň nevypadal, že je v tenzi. Jak jezdíte v kvalifikaci, záleží na tom, jakého koně máte. Pokud máte špičkové zvíře, nemusíte všechno hned ukázat. Pokud máte koně průměrného, možná budete muset ukázat všechno, abyste se na šampionát dostali.

Záleží na koni. Někdy při opracování cítíte, že je kůň uvolněný a soustředěný a pak se můžete pokusit prodat všechno. Ale pokud cítíte, že je trochu nervózní, pak ho musíte uklidnit a žádat méně. To je nejdůležitější - mohli jste to vidět na loňském finále. Každý je nervózní, jezdec, kůň, ta atmosféra, kdy kolem sedí lidé, znervózní každého. Na konci jezdec a kůň, kteří vyhráli, byli jediní, kteří byli klidní. Někdy nevyhraje ten nejlepší, ale ta dvojice, která je klidná a uvolněná. A jako všude na světě, kůň, který vyhraje, možná příští rok nevyhraje - je hvězdou a ta může být hodně nervózní, to je normální.

Del Pietro je dobrým příkladem. Je to tak klidný a vyrovnaný kůň, že jednou, když opravdu hodně pršelo a šampionát musel být přesunut z venkovní jízdárny do haly, kde bylo všechno nové, on zůstal klidný a vyhrál. Pokud je kůň nervózní a utíká, nemůžete jezdit dopředu. Je to o štěstí. Můžete zkusit všechno, ale když potom vjedete do obdélníku, kůň znervózní. Když jsem vyhrál se Sandro Hitem, byl opravdu nervózní venku a když jsem vstoupil dovnitř do obdélníku, jako by se octl doma a mohl jsem jet. Nebo minulý rok s Placidem, projíždím rohem a kůň najednou začal s takovým prodloužením, jaké jsem z něho nikdy dříve nedostal. Tohle je štěstí, to se nedá naplánovat.

Kondice je také velmi důležitá, protože kůň, který je unavený, nemůže vypadat impozantně, ale nemůžete ho nechat pracovat ani proti vám - což nastává v případě, že je kůň až příliš fit a příliš silný. Nelze říci, že dnes budeme pracovat dvacet minut, příští týden třicet minut, potom hodinu. Je to otázka citu - nemůžete si říci, že dnes udělám to a to, protože za pět týdnů potřebuji výsledek. Ten pocit se nedá úplně popsat, ale jako jezdec cítíte, že dnes můžete udělat trochu víc práce, další den tak dobrý pocit nemáte, tak uděláte práce méně. Takže je to víc pocit než plán, který si napíšete.

Rád beru doma koně na dráhu každý den. Zpravidla, když dovolí počasí, začínám na dráze a jezdím dopředu. Když jezdíte na normální jízdárně 20x60 a chcete prodloužení, kůň začíná před rohem brzdit sám od sebe. Na dráze máte možnost jít dopředu, zkrátit a zase jít dopředu - ne na konkrétním místě, ale kde chcete. Pak v úloze je dobré, když si kůň nezvykl brzdit na dlouhé stěně dřív jen proto, že ví, že před rohem přijde zádrž.

Takže je lepší jezdit na dráze nebo na velkém kolbišti. Stejné je to s letmými přeskoky - pokud je děláte pokaždé na jízdárně v místě, které vám umožní se vidět v zrcadle, kůň na to čeká - na dráze neví, na kterém místě budete chtít přeskok. Pokud máte dobrý cval, uděláte přeskok, ale ne proto, že se právě dobře vidíte v zrcadle. Když učíte přeskoky na dráze, kůň se víc uvolní a můžete dělat přeskoky, kde chcete. Měňte místa, kde pracujete. Je pro nás výhodou, když se zde v PSI koná nějaká velká akce, protože tak se koně nejvíc naučí doma - nejhorší věcí pro koně je, když mu něco změníte doma. Když jsou na závodech, je nové všechno, ale změňte něco doma a opravdu je to rozruší, takže to je špičkový trénink.

V soutěžích mladých koní potřebujete koně v normální kondici, protože nejdůležitější věcí je kontrola - kontrola je směsí síly a kondice a vaší schopnosti koně vést. Pokud doma pracujete tak jako já dnes s Welt Hitem, 25-30 minut, pak máte dostatečnou kondici na bundesšampionát. Tady možná někteří lidé chybují. Říkají, že šampionát je hlavní věc a musejí opravdu trénovat, aby na něj koně připravili. Proč? Není to ve finále nic jiného než normální úloha.

Úlohy pro tří a čtyřleté koně se jezdí deset minut. Problém je, že mnoho lidí vypustí veškerou energii venku a to je špatně. Je potřeba síla uvnitř. Normální práce ráno, pak odpoledne jednou nebo dvakrát dokola a můžete nastoupit se svěžím koněm. Takže kůň nemusí mít žádnou zvláštní kondici.

Don DavidoffV Německu máme soutěže pro tříleté a podle mě je trochu špatně, že tří i čtyřletí koně dělají stejné věci. U tříletých by se mělo věnovat víc pozornosti dobrému kontaktu a dobrému pocitu. Krk musí být u čtyřletých trochu výš a musíte chtít trochu víc. U pěti a šestiletých je důležité, abyste šli v tempu, o jaké požádáte, a aby se kůň nesl, což je možné pouze s aktivníma zadníma nohama.

V úloze šestiletých jsou nejdůležitější přeskoky, žádají se čtyři přeskoky a to udělá hodně. Například na poloviční překrok se také dívá, ale přeskoky jsou tím, co rozhodne o vítězi a poraženém. U pětiletých máte půlpiruetu v kroku a kontracval a pokud je kůň nervózní, v kontracvalu přeskočí. Samozřejmě, že rozhodčí se dívají na rámec a přechody, ale nakonec je to ta nejtěžší věc, která rozhodne. Jako rozhodčí musíte mít pocit, že jezdec v přechodu do prodloužení nic nemění - žádná změna sedu, pomůcek - ve výborně provedeném přechodu se jen trochu prodlouží krk a rámec. Pokud se to podaří, nepotřebujete výrazné prodloužení, abyste dostali za 10. Často koně, kteří vítězí mezi tří a čtyřletými s prostorným cvalem, klusem i krokem, mají pak problémy jako pěti a šestiletí. Zatímco kůň jako je Welt Hit má vše snadné, protože jeho cval je impozantní, ale ne příliš prostorný - takže je pro něj snadný i kontracval a cvalové piruety. Ale pokud máte koně, který má tak prostorný cval, že projede dlouhou stěnu pěti nebo šesti skoky, máte pak později problém. Na co se dívám já, to jsou zadní nohy. Chci je vidět pracovat a zvlášť výrazně se ohýbat v hleznech. Aby mohla zadní noha nést váhu, když začnete chtít víc shromáždění.

V našich úlohách pro tří a čtyřleté koně je třeba, aby mohli být ježděni testačními jezdci. Pokud se kůň nese a jde od na zádi s volným krkem a můžete jej ohýbat, pak je zpravidla hřbet v pořádku a jezdec může sedět. Záleží to trochu i na jezdci. Já používám holeně, takže pokud jde o koně, kterého ujezdí malá holka, když si sednu já, zpočátku většinou dostane trochu strach. Musíte si toho všimnout a dát mu několik minut navíc. Pokud je to kvalitní kůň s mozkem, přestane se bát. Nemůžete koně připravovat pro testačního jezdce, musíte mít dobrý pocit sami a zpravidla ten dojem má potom i ten jezdec. Pokud je kůň uvolněný a jezdec může používat pomůcky a kůň bere poloviční zádrže, i testační jezdec se na něm bude cítit dobře. Hlava koně je nejdůležitější. Jeho mozek a jeho přístup, to jsou klíčové věci.

Pokud máte opravdu špičkového koně jako je Sandro Hit, koně, který je skutečně impozantní, můžete udělat chybu a stejně vyhrajete, protože vše ostatní vypadá úžasně. Pokud máte koně, který tak impozantní není, a chcete vyhrát, pak si chybu dovolit nesmíte. Pak musíte jezdit všechno přesně od písmene k písmeni, začít prodloužení přesně zde a skončit přesně zde, v kroku nesmíte mít ani jediný klusový krok, vše musí být absolutně korektní - a to bývá ve finále problém, protože každý kůň je trochu nervózní. Špičkovému koni můžete dovolit chybu, protože ty mají rozhodčí rádi. Ale pokud dobře jezdíte, kůň se uklidní velmi rychle. Jezdil jsem v kvalifikaci Dona Davidoffa a pro plemenného hřebce to bylo velmi náročné místo. Kolem koně ve výbězích, vedle obdélníku opracoviště pro skokany, takže mnoho věcí a on začal trochu řehtat. Vešel jsem do obdélníku a nesoustředil se, trvalo asi deset metrů, než jsem ho zkoncentroval, ale tohle si můžete dovolit právě jen s takovýmto koněm. Rozhodčí mu dali 9,0 bodů a při dekorování mi řekli, že to je proto, že během úlohy dvakrát nebo třikrát zařehtal. Jinak by mu dali 10.

Kvalita je prostě něčím výjimečná. Pokud máte malý problém a rozhodčím se kůň líbí, nechají vás vyhrát. A pokud je kůň v dobrém držení, můžete ukázat divákům, že ho dokážete i před davy lidí jezdit jen s jednou rukou. Pokud se kvalifikuji do finále, snažím se té šance využít. A pokud cítím, že kůň začíná být trochu nervózní, jedu víc dopředu a kůň se uklidní velmi rychle - a diváci to milují, protože většina chce vidět impozantní cval, impozantní klus. Můj kůň jde dopředu a předvádí to. Vy to děláte, aby se kůň uklidnil, ale diváci si myslí, že to je pro ně.

Minulý rok na bundesšampionátu jsem měl trochu problém s Placidem, nechtěl stát v X. Ve finále potom stál, takže jsem jel po střední čáře k rozhodčím s úsměvem 'teď vám to ukážeme'. Když dobře začnu, mám šanci vyhrát, takže si ji nenechám ujít. Rozhodčí nás znají, vědí, že zpravidla předvádíme dobré koně a pokud je začátek dobrý, může si člověk říct 'ok, zkusím to'. Samozřejmě, může se něco pokazit, je to hodně o štěstí - když se pokoušíte o 100% prodloužení, riskujete, že kůň nacválá, nebo při opravdu prodlouženém kroku tam hodí několik klusových, ale pokud neriskujete, nemůžete vyhrát.

Welt HitPokud je na výběr mezi koněm s krásným klusem, ale malou chybou, a koněm se slabším pohybem a bez chyby, je to bez debaty; důležitá je kvalita. A pak také záleží, zda jde o kvalifikaci nebo finále. Pokud má kůň problém v kvalifikaci, ale je opravdu kvalitní a já hodnotím, dám mu ve finále šanci. Možná se kvalifikuje až jako osmý, ale dostane šanci ukázat, co dokáže, když je víc uvolněný. Běžně máte opracovávací úlohu, kde si kůň zvyká na obdélník. Při bundesšampionátu musíte jet rovnou kvalifikaci, o to je to těžší, ale pak má opravdu kvalitní kůň šanci jít znovu.

Minulý rok v šestiletých jsem šel do finále na Placidovi osmý nebo devátý, ale stačilo to, abych se tam dostal. Takže pěkně jedno po druhém, nejprve se kvalifikujeme do finále, pokud ne, můžete se pokusit o kvalifikaci tím, že přijdete na špici v malém finále a pokud rozhodčí chtějí, můžete vyhrát z malého finále. Ve drezuře je dobré, že pokud uděláte malou chybu, můžete jet dál a 'odčinit' ji, zatímco když skáčete a shodíte, tak je prostě břevno dole.

Mám bundesšampionát opravdu rád. Opravdu rád tam jezdím, protože tam máte šanci strávit s koněm víc času. Tady v PSI tolik času není, ale tam můžu jezdit ráno, můžu krokovat tak dlouho, jak chci, pobavit se s ostatními jezdci, pak trochu popracovat a potom znovu krokovat. Doma ten čas není. Mí koně jsou zpravidla lepší na šampionátech než doma, protože na ně mám víc času. I ošetřovatel má na koně víc času, může ho čistit třikrát denně a víc o něj pečovat - tady máme 150 koní a tam máme víc času a koně se cítí lépe.

Proto mám rád šampionáty a rád na ně jezdím. Znám mnoho jezdců, i od nás, kteří se šampionátů děsí, protože je to příliš velký tlak. Pokud to neděláte rádi, nemůžete být úspěšní. Pokud tam jedete a jste v tenzi, kůň může pracovat dobře, ale vy jste nervózní a zkřečovaní, nemůžete být úspěšní. Možná se kvalifikujete do finále, ale nedokážete se usmívat do davu, takže kůň může být dobrý, ale ne výjimečný. Kůň bude výjimečný pouze tehdy, pokud dokážete vjet do obdélníku s výrazem 'tady jsem!'

Podobné články

Paul Belasik je jedním z nejvýraznějších a nejefektivnějších obhájců klasických principů a drezury „přátelské ke koni“. Je autorem sedmi knih…

Jessica von Bredow-Werndl je jednou z nejvýznamnějších německých drezurních jezdkyň současnosti. Zazářila už v kategorii juniorů a mladých jezdců,…