Koňské novinky: Paraziti a jejich rezistence středobodem výzkumů

26. 5. 2010 The Horse

Rezistence některých vnitřních parazitů koní na některé chemické odčervovací přípravky je již známým pojmem. Jak tedy odčervovat správně, co použít a co ne? Najdou se nějaké alternativy běžných "past"? I na tyto otázky hledají vědci ve světě odpovědi...

thlogo

Kdy začít s odčervováním mladých koní?

autor původního textu: Ashley Mitek z University of Illinois College of Veterinary Medicine
15. března 2010, článek č. 15976

Myšlenku, že nově narozené hříbě by mohlo být infikováno parazity, si mnoho majitelů vůbec nepřipustí. Když se pak tváří v tvář setkají s kroutícími se bílými škrkavkami, což je vnitřní parazit nejčastěji se vyskytující u koní do dvou let věku, již nikdy nebudou váhat s odčervováním.

Přestože většina anthelmintik určených pro koně je podle zákonů jen na veterinární předpis, je všeobecně známo, že lze odčervovací pasty běžně koupit i jinde (pozn. překl.: u nás například přes internet, v zahraničí i v běžných obchodech se zemědělskými potřebami), a to ještě levněji. Tato snadná dostupnost možná zní pro majitele koní velmi lákavě, přesto si mohou říkat o malér, pokud tyto léky používají bez porady s veterinářem. Například jejich nadměrné nebo nevhodné použití může podporovat vznik populace rezistentních parazitů, které představují pro koně větší problémy.

Dennis French, DVM, MS, Dipl. ABVP je koňský veterinář na Veterinary Teaching Hospital illinoiské univerzity, který se zabývá parazity koní. Vysvětluje, že „většina majitelů si je vědoma důležitosti odčervování a začíná už u hříbat mladších 30 dní, což ale není ten nejlepší způsob."

Především - trvá to asi 6 týdnů, než nějaký parazit, kterého hříbě pozřelo při narození, dospěje do stádia, kdy ho lze účinně zabít odčervovacím přípravkem. Takže když odčervujete hříbě dříve, než paraziti „dospějí", pravděpodobně nebudou citliví na použitou látku z pasty. „Snažíme se odčervovat až hříbata starší dvou měsíců," vysvětluje French.

A co se týče druhu odčervovacího přípravku, mnoho majitelů možná bude překvapeno. Jedním z nejčastějších přípravků je ivermectin, a ten nemusí být nejlepší volbou. „Populace škrkavek (askaridi), která je rezistentní na ivermectin, je velká," poznamenává French. Takže nejlepším způsobem odčervování hříběte do 30 dní věku, jak někteří chovatelé praktikují, je odčervit jeho matku.

Pokud má klisna 30 dní do porodu, odčervěte ji. Pokud tuto možnost propásnete, odčervěte ji v den porodu, což je taky dobrý způsob, jak předejít nakažení hříběte.

Doporučení odčervovat hříbě až po dvou měsících věku nelze zaměnit s tím, že škrkavky jsou pro něho relativně neškodné. Právě naopak. Z vajíček se ve střevě hříběte líhnou larvičky a migrují jeho tělem, játry a plícemi, kde způsobují vážné poškození. Vše, od naježené matné srsti, přes velké břicho až po zápaly plic, koliky či průjmy, to vše lze přičíst škrkavkám.

Pro kontrolu takového škodlivého parazita nelze jen tak použít jakoukoli pastu (kterou si seženete od známého či přes internet), abyste ji dávali hříběti každý měsíc. „Důvodem, proč by o tom měl rozhodnout veterinář, je to, že by měl vypracovat odčervovací program, protože hříbě mohou infikovat škrkavky i malí strongyli (další hlístice, čítající u koní až 43 různých druhů)," říká French.

Rezistentní paraziti: „Dravá" houba by mohla pomoct

autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
23. března 2010, článek č. 16048

Dravá houba Duddingtonia flagrans by mohla být účinnou součástí biologické kontroly infekčních larev malých strongylů, jak zjistili vědci ve své nové studii.

Dospělí malí strongyli žijící v tlustém a slepém střevě kladou vajíčka, která odcházejí ven trusem. Z vajíčka se vylíhne larva, která se vyvíjí na pastvině. Koně se nakazí, když pozřou infekční larvu (L3) při pasení.

Podání odčervovacího přípravku, anthelmintika, je nejčastější metoda, jak kontrolovat vnitřní parazity koní; hlavním problémem je však rezistence některých parazitů na chemické látky. Malí strongyli jsou již rezistentní na oba dva používané benzmidazoly (oxibendazol a fenbendazol) a také na pyrantel pomoát. Pravděpodobně už existuje i rezistence na ivermectin.

„Jsou potřebné alternativy, které by pomohly omezit kontinuální používání odčervovacích léků," poznamenává brazilský výzkumný tým ve své nové studii. „Mezi těmito alternativami je i biologická kontrola, tedy použití přírodních hub působících proti hlísticím."

Pro posouzení působení D. flagrans na L3 larvy malých strongylů inkubovali vědci houbu v Petriho misce, která obsahovala vodní agar; tu pak přidali nebo ne k larvám L3. Vzorky vyšetřovali mikroskopicky každých 24 hodin po dobu sedmi dnů a počítali larvy L3, které nebyly dravou houbou pozřené.

Bylo zjištěné významné snížení (93,64 %) larev L3, což dává předpoklad, že D. flagrans je potenciálním kandidátem pro biologickou kontrolu larev L3 parazitů cyathostoma.

Martin Krarup Nielsen, DVM, PhD, profesor na univerzitě v Kodani tuto studii komentoval:

„To není nic nového. Tato houba byla testována u skotu, ovcí a koní s dobrými, ale proměnlivými výsledky."

„Spóry hub možná nejsou tak účinné jako odčervovací přípravky, ale mohou být výbornou alternativou. Ve skutečnosti budou velmi vhodné pro kontrolu rezistentních parazitů a předejdou rozvoje další rezistence."

Terénní studie D. flagrans byly úspěšné; i když bude třeba dalšího výzkumu, než bude tato metoda dostupná.

„Výrobek byl patentován v Dánsku v roce 1990, ale zatím jeho patent exspiroval a bude třeba ho obnovit," říká Nielsen. „Stále doufám, že ho někdo začne vyrábět - koňský průmysl to potřebuje!"

Studie „Predatory activity of the Nematophagous fungus Duddingtonia flagrans on horse cyathostomin infective larvae" byla publikovaná v časopise Tropical Animal Health and Production. Abstrakt je již k dispozici na PubMed.

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…