Koňské novinky: Léčba zlomenin a písek ve střevech

11. 2. 2009 The Horse

Dnešní novinky ze světa veterinární vědy a výzkumu nás zavedou mezi vědce, kteří prověřují nové možnosti urychlení a zkvalitnění léčby zlomenin u koní. Podíváme se také, jaké problémy s sebou nese požírání písku.

Nový přístup k uspíšení léčby zlomenin

Autor původního textu: Stacey Oke, DVM, MSc
28. ledna 2009, článek č. 13522

Vědci nedávno přišli s tím, že dodání růstového faktoru na místo zlomeniny urychlí její hojení, a to přibližně stejně jako léčba kostními štěpy.

Zlomeniny kostí představují u sportovních koní vážný problém. Podle skupiny vědců z University of Wisconsin-Madison představují více než dvě třetiny fatálních zranění pohybového aparátu u plnokrevných dostihových koní a jsou spojené s velkými ekonomickými ztrátami následkem dlouhé doby hojení. Není divu, že je tak velký zájem o nové techniky léčby zlomeniny, které by urychlily jejich hojení.

Proto provedli výzkum, při němž použili jako růstový faktor rekombinantní humánní kostní morfogenetický protein-2 (recombinant human bone morphogenetic protein-2 = rhBMP-2), který je známý jako spouštěč utváření kosti. Když se kombinuje s rozpustným nosičem, například fosforečnanem vápenatým, může být vpraven přímo do místa zlomeniny a dosáhne tam dostatečně vysoké koncentrace pro dostatečně dlouhou dobu, aby zde vyprovokoval migraci a množení buněk produkujících kostní tkáň.

Aby vědci prozkoumali účinek rhBMP-2 na hojení kosti, způsobili zlomeniny vnitřní nebo vnější bodcové kosti. Jedna skupina koní pak byla ošetřena injekcí rhBMP-2, druhá autogenním kostním štěpem z vlastní holenní kosti a třetí skupinu nechali neléčenou.

Za dvanáct týdnů zjistili, že hojení bylo dokonalejší u skupiny koní ošetřených rhBMP-2 ve srovnání s koňmi neléčenými a že bylo stejné nebo trochu úspěšnější než hojení u skupiny koní, kteří dostali vlastní kostní štěp. Úspěšnost se zjišťovala rentgenologicky, mechanicky a histologicky (mikroskopická analýza).

Je potřeba provést další výzkumy, které by posoudily vliv rhBMP-2 na rychlost a sílu hojení kosti i v případech zlomenin jiných kostí běžných u sportovních koní.

Pokus "Acceleration of second and fourth metatarsal fracture healing with recombinant human bone morphogenetic protein-2/calcium phosphate cement in horses“ byl zveřejněn v časopise Veterinary Surgery v říjnu 2008.

Pískové koliky jsou vážným problémem

Autor původního textu: Christa Lesté-Lasserre
3. února 2009, článek č. 13559

Písek je těžký a abrazivní a proto je potřeba se zabývat případy, kdy způsobil u koní střevní zácpu. To říká skupina izraelských vědců, kteří sbírali informace o osudech koní operovaných kvůli pískové kolice.

Studie, nedávno publikovaná v Australian Veterinary Journal, ukazuje, že 95 % koní, kteří se zotavili z operace pískové koliky, přežilo první dva týdny, a 100 % těchto koní i nadále žilo další rok. Byl u nich například mnohem častější pooperační průjem než u koní po operaci zácpy způsobené krmivem. Podle autorů review je to proto, že písek dráždí střevní stěnu. Koním s pískovou kolikou také výrazně více hrozilo riziko potrhání střeva, protože jejich obsah měl vyšší hmotnost.

„Opatrná manipulace během operace je potřebná při každé léčbě koliky, ale kolon, který je naplněn pískem, může vážit mnohem více, než kolon naplněn krmivem,“ říká autor studie Amir Steinman, DVM, PhD, vedoucí oddělení medicíny a chirurgie velkých zvířat v Koret School of Veterinary Medicine na Hebrew University of Jerusalem. „Manipulace s kolonem naplněným pískem vyžaduje mnohem větší opatrnost.“

Byla také zjištěná statisticky významná spojitost vysoké dechové frekvence se špatnou prognózou přežití. „Dechová frekvence je měřidlem bolesti,“ říká Steinman. „Je ukazatelem stupně postižení koně, takže čím dříve se provede operace, tím lepší bude výsledek.“ To však neplatí pouze pro pískové koliky.

Písková kolika vznikne tím, že koně požírají písek, který se jim akumuluje ve střevech a způsobuje zácpu, často na několika místech najednou. Krmení koní přímo ze země v písčitých oblastech a krmení pískem znečištěného sena toto riziko zvyšuje, naopak ho snižuje přístup s solnému lizu, takže koně nejsou nuceni vyhledávat minerály přímo na zemi.

Přeloženo a otištěno s povolením TheHorse.com.
Reprinted with permission of TheHorse.com.


 

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…