Koňské novinky: Krmení koní v zimě

14. 12. 2010 The Horse

Jak krmit koně v zimě? Čeho se držet a čeho vyvarovat? Odborníci z výzkumného výživářského institutu KER vám připomenou několik důležitých bodů, jak zajistit dobrý výživný stav a dobré zdraví koní i přes chladné zimní měsíce.

Autor původního textu: Kentucky Equine Research Inc.
12. listopadu 2010, článek č. 17245

Ty zimní měsíce plné bláta, marastu a zmrzlé země... majitelé koní je nenávidí, ale dealeři krmiv se na ně s očekáváním zvýšeného prodeje těší. A koně? Většině z nich je to jedno a zdá se, jako by jim dodal energii jiskřivý vzduch a mrazivý vítr. Zatímco velmi mladí, velmi staří nebo nemocní koně mohou potřebovat nějaké specifické změny v každodenní rutině, zdraví koně s intaktní zimní srstí obvykle dokážou tolerovat zimní počasí jen s minimem problémů, pokud jejich majitelé budou dbát na základní pravidla krmení a principy krmného managementu.

TheHorse logoVoda

Pokud není voda nejdůležitějším bodem v zimním krmném seznamu, figuruje přinejmenším hned na dalších místech. I když kůň nepracuje a nepotí se, je nutné, aby pil vodu, protože to předchází vzniku střevní zácpy. Koně přirozeně pijí o trochu méně, když teplota vzduchu klesne, takže je třeba zajistit, aby jí přijali v dostatečném množství. Majitelé tak mohou začít těmito kroky:

  • Dodávejte koni neustále čistou vodu, která není příliš studená. Experti nesouhlasí s tím, že by existovala nějaká přesná „oblíbená" teplota vody. Koně budou pít i hodně studenou vodu, ale vypijí jí více, pokud bude zahřátá na přibližně 7,5-10°C. Voda, která je na dotyk horká, není vhodná.
  • Zajistěte, aby zdroj vody nezamrznul, ať už izolací nádoby, instalací elektrického ohřívače nebo častějším podáváním ohřáté vody. POZOR: Elektrický šok přinutí koně odejít od napáječky, i když je velmi žíznivý. Pokud máte ohřívanou nádobu na vodu, kterou koně nepoužívají, ujistěte se opakovaně, že v ní není žádný „zbloudilý" proud (použijte velmi citlivý voltmetr nebo si pozvěte elektrikáře). Někteří koně reagují na proud, který je pro člověka nepostřehnutelný, zatímco jiným koním to nebude vadit.
  • Přidávání vody do krmení, občasné podávání mashe z otrub a solení krmení pro stimulaci žízně jsou sice užitečné metody, ale sama o sobě tato opatření nemusejí zajistit adekvátní příjem vody. Stejně tak nespoléhejte na to, že kůň se hydratuje požíráním sněhu. Rozpuštění sněhu v dutině ústní a žaludku vyžaduje tolik energie, že bude pro koně obtížné udržet si bezpečnou tělesnou teplotu.

Seno

Fermentace vlákniny v zadním střevě koně je hlavním zdrojem tepla, které koně udržuje během chladných měsíců v pohodlí. Proto je důležitý stálý přísun sena. Přestože někteří koně mají možnost ještě nějaké pastvy, seno je obvykle hlavní zimní pící. Typ a množství sena, které koni podáme, záleží na jeho velikosti, metabolismu a pracovním zatížení. Jako s minimálním množstvím začněte podle obecného doporučení s množstvím sena odpovídajícím 1,5-2 % tělesné hmotnosti koně (přibližně 7,5-10 kg sena na den pro koně o hmotnosti 500 kg) a zvyšujte toto množství, pokud je potřeba, když teplota prostředí klesne.

  • Dobře krmitelní koně nebo koně minimálně pracující budou dobře prospívat na středně kvalitním lučním seně (může obsahovat i něco plevele, může být posečeno ve vyšším stádiu zralosti, než je optimální).
  • Koně s průměrným metabolismem budou prospívat lépe na kvalitním lučním seně (většinou bez plevelů, z travin posečených před dozráním).
  • Těžce pracující koně nebo ti, kteří mají speciální potřeby (starší koně, hubení, zotavující se z nějaké nemoci) mohou potřebovat k lučnímu senu i seno vojtěškové nebo přímo jen vojtěšku.

Základním pravidlem je, že kůň, který se třese a pravidelně vyžírá svoji porci sena, možná bude potřebovat dávku sena zvýšit. Koně, kteří prostě jen rádi žerou, mohou také spořádat každou hrstku, kterou uvidí, jejich dávku však není nutné zvyšovat. Vždy po pár týdnech přeměřte během zimy hmotnost koně (např. páskou s přepočtem hmotnosti), abyste podchytili změny výživného stavu koně, což odhalí, zda onen dobře osrstěný kůň, který vypadá tlustě, ve skutečnosti nehubne. Podobně koně, kteří nechávají nedožrané zbytky sena, mohu vypadat, že jsou přežraní, ale je možné, že nechali jen plevel, hrubé rostliny nebo plesnivé kousky. Zkontrolujte nedožraný materiál a, pokud je to třeba, dejte koni kvalitnější seno.

Ustájení koně mají hodně času vyzobávat si své seno, zbaští jen trochu a další porci si dají za pár hodin. Koně žijící na pastvinách, kteří seno žerou ve skupině, možná bude třeba sledovat, aby bylo jisté, že i podřízení jedinci pozřou dostatečné množství sena. Velmi bázlivé koně je třeba krmit senem odděleně nebo v menších skupinkách. Rozmístěte hromady sena po pastvině daleko od sebe a dejte koním i několik hromad navíc, aby se tento problém minimalizoval.

Jádro

Zimní krmné dávky obvykle zahrnují i jádro, a to ze dvou důvodů: živiny a energie. Seno a zbytkové trávy nemají stejnou nutriční hodnotu jako čerstvá pastva a tento nedostatek lze překlenout podáváním sladkých krmiv nebo pelet. Jádro tedy koni dodá mnohem více energie, než tráva nebo seno, a koně, kteří dostávají dostatek kvalitního sena a stále hubnou, mohou potřebovat v zimě, větru a vlhku kalorie navíc. Stejně jako s výběrem sena záleží i typ zvoleného jádra na individualitě koně. Většina dealerů krmiv nabízí různé typy krmiv, pro mladé koně, dospělé, staré, pracující nebo chovné. Krmiva obsahující řepné řízky nebo sojové slupky dodávají koni vedle tradičnějších zdrojů energie i stravitelnou vlákninu. Kukuřičný olej, rýžové otruby a jiné produkty s obsahem tuků dodají krmné dávce koně vysokou hustotu energie. Obézní koně, kteří potřebují vitamíny a minerály v nízkokalorické podobě, mohou odstávat doplňky, které jim dodají pouze tyto živiny. Pamatujte, že najednou nemáte koni podávat více, než 2,5 kg pelet nebo jádra, rozdělte raději velkou porci na několik malých podávaných během celého dne.

Nejzákladnější základy

Zimní dieta obsahující vodu, seno a jádro je dobrým startovním bodem. Co se týče managementu, zajistěte komfort koně dodržením následujících pokynů:

  • Koně mají mít během špatného počasí přístup do přístřešku. Může to být stáj, otevřený přístřešek, větrolam nebo třeba jen skupinka stromů. Stejně jako je tomu u přístupu k senu, mohou být podřízení koně odříznutí od přístřešku agresivnějšími jedinci, takže bude potřeba vytvořit jiné skupinky.
  • Majitelé by se měli ujistit, že jejich koně mají správnou zubařskou péči a jsou pravidelně odčervováni, takže jejich potrava může být správně strávená a využitá.
  • Každodenní prohlídka koně v zimě může zahrnovat lehké vyčištění, zkontrolování případných zranění a prohlídku kožních problémů.
  • Je třeba sledovat příjem vody a konzistenci koblížků, protože velmi suchý trus je známkou toho, že kůň je dehydratován.
Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…