Koňské novinky: Kdo trpí kolikami a proč vyšetřovat koním trus

14. 10. 2009 The Horse

Pro zajímavost: Některá plemena koní jsou náchylnější na určité druhy koliky; přesto to neznamená, že byste je museli zapsat na černou listinu. Na druhou stranu je vhodné brát vážně možnost vyšetřování trusu svých koní na přítomnost vajíček parazitů.

thlogo

Kolika: Některá plemena jsou náchylnější

Autor původního textu: University of Illinois, Ashley Mitek
30. září 2009, článek č. 14993

Při zpracování statistických údajů z velké populace pacientů si vědci všimli, že některá plemena koní jsou predisponována k určitému typu koliky.

Elysia Schaefer, DVM, rezidentka na chirurgickém oddělení Veterinary Teaching Hospital na University of Illinois v Urbaně říká, že například strangulující lipomy jsou časté u starších arabů a quarter horse. Lipom je nezhoubná masa tukové tkáně, která má tvar kuličky. Neví se, proč začne růst a proč právě tato plemena koní jsou k nim predisponována, ale mají schopnost zneprůchodnit cévy vedoucí krev do střev.

Když kulička tukové tkáně začne růst, klesá působením zemské gravitace stále hlouběji do břišní dutiny. Stopka, čili kus tkáně, z níž lipom vyrůstá, je stále přichycená na okruží (blána, na níž visí tenké střevo) a může se omotat okolo střeva. Tato situace je pro koně bolestivá a nebezpečná a vyžaduje ihned operativní řešení. Naštěstí ne všechny lipomy je nutné řešit chirurgicky. Některé v břiše koně visí po celý jeho život bez jakýchkoli problémů či příznaků koliky. V některých případech jsou však lipomy zhoubné a mohou metastazovat do jiných částí těla.

Miniaturní koně jsou sice o trochu menší, ale jejich problémy nikoli. „Miniaturní koně jsou náchylní na zácpy způsobené fecolity," říká Schaefer. Na rozdíl od lipomů, které způsobují bolest a nedokrvení zaškrceného úseku střeva, fecolity, což jsou tvrdé „koblížky" trusu, mohou narušit průchod střevního obsahu střevem. Také to způsobí koliku, přestože v mnoha případech to nevyžaduje tak okamžité řešení. Takto postižení koně mají obvykle pomalu se zesilující, přerušovanou bolest břicha.

"Hřebci klusáků, tennessee walking horse a quarter horse jsou také predisponováni k šourkovým kýlám. Na rozdíl od malých a méně závažných šourkových kýl, které lze někdy najít u malých hřebečků a u kterých lze střevo rukou zatlačit zpět do břišní dutiny, většina šourkových kýl u dospělých hřebců takto napravit nelze a vedou k zaškrcení střeva," uvádí Schaefer. Tyto kýly jsou akutní problém. Opět - proč jsou některá plemena náchylnější na toto život ohrožující akutní onemocnění, není dosud známo.

Samozřejmě, přestože každý, kdo kouří, je ohroženější rakovinou plic, neznamená to, že každý, kdo si vezme cigaretu, tuto nemoc dostane. To stejné platí i pro plemena koní. Pokud vám padnou do oka právě ušlechtilí arabi, nenechejte se touto statistkou zviklat. Skoro každé plemeno má predispozice k nějakému onemocnění, a dokud chirurgové nedostanou fungující křišťálové koule, nikdo neví, co se v budoucnosti stane.

Počítání vajíček parazitů v trusu koní pomáhá při volbě odčervovacího prostředku

Autor původního textu: editovaná tisková zpráva
2. října 2009, článek č. 15007

Máte strach z rezistence? Obáváte se, že váš odčervovací program není dostatečné účinný? S takovými otázkami by se vám možná vyplatilo zařadit mezi preventivní opatření i test redukce vajíček v trusu (fecal egg count reduction test = FECRT).

„FECRT sice není definitivní test rezistence, ale dobrou metodou, jak zjistit, zda vaši koně jsou začervení a jaké přípravky byste měli použít," říká Hoyt Cheramie, DVM, MS, manager Equine Veterinary Services firmy Merial. „Bez základních znalostí toho, jací parazité jsou přítomni, budou majitelé odčervovat své koně naslepo - a možná budou zbytečně plýtvat penězi na přípravky, které nejsou vhodné."

"Test, při němž se zjišťuje počet vajíček parazitů v malém množství trusu, pomůže určit stupeň zamoření jednotlivců nebo celých skupin koní. Pokud se provede před a po odčervení, lze zjistit, zda použitý přípravek byl účinný, což pomůže majiteli i veterináři rozhodovat se v dalším výběru preparátů."

„Abyste získali co nejlepší informace, je vhodné se nejdříve poradit s veterinářem," upozorňuje Cheramie. „FECRT může být snadno špatně interpretován, pokud se vzorky odebraly, skladovaly nebo analyzovaly chybně. Je dobré, když vyšetření trusu provede veterinární klinika nebo nezávislá, uznaná laboratoř. Nespoléhejte se na laboratoře firem vyrábějících odčervovací přípravky, které také tuto diagnostiku mohou nabízet. Dokonce i v případech, kdy firma Merial potřebuje provést FECRT, spoléháme na nezávislé univerzitní parazitologické laboratoře."

Veterináři budou analyzovat vzory trusu, aby zjistili druh parazitů a jakékoli rozdíly v přítomnosti jejich vajíček mezi tímto vzorkem a mezi vzorky, které u konkrétního koně vyšetřovali v minulosti. Zároveň zohlední i jiné faktory, například věk koně, když budou sestavovat doporučení pro odčervování.

Bohužel majitelé koní nemohou očekávat informace o přítomnosti tasemnic, protože neexistuje spolehlivý diagnostický test pro detekci aktivní infekce tasemnicemi.

„Poté, co veterinář vyhodnotí výsledky, nedivte se, pokud vám doporučí k odčervení nový produkt - nebo nedoporučí nic.," říká Cheramie. „Je již zjištěno, že některý druhy antiparazitik nemusí působit proti některým parazitům."

„I když se používá účinný přípravek, cílem současných programů na kontrolu parazitů není odstranit všechny parazity. Důležitým bodem je snížit přenos parazitů, udržení jejich množství na úrovni, která není škodlivá, a léčit klinicky postižené koně. Přestože FECRT není perfektní, je to test, který je zatím nejlepší metodou, jak si udělat přehled o parazitární situaci svých koní a jak sestavit vhodný odčervovací program."

 

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Je pravda, že koně nejvíce žvýkají a sliní, když žerou seno? Nemůže se stát, že pastevní náhubek způsobí koním trávicí problémy, protože omezuje…