Příprava na sezónu: westernové disciplíny "all around"

11. 2. 2011 Veronika Cejpová Autor fotek: archiv autorky

Dnešní článek vám přináší další z celé řady pohledů na to, jak po zimě připravit koně na nadcházející jezdeckou sezónou. Jeho autorka Veronika Cejpová je jezdkyně a trenérka pro westernovou disciplínu zvanou all around a protože jí rukama každým rokem prochází celá řada různých koní, prozradí vám pár tipů, které se jí po tu dobu osvědčily.

Protože jsem westernový trenér all around koní, ráda bych vám přiblížila, co to vlastně znamená. Mezi all around se řadí především disciplíny pomalé a zaměřené na jemnost pobídek a na přesnost předvedení koně v daných situacích, což je podle jednotlivých disciplín konkrétně předepsáno. Jako all around kůň se myslí takový, který je schopný závodit v několika disciplínách najednou. Mezi nejčastější all around disciplíny patří především trail, western pleasure, western riding, reining, w. horsemanship, ale také anglické hunt seat equitation, hunter under saddle atd. Neznamená to ale, že all around kůň nejezdí rychlostní disciplíny nebo nějaké dobytkářské, ale v tomto spojení to nebývá tak časté. Dá se v podstatě říct, že jde o všestranné koně, kteří závodí v různých disciplínách.

Tyto disciplíny nejsou až tolik náročné na fyzickou kondici koně (kromě reiningu a rychlostních disciplín), avšak vysoká přiježděnost koně na „pomalé" disciplíny také vyžaduje dobré nasvalení pro sebranost bez přilnutí otěží a složitější cviky v nich.

westernová disciplina trail

Podle čeho plánuji trénink

Můj tréninkový postup není rozdílný podle plemene koně, ale spíše podle jeho věku a především podle jeho budoucího zaměření. Neznamená to samozřejmě, že je slezský norik (také jsem měla několik na obsednutí a základní výcvik) schopný dělat věci stejně rychle a lehce jako quarter horse, ale i přes hendikep velikosti a stylu pohybu je jeho myšlení a schopnost učit se velmi podobná jiným plemenům používaným hlavně na ježdění. Já beru do výcviku všechny koně a nezáleží mi na plemeni nebo původu (quarter horse, appaloosa, hafling, fjord, hucul, norik, plnokrevník, paint horse, ČT, WPB, atd., ale i různí kříženci jednotlivých plemen).

Nemám žádné pevné datum, kdy končím nebo začínám závodní sezonu, co se tréninku týče. Vše se odvíjí podle toho, kdy mi majitelé koně přivezou, jak se s nimi domluvím a podle jejich přání. Co se týká předvedení koně na závodech, tak u koně hotového stačí zhruba měsíc až dva pro oživení cviků, když přes zimu nic nedělal. Avšak u koně, který je obsednutý, trvá minimálně (podle talentu) půl roku, než je schopen slušně zajet nějakou disciplínu, a ještě záleží na tom, o kterou disciplínu jde, a také o typ = úroveň závodů.

Mám koně, které trénuji na závody 5krát v týdnu, všichni musí umět vyšší přiježděnost a prostupnost a podle jejich schopností a přání klienta pak pracuji na zaměření do jednotlivých disciplín. Nebo třeba jen na tom, aby byli vychovaní při ježdění do přírody a zvykali si na věci, které obvykle na jízdárně nebo ve výběhu nemají.

Práce přes zimu

Přes zimu jezdím podle možností místa, kde zrovna působím, což znamená, že když je hala, tak co nejvíce v ní, když není, tak tam, kde to jde. To pak záleží na povrchu venkovní jízdárny či kruhovky nebo jezdím venku v přírodě a tomu ježdění přizpůsobuji.

Mimo sezonu spíše udržuji koně v lehčí kondici a snažím se pracovat na jejich poslušnosti.

Kondice

Každý majitel koně má jinou představu o jeho využití a tomu já přizpůsobuji výcvik. Avšak většina koní, které mi přivezou majitelé na výcvik, jsou bez kondice.

Budeme-li se bavit o neobsednutém koni (mladém či starším, to je jedno), tak kondici zvyšuji postupně nejdříve prací ze země, lonžováním, při kterém ho postupně navykám na sedlo a uzdečku. Pokud to jde, používám nejprve k lonžování kruhovku, abych naučila koně reagovat na hlasové pomůcky a také na to, kam a jak se hýbu (obrat, zastavení, zpomalení apod.). Většina mladých koní má tendenci hodně utíkat, než si v novém prostředí zvykne. Já je nechávám, protože potřebuji koně nejdříve uklidnit a unavit a až potom po něm chci práci. Je-li kůň nabitý energií nebo rozrušený, nebude mi věnovat tolik pozornosti a práce pak nemá takový smysl, když se kůň nesoustředí. Nechám ho vyběhat, a pokud mám pocit, že je unavený a začíná se mi „věnovat", tak začneme pracovat. Někdy se stane, že trvá dlouhou dobu, než se kůň unaví, ale já to nechávám na něm, protože chci, aby přišel sám na to, že nemusí jen běhat zběsile dokola a že to není to, co chci. V tento moment koně nenutím běhat určitou dobu, ale nechám na něm, ať si vybere sám. Občas jsou koně hodně udýchaní a zpocení, ale nikdy se mi nestalo, že by sám kůň neodhadl, na co mu síly stačí a nějakým způsobem si ublížil.

Když si na práci zvykne (což obvykle netrvá déle než 5 dnů) a přestane se honit, tak mu začínám určovat tempo a čas pohybu já a postupně je prodlužuji.

všestranná příprava all around koněObvykle mám vypozorované, že dostat koně do kondice (aby stačil s dechem), kdy je schopný pracovat ve všech chodech zhruba 45 minut až hodinu, trvá asi tak 2-3 týdny. Z tohoto času chodím pod sedlem krokem minimálně 10 minut a také necválám předtím, dokud není kůň oklusaný. Dbám na to, aby se kůň zahřál, než přidáme na rychlosti a obtížnosti práce. Zvyšování kondice je pro mne postupné prodlužování délky doby klusu a cvalu.

Stejně pracuji i s koňmi, kteří už jsou obsednutí. Několik dní se s nimi seznamuji a zjišťuji jejich schopnosti a kondici.

Můj program je takový, že nejdříve začínám v kroku a hodně koně uvolňuji a pracuji na jeho měkkosti a prostupnosti různými cviky. To je stejné u všech plemen a kategorií. Jen u mladých koní je jiný postup učení cviků (obraty, zastavení, přechody, ohýbání, cval na správnou nohu, atd.), než u starších, kde cviky spíše zdokonaluji a zvyšuji jejich obtížnost (dovnitř záď, překroky, ohýbání do a z kruhu, podsazování koně a změkčování na udidle, přeskoky, stopy, spiny, atd.). Cítím-li, že je kůň více udýchaný, tak mu na začátku dělám větší pauzy v klusu a ve cvalu a nechávám ho „popadnout dech".

Takže moje práce na kondici koně začíná hlavně na jízdárně. Ven beru koně až v případě, že už ho znám, a mladé koně, až když jsou základně ovladatelní. Musím být schopná ho zastavit nebo usměrnit v situacích, kdy se lekne nebo někam nechce.

Obvyklá tréninková práce

Závodní koně beru aspoň jednou týdně ven na opohybování, kdy po nich nechci žádné cviky, které obvykle dělám na jízdárně. Trénink koní soustřeďuji hlavně na jízdárnu a říkám, že je beru ven, aby si vyčistili hlavu, okoukali se a relaxovali. Jen venku usměrňuji jejich chování v případech, že spěchají, přehnaně se mi opírají do udidla, nebo chtějí předbíhat jiné koně, když nás jede víc, apod.

Také koně zhruba jednou za týden vyvazuji a lonžuji. V případě mladých koní to dělám postupně a opatrně a také až tehdy, když už je kůň smířený s udidlem. Nejprve používám delší vyvazovák v podobě gumy, aby si kůň neublížil, když se třeba na začátku bude bránit, a poté někdy dávám pevné vyvázání a podle toho, na čem chci pracovat, koně vyvážu.

Jak přes závodní sezónu

Když začnou závody, postupně zvyšuji náročnost tréninku. Výcvik směřuji k tomu, aby byli na vrcholu na konci sezony, kdy nás čeká mistrovství republiky, což je pro mne hlavní cíl závodění. Během závodní sezóny především udržuji formu koně, ale zároveň zvyšuji obtížnosti cviků a snažím se koně mít v nejlepší formě právě na konci sezóny. Také využívám závodů jako trénink a zvykání koně na práci v jiném prostředí.

westernová disciplina v "anglickém" duchuZávody začínají zhruba v dubnu, ale já začínám závodit spíše v květnu a nesnažím se objet všechny závody, co jsou, ale směruji to jen k povinné kvalifikaci a snažím se předejít tomu, aby nebyli koně přetrénovaní a otrávení z častých výjezdů. Na prvních závodech koně nenutím k nejvyšším výkonům.

U nás jsou závody většinou víkendové, což pro koně znamená 3 dny práce a cestování, takže je pak nechávám v pondělí po závodech stát. Také mám často několik závodních koní, a proto je střídám tak, aby měli kvalifikaci na potřebné disciplíny. Letos bych chtěla jezdit i více do zahraničí, což jsem v předchozích letech nedělala.

Dá se vlastně říct, že na závody jezdím podle momentální situace. Zhruba si naplánuji závody blíže dostupné, ale zároveň si nechám prostor několika závodů ke konci sezony, kdyby se něco nepovedlo a chyběla kvalifikace.

Závodní sezona končí většinou na přelomu září a října. Koně, kteří hodně závodili, mají pak zhruba měsíc klidnější režim. Chodí více ven, lonžuji je a nepracuji s nimi naplno. Spíš jsou jen pohybováni. Pak přes přelom roku je režim také spíše udržovací (mám-li podmínky na trénink) a zhruba v lednu zase začínám pomalu trénovat.

Jak koně žijí mimo trénink

reiningCo se mé péče o svěřené koně týče, tak se k tréninku snažím zapojit co nejvíce jejich přirozený životní styl. To pro mne znamená co nejdéle ve výbězích mezi kamarády ve stádě, do boxu jen přes noc, nebo i pobyt ve venkovním ustájení, je-li tato možnost ve stáji a majitel si to přeje. Jen začlenění nových koní dělám postupně, abych předešla úrazům.

Hodně dávám pozor na vodu, aby byl neustálý přístup, a nejsem zastánce řečí typu: „To vydrží, v přírodě pijí jednou za den." V přírodě mají úplně jiný režim, a protože se při velikém pohybu koní setkávám s kolikami, které jsou asi největší hrozbou pro ně, tak se jim snažím co nejvíce předcházet.

V zimě koně nestříhám a nedekuji, jen dávám lehkou nepromokavou deku, pokud prší nebo chumelí nebo je teplota nižší zhruba než -10 stupňů Celsia. Jsou-li po práci v zimě zpocení (což většinou jsou, když jsou chlupatí), tak použiji odpocovací deku, a poté, když je ještě čas, dám koně ven s lehkou dekou nebo bez ní podle počasí nebo stupně zpocení. Zpoceného koně dekuji v případě, že má mokrá nebo vlhká záda, nebo když je špatné počasí. Osobně totiž věřím tomu, že čím méně se kůň dekuje a rozmazluje, tím bude odolnější a zatím mě to funguje.

Snažím se ke každému koni přistupovat individuálně, podle přání zákazníka a možností koně, protože co kus, to originál... ;o)

Veronika Cejpová je devatenáctinásobná mistryně ČR WRC ve westernovém ježdění a zároveň se zabývá i výcvikem koní a jezdců. V případě zájmu ji můžete kontaktovat na e-mailu: veruveruveru@atlas.cz nebo na telefonu 608231291.

Veronika Cejpová

Podobné články
Mladý Desperados demonstruje überstreichen a vítězí ve třídě mladých hřebců na Bundesšampionátu

Ernst Hoyos, bývalý Chief Rider španělské jezdecké školy, mi jednou řekl, že by nikdy nechtěl trénovat v angličtině, protože v ní není dost slov.…

Musím přiznat, že není nic lepšího než sedět na kraji jízdárny a sledovat, jak pracuje opravdu talentovaný jezdec se skutečně talentovanými koňmi. To…